12 11 /12 15 09:48

Pagalba nukentėjusiems nuo nusikalstamos veikos: kaip gauti psichologinę ir teisinę pagalbą?

Tapus nusikalstamos veikos auka, žmogus neretai patiria ne tik emocinį sukrėtimą, bet ir susiduria su praktiniais sunkumais. Kaip užtikrinti savo saugumą, kur kreiptis pagalbos, ir kokios galimybės egzistuoja Lietuvos gyventojams?
Vyras
Vyras / Shutterstock nuotr.

Prieš beveik ketverius metus Lietuvoje priimtas reikšmingas įstatymas – Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymas. Šis teisės aktas siekia užtikrinti, kad kiekvienas nukentėjęs asmuo gautų visapusišką ir nemokamą pagalbą – nuo teisinės konsultacijos iki emocinės paramos.

Nukentėjote nuo nusikalstamos veikos – kur kreiptis?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai primena, kai reikalinga skubi pagalba, gresia pavojus jūsų ar artimųjų saugumui, būtina nedelsiant skambinti Skubiosios pagalbos tarnybai numeriu 112.

Jei susiduriate su emociniais, teisiniais ar medicininiais sunkumais, pagalbos galite kreiptis į pagalbos tarnybas, kurios teikia nemokamą pagalbą visiems Lietuvos gyventojams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos. Pagalba gali būti suteikiama tiek gyvai, tiek nuotoliniu būdu, todėl net atokiau gyvenantiems asmenims paslaugos yra lengvai prieinamos. Įstaigų sąrašas ir kontaktiniai duomenys pateikti teksto pabaigoje.

Jei reikia, tarnybos gali užtikrinti laikiną apgyvendinimą, suteikti palydą į atitinkamas institucijas ar padėti rengiant dokumentus.

„Pirmojo kontakto institucijos vaidina ypatingą vaidmenį. Tai policija, socialinių paslaugų centrai ar kitos institucijos, kurios pirmiausia informuoja nukentėjusį žmogų apie jo teises, teikiamas paslaugas ir galimybę gauti pagalbą. Šios institucijos taip pat atsakingos už informacijos apie nukentėjusįjį perdavimą pagalbos tarnyboms, jei žmogus nori ir sutinka, kad jo duomenys būtų perduoti pagalbos tarnybai ”, – sako SADM Tikslinės pagalbos grupės patarėja Agnė Petraitienė.

Šių tarnybų darbuotojai ne tik įvertina jūsų individualius poreikius, bet ir parengia individualų pagalbos planą, kuris apima emocinės paramos suteikimą, reikalingų paslaugų organizavimą bei informavimą apie jūsų teises ir galimybes.

„Jei reikia, tarnybos gali užtikrinti laikiną apgyvendinimą, suteikti palydą į atitinkamas institucijas ar padėti rengiant dokumentus. Pagalbos procesas orientuotas į greitą ir efektyvią paramą, kuri padeda žmonėms ne tik įveikti patirtas krizes, bet ir atkurti gyvenimo stabilumą”, – aiškina ministerijos atstovė.

Teikiama įvairiapusė pagalba

Pagalbos tarnybos yra įsikūrusios ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir regionuose. Viena iš tokių – Raseiniuose esantis Emocinės pagalbos ir konsultacijų centras. Kaip sako centre dirbanti teisininkė Lina Miežinienė, nukentėjusieji nuo nusikalstamų veikų dažnai patiria emocinę traumą, stresą, nerimą ar depresiją, o prarastas saugumo jausmas dar labiau apsunkina jų situaciją. Siekiant padėti suvaldyti šiuos iššūkius, šiame centre teikiamos individualios psichologo konsultacijos, taip pat pagalba telefonu ir internetu, užtikrinant lengvą pagalbos prieinamumą įvairiais būdais.

„Teikiame konsultacijas, kaip stiprinti asmeninį ir aplinkos saugumą, taip pat bendradarbiaujame su teisėsaugos institucijomis, siekdami užtikrinti nukentėjusiųjų informuotumą apie jų teises ir apsaugos priemones. Dažnai susiduriame su teisinės informacijos stygiumi, dėl kurio daugelis nukentėjusiųjų nežino, kaip spręsti problemas, kylančias dėl nusikalstamos veikos. Padėdami šiuo klausimu, suteikiame teisines konsultacijas, informuojame apie galimus veiksmus ir padedame rengti pareiškimus policijai bei kitus reikalingus dokumentus“, – komentuoja teisininkė.

L. Miežinienės teigimu, atsižvelgiant į vienišumo jausmą, kuris būdingas daugeliui nukentėjusiųjų, siekiama jį mažinti, teikiant nuolatinę emocinę pagalbą ir konsultacijas. Šios priemonės padeda atkurti žmogaus pasitikėjimą savimi ir aplinka, stiprindamos jų socialinę įtrauktį bei ryšį su bendruomene.

Kaip papildo Emocinės pagalbos ir konsultacijų centro direktorė Asta Montvydienė, šios organizacijos tikslas – padėti kiekvienam nukentėjusiajam jaustis išgirstam, suprastam ir sustiprėti tiek emociškai, tiek socialiai. „Teikdami kompleksinę pagalbą, siekiame, kad žmogus vėl atrastų pasitikėjimą savimi ir aplinka”, – sako pašnekovė.

Organizacijos tikslas – padėti kiekvienam nukentėjusiajam jaustis išgirstam, suprastam ir sustiprėti tiek emociškai, tiek socialiai.

Emocinės pagalbos ir konsultacijų centras savo veiklą pradėjo 2007 metais ir nuo pat pradžių skyrė daug dėmesio pagalbai žmonėms, susidūrusiems su įvairiais gyvenimo sunkumais. Nuo 2021 metų, tapęs akredituota pagalbos tarnyba, centras pradėjo teikti pagalbą asmenims, nukentėjusiems nuo nusikalstamų veikų, pagal Pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims įstatymą.

Kaip sako pagalbos tarnybos atstovės, centras taiko integruotą požiūrį, kuris apima tiek individualią pagalbą, tiek ilgalaikes strategijas, siekiant pagerinti nukentėjusiųjų emocinę būklę ir bendrą gerovę. Jis bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis, savivaldybėmis, krizių centrais, nevyriausybinėmis organizacijomis ir socialiniais partneriais, kad užtikrintų koordinuotą pagalbą krizinių situacijų metu. Be to, centras nuolat tobulina savo paslaugas, remdamasis naujausiais psichologijos ir socialinio darbo pasiekimais, siekdamas teikti aukštos kokybės pagalbą kiekvienam nukentėjusiajam.

Raseiniuose veikianti pagalbos tarnyba yra viena iš aštuoniolikos, į kurias galima kreiptis mėginant įveikti įvairius sunkumus.

Pagalbos poreikis didėja

2024 m. pirmojo pusmečio duomenys atskleidžia aktyvią pagalbos tarnybų veiklą, teikiant pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Socialinių paslaugų priežiūros departamento duomenimis, pagalba buvo suteikta 1 329 unikaliems asmenims, įskaitant 851 moterį, 446 vyrus ir 32 vaikus. Be to, pagalba pasiekė 75 žmones su negalia, o 265 nukentėjusieji pageidavo išlikti anonimiški.

Socialinių paslaugų priežiūros departamento duomenimis, pagalba buvo suteikta 1 329 asmenims.

Bendrai per šį laikotarpį buvo suteiktos net 8 078 paslaugos, o vidutiniškai kiekvienam asmeniui teko apie šešias skirtingas paslaugas – nuo psichologinės ir teisinės paramos iki praktinės pagalbos organizuojant reikalingus veiksmus.

„Šie skaičiai rodo, kad pagalbos tarnybos ne tik dirba intensyviai, bet ir yra pasirengusios užtikrinti kompleksinę paramą įvairių poreikių turintiems žmonėms”, – teigia SADM Tikslinės pagalbos grupės patarėja A. Petraitienė.

Daugiausia yra suteikiama arba organizuojama emocinė ir (ar) psichologinė pagalba, o mažiausiai organizuojamas laikinas apgyvendinimas.

Raseiniuose įsikūręs Emocinės pagalbos ir konsultacijų centras per pastaruosius metus fiksuoja reikšmingą pagalbos prašymų augimą. 2021 m., remiantis keturių mėnesių duomenimis, pagalbos kreipėsi 19 asmenų, tačiau jau 2022 m. jų skaičius išaugo iki 115. 2023 m. pagalbos prašymų skaičius siekė 119, o 2024 m. – net 138 nukentėjusieji.

„Šį augimą galima paaiškinti keliais pagrindiniais veiksniais. Pirmiausia, centras nuolat stiprina savo viešinimo ir švietimo kampanijas, kuriomis informuojama visuomenė apie galimybes kreiptis pagalbos nukentėjusiems nuo nusikalstamų veikų. Aktyvi veikla socialiniuose tinkluose bei edukacinės iniciatyvos, skirtos nukentėjusiųjų teisėms ir pagalbos galimybėms, didina žmonių sąmoningumą“, – tvirtina įstaigos vadovė A. Montvydienė.

Visuomenės pasitikėjimas pagalbos tarnybomis visoje Lietuvoje auga.

Visuomenės pasitikėjimas šiuo centru ir kitomis pagalbos tarnybomis visoje Lietuvoje auga – vis daugiau žmonių suvokia pagalbos svarbą ir kreipiasi, siekdami įveikti sunkias patirtis bei atkurti gyvenimo kokybę po nusikalstamų veikų.

Kokias paslaugas garantuoja įstatymas?

Minėtas įstatymas sustiprina nukentėjusiųjų teisių apsaugą ir skatina greitesnę jų integraciją į visuomenę. Jis pabrėžia kompleksinį požiūrį, apimantį tiek praktinių problemų sprendimą, tiek emocinės ir socialinės žalos įveikimą. „Lietuva šiuo sprendimu siekia tapti pažangia šalimi, remdamasi Europos sąjungos gerąja praktika ir standartais”, – sako SADM Tikslinės pagalbos grupės patarėja A. Petraitienė.

Šis Įstatymas numato platų pagalbos spektrą visiems nukentėjusiesiems, nepriklausomai nuo nusikaltimo pobūdžio. Svarbiausios teikiamos paslaugos:

  • Informacija apie teises ir pagalbą: nuo galimybių pateikti skundą iki kompensacijų tvarkos.
  • Psichologinė pagalba: emocinė parama, padedanti įveikti stresą ir traumas.
  • Teisinė pagalba: patarimai ir atstovavimas baudžiamajame procese.
  • Socialinės paslaugos ir laikinas apgyvendinimas: jei reikia apsaugos ar kitokio prieglobsčio.
  • Individualus pagalbos planas: pagal kiekvieno poreikius pritaikytos priemonės.

Pagalba teikiama ir tuo atveju, jei skundas dėl nusikalstamos veikos dar nėra pateiktas. Tai užtikrina, kad asmenys gautų reikalingą paramą iškart po įvykio, informuoja SADM.

Pagalbos tarnybų kontaktai ir veiklos sritys

Visos pagalbos tarnybos turi būti akredituotos Socialinių paslaugų priežiūros departamento ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Daugiau aktualios informacijos – čia.

Nukentėjai nuo nusikalstamos veikos? Sužinok, kokios tavo teisės ir pagalbos galimybės.

SADM/SADM
SADM/SADM

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis