Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pagyvenę žmonės prie vairo – kada metas persėsti į keleivio vietą?

Atšilus orams ir prasidėjus aktyvių darbų soduose ir daržuose sezonui, kelyje dažniau galima sutikti pagyvenusių vairuotojų. Vyresnio amžiaus žmonės vairuoja kitaip nei jaunesni jų kolegos − važiuoja sau priimtinu saugiu greičiu, rečiau manevruoja ir lėčiau priima sprendimus esant neįprastoms situacijoms.
Asociatyvinė iliustracija: garbaus amžiaus vairuotojas
Asociatyvinė iliustracija: garbaus amžiaus vairuotojas / 123RF nuotr.

Matant automobilį vairuojantį senjorą ar senjorę, galima pasveikinti norą būti aktyviems bei jų atžvilgiu parodyti daugiau tolerancijos ir kantrybės.

Tačiau kalbant apie vairuojančius senjorus, yra ir kita monetos pusė − anksčiau ar vėliau pasiekiama tokia sveikatos būklės riba, kai vairuoti automobilį tampa pavojinga. Deja, tai ne visuomet pastebi pats garbaus amžiaus vairuotojas, todėl rūpestingi ir empatiški šeimos narių patarimai tokiu atveju gali būti itin svarbūs. Tad kaip, nepažeidžiant žmogaus orumo, jam pasakyti, kad jau atėjo metas persėsti į keleivio vietą?

Lietuvos draudimo nuotr./Artūras Juodeikis
Lietuvos draudimo nuotr./Artūras Juodeikis

Galimybė vairuoti automobilį stipriai praplečia mūsų veiklos ir mobilumo laisves, todėl tokios galimybės praradimas gali būti priimtas labai skaudžiai. Ekspertai pataria, kad prieš pradedant tokį pokalbį su artimu žmogumi, verta atlikti savotišką tyrimą. Pavyzdžiui, kartu nuvažiuoti į parduotuvę ar kitą jam įprastą vietą, kurią jis pasiekia automobiliu.

Kelionės metu bus gera galimybė stebėti ir įvertinti, kaip vairuotojas elgiasi kelyje − ar jis geba laiku ir saugiai reaguoti į eismo aplinkybes, ar jam pavyksta išlaikyti automobilį eismo juostoje, kaip sekasi automobilį parkuoti. Kitaip tariant, jūs būsite ekspertas, vertinantis vairuotojo gebėjimus, orientaciją ir reakciją.

Svarbu pabrėžti, kad atsisakymo vairuoti priežastimi ar motyvu negali būti tik vairuotojo amžius, nes tai nėra objektyvus kriterijus. Šiame kontekste kalbėti reikia apie vairavimo gebėjimų pokyčius, kurie, beje, gali įvykti bet kam ir bet kokiame amžiuje. Būtent tik pačiam vairuotojui ir aplinkiniams eismo dalyviams pavojų keliantys gebėjimų praradimai, ypač parodant konkrečius pavyzdžius, turėtų būti esminė pokalbių tema.

Kalbant apie atsisakymo vairuoti sprendimą, būtina akcentuoti, kad tai nereiškia užsidarymo namuose − tuo pačiu reikia aptarti ir kitas keliavimo alternatyvas. Idealu būtų sudaryti tam tikrų situacijų sprendimo variantus, pavyzdžiui, aptarti svarbiausius viešojo transporto maršrutus bei jų naudojimo būdus, galimybes iškviesti taksi ar pavėžėją, kaip užsakyti maistą į namus ir naudotis pagrindinėmis internetinės prekybos platformomis.

Labai sveikintina tokius pokalbius pradėti anksčiau, nei ateina diena x. Su artimu žmogumi verta pradėti kalbėti, kad nors jis ar ji dar vairuoja puikiai, bet jau reiktų planuoti, kaip teks keliauti, kai ateis metas atsisakyti vairavimo. Toks išankstinis nuteikimas gali gerokai palengvinti šį nelengvą sprendimą.

Nors tokie pokalbiai gali būti gerokai perpildyti emocijomis ir tikrai ne iš lengvųjų, tačiau artimo žmogaus sveikata ir gerovė tikrai verta tos empatijos ir kantrybės, kurios reikės padedant priimti šį nelengvą sprendimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais