Dainų atlikėjai, muzikantai ir vakaro vedėjai dalijasi savo patirtimi, kokios paslaugos užsakomos dažniausiai, kokios savybės būtinos šios profesijos atstovams, kaip keičiasi asmeninių švenčių tradicijos ir kiek kainuoja ši paslauga.
Kiekvienas renginys ar šventė yra tarsi savotiškas iššūkis
Joana Jucienė ir Edvardas Jucius, pasivadinę „Pašėlusiu mikrofonu“, šioje srityje dirba apie 10 metų, nors muzikinė patirtis gerokai solidesnė: „Abu esame profesionalūs muzikantai, savo gyvenimą su muzika susiejome dar besimokydami mokykloje. Turėjome idėjų, kuriomis norėjome dalintis su visais, todėl ir pasirinkome šią sritį. Kiekvienas renginys ar šventė yra tarsi savotiškas iššūkis, kuris verčia neužsisėdėti vienoje vietoje, tobulėti ir sugalvoti kažką naujo – neturime vieno šablono.“
35-erių Joanai renginių metu tenka vedėjos vaidmuo, taip pat ji griežia smuiku, yra pritariančioji vokalistė. 38-erių Edvardas stoja prie didžėjaus pulto, taip pat atlieka dainas.
Pasak J.Jucienės, renginio vedėjui ir muzikantui svarbiausia jausti publiką, greitai prisitaikyti prie aplinkos ir situacijos, būti organizuotam ir lanksčiam: „Bendraudamas su skirtingais užsakovais turi būti ir geras psichologas, mokėti subtiliai patarti ar išklausyti siekdamas geresnio rezultato.“
„Pašėlęs mikrofonas“ užsakymų gauna visus metus – koncertuoja jubiliejuose, krikštynose ir įmonių renginiuose, vasarą dažniausia kviečiami į vestuves. Joana teigia, kad jų paslaugų kainos prasideda nuo 700 eurų ir kyla į viršų, priklausomai nuo užsakovo poreikių.
Vis dažniau renginio vedimą perduoda savo srities profesionalams
J.Jucienė pastebi, kad švenčių užsakovai vis dažniau renginio vedimą perduoda savo srities profesionalams, o patys nori atsipalaiduoti, mėgautis švente.
Kita tendencija – dažniau rengiamos netradicinės humanistinės santuokos ceremonijos, svečiai nebenori tiesiog sėdėti už stalo, vakaro metu aktyviai dalyvauja vedėjų siūlomose veiklose, išbando nekasdienes pramogas, pavyzdžiui, „foto veidrodis“, „360 platforma“, atlikėjų pasirodymus, pilvo šokius, mago pasirodymus, standup‘us ir kt. Tai nėra naujovė ar mada, tiesiog užsakovai labiau atsižvelgia į savo ir savo svečių poreikius.“
Pasak „Pašėlusio mikrofono“, žmonės pradėjo dažniau švęsti asmenines šventes, ypač po karantino, suburia kuo didesnį ratą artimųjų ir draugų. Šventės neapsiriboja tik savaitgaliais, švenčiama neatsižvelgiant į savaitės dieną. „Mes džiaugiamės, kad švenčių rengiama vis daugiau, o mes galime prie jų prisidėti. Bandome išpildyti visus užsakovo norus bei pageidavimus, ir netgi padaryti daugiau negu jie prašo. Tai kiekvieno mūsų renginio tikslas“, – teigia J.Jucienė.
Užsakovams svarbu atlikėjo vokaliniai sugebėjimai, bet ne muzikinis išsilavinimas
Iš Klaipėdos kilusi, Vilniuje gyvenanti dainų autorė ir atlikėja, vokalistė Emilija Misiūnaitė, penkerius metus dainuoja privačiuose ir viešuose renginiuose, muzikiniuose projektuose.
„Esu baigusi veterinarijos studijas Vilniaus kolegijoje, dirbau pagal specialybę, bet man vis sunkiau buvo derinti darbą ir dainavimą renginiuose. Muzika man visą laiką patiko, pradėjusi gauti pasiūlymų padainuoti šventėse, pastebėjau, kad iš to galima ir užsidirbti. Jau metai, kaip visą savo laiką skiriu tik dainavimui“, – sako 23-ejų Emilija.
E.Misiūnaitė – daugelio respublikinių dainų konkursų laureatė, dalyvavusi ir muzikiniame projekte „X Faktorius'“, su grupe „Mylėti‘s“ išleido albumą. Tačiau atlikėja mano, kad užsakovams, kurie ieško dainininko savo šventėms, nėra svarbus muzikinis išsilavinimas, pasiekimai – pirmiausia atsižvelgiama į atsiliepimus, pateikiama vaizdo medžiagą, nuotraukas. Taip pat kaip geriausia reklama suveikia palankūs atsiliepimai po koncerto.
Renginių metu Emilija dainuoja bliuzą, džiazą, akustinę muziką: „Restoranuose pageidaujama ramesnės foninės muzikos, klasika tapusių senų pamėgtų dainų – Franko Sinatros, Elvio Preslio. O per gimtadienius, vestuves žmonės nori trankesnių dainų, kad galėtų pašokti, todėl labiausiai tinka popsas.“
Emilija koncertuoja viena, turi savo minimalią garso aparatūrą, kurios užtenka mažesniems renginiams. Jei reikia galingesnės aparatūros, tuo pasirūpina užsakovai už papildomą mokestį.
E.Misiūnaitės uždarbis priklauso nuo užsakymo – jei atlieka kelias dainas per vestuvių ceremoniją – 200 eur., jei koncertuoja su grupe ir turi savo garso aparatūrą – kaina prasideda nuo 1000 eur.
Teko dainuoti kopose stovint ant skruzdėlyno
Emilija prisimena įdomiausią užsakymą, kai ją susirado vaikinas ir paprašė atlikti tris dainas tuo metu, kai jis pasipirš savo merginai. Paaiškėjo, kad veiksmas vyks kopose – Emilijai reikėjo ten nuvykti savarankiškai ir laukti. Sutartu laiku atlikėja rado kopose pikniką, pradėjo dainuoti – momentas jautrus, vaikinas peršasi, visi graudinasi, o ji pasirodo, stovi ant skruzdėlyno, skruzdės kandžiojasi, bet dainos nutraukti negali. Kai viskas baigėsi, jos net paklausė – ar tau viskas gerai, ko taip šokinėjai?
Emilija pastebi, kad tradicijos keičiasi – jei anksčiau vyravo popsas, dabar rečiau reikia trankios muzikos, nors viskas priklauso nuo vietos ir užsakovų amžiaus: „Kita tendencija – užsakovai nori sutaupyti ir ieško dainų atlikėjo ir renginio vedėjo viename asmenyje. Man teko ir dainuoti, ir vesti renginį, galiu pasakyti, kad dėl to kokybė nukenčia.“
E.Misiūnaitė nesigaili darbo veterinarijos klinikoje iškeitusi į dainų atlikėjos karjerą: „Nors yra ir minusų – labai nepastovios pajamos ir dažnai užimti savaitgaliai, bet man patinka tai, ką darau – susitinku su maloniais žmonėmis, dalyvauju įdomiuose renginiuose.“
Tradicijos keičiasi – vietoj trijų dienų vestuvių užtenka vieno vakaro
Renginių vedėjas, muzikantas, dainų atlikėjas Vidmantas Lukošius iš Širvintų muziką pamėgo vaikystėje – nuo ketvirtos klasės pūtė dūdą, svajojo tapti būgnininku, išmoko groti saksofonu, dalyvavo „Dainų dainelės“ konkurse.
„Renginius vedu jau 43-erius metus. Anksčiau grodavome keliese, o pastaruosius 8 metus vienas atlieku keturių darbą: dainuoju, groju, naudoju profesionalią garso aparatūrą, galiu pabūti ir didžėjumi“, – sako 65-erių metų Vidmantas.
Muziką savo hobiu vadinantis širvintiškis dažniausiai gauna užsakymų groti šeimos šventėse – vestuvėse, gimtadieniuose, krikštynose, taip pat užsisako ir įmonių vakarėliuose. Vidmantas mano, kad švenčių tradicijos Lietuvoje keičiasi – anksčiau vestuvės vykdavo dvi–tris dienas, dabar – sveikinimams, vaišėms užtenka ir vieno vakaro.
„Daugiausia užsakymų gaunu vasarą, savaitgaliais, bet šventės rengiamos visus metus, vidutiniškai šventė vyksta 4 valandas. Ilgiausiai teko gyvai groti 10 valandų be pertraukos, po to reikėjo savaitės laiko, kad atsigaučiau, atsistatytų balsas“, – teigia V.Lukošius. Vidutinė vienos valandos paslaugų kaina – 100 eur. Kiek kainuos visas renginys, priklauso nuo to, kiek šventėje dalyvių, kaip toli reikės važiuoti, ar bus pratęsimas ir pan.
Į šventes grįžta gyvas garsas
Širvintiškis pastebi, kad į šventes grįžta „gyvas garsas“: „Anksčiau buvo laikotarpis, kai visi norėdavo tik didžėjaus, sceninių efektų, dūmų, kuriuose visi paskęsdavo. Man patinka dainas ir muziką atlikti gyvai, tada jaučiu publiką. Stengiuosi parinkti tokį repertuarą, kuris patiktų ir jaunimui, ir tėvams, ir seneliams.“
Jeigu reikia pasakyti sveikinimą, Vidmantas nemėgsta iš anksto pasiruošti, kalba iš širdies, matydamas šventės dalyvių akių spindesį. Lygiai kaip ir pūsdamas saksofoną į natas nežiūri, groja iš širdies. „Žinoma, visa tai pasiekta atkakliu darbu – namuose daug repetuoju“, – prisipažįsta muzikantas.
Svarbiausia mokėti bendrauti su žmonėmis
Pasak Vidmanto, švenčių vedėjui svarbiausia mokėti bendrauti su žmonėmis – tokių įgūdžių jis įgijo per visą gyvenimą dirbdamas kitus darbus: „Perprantu žmones per keletą minučių“. Jis sako, kad reikia mokėti ne tik prisitaikyti, nes atvyksti į svečius ir negali savęs iškelti aukščiau kitų, bet ir mokėti išvengti konfliktinių situacijų: „Vengiame kalbų apie politiką, nes iš karto atsiranda skirtingos nuomonės. Jeigu kas padaugina alkoholio, taip pat stengiesi neišprovokuoti, užglaistyti situaciją gražiomis dainomis.“
Vidmantas prisimena ypatingą užsakymą – vestuves, kai jaunoji užsakė dainų repertuarą, kuris patiktų ir jai, ir draugams. Kadangi tai buvo Vidmantui naujos dainos, reikėjo ruoštis keturis mėnesius. Taip pat reikėjo gyvai pagroti saksofonu prie bažnyčios, vakare pravesti žaidimus. Užsakovė ir visi šventės svečiai buvo labai patenkinti, sakė, kad gavo daugiau nei tikėjosi.
Muzikantas užsiimdamas mėgstama veikla, sulaukia gerų atsiliepimų, o pasiekti užsakovus padeda ir skelbimai www.paslaugos.lt portale.
„Dabar tokie laikai, jei tavęs nėra internete, tai nėra visai“, – tvirtina renginių vedėjas ir muzikantas V.Lukošius.
Daugiau informacijos:
Muzikantai, dainininkai, grupės portale Paslaugos.lt