Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po antrų vaiko priežiūros atostogų Tomas į karinę tarnybą nebegrįžo – pagamino mažiausią modulinį golfo takelį Lietuvoje

Klaipėdietis Tomas Žemgulys (37 m.), paprašytas trumpai apie save papasakoti, sakė: „Daugiau kaip 12 metų dirbau įvairiose verslo srityse, septynerius metus tarnavau karinėse jūrų pajėgose, o šiuo metu jau tvirtai galiu save vadinti naujos pramogos Lietuvoje – modulinių golfo takelių – kūrėju.“ Vėliau pridūrė, kad sprendimas palikti karinę tarnybą ir imtis nuosavo verslo gimė tada, kai antrą kartą buvo išėjęs vaiko priežiūros atostogų.
Tomas Žemgulys
Tomas Žemgulys / Asmeninio archyvo nuotr.

Keliolika metų pardavimų srityje pradirbęs Tomas sulaukė pasiūlymo ateiti į kariuomenę. Tiesa, tai nenukrito lyg iš giedro dangaus. Vyras devynerius metus tarnavo Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgose. Kaip pats sakė, buvo gerai vertinamas ir skatinamas už tarnybą karys, o sulaukęs pasiūlymo išeiti į profesinę karo tarnybą – Lietuvos kariuomenės karines jūrų pajėgas – sutiko.

„Pamąsčiau, kad gal reikėtų ką nors gyvenime ir pakeisti. Tad ir išėjau į kariuomenę kaip profesionalus karys“, – sakė pašnekovas.

Per septynerius metus, praleistus karinėse jūrų pajėgose, Tomas net dukart buvo išėjęs vaiko priežiūros atostogų ir teigė nesuprantantis, kaip kam nors vis dar gali atrodyti, jog tai – tik moterų pareiga:

Pasakykit, kur parašyta, kad tik moteris turi auginti vaikus? Kas gali nenorėti to daryti? Auginti vaikus – nerealus dalykas!

„Turiu dvi dukras: vienai – šešeri, kitai – treji. Su pirma dukra buvau išėjęs metams, paskui grįžau į darbą kariuomenėje, vėliau išėjau su antrąja dvejiems metams. Vertinimų buvau sulaukęs visokių, bet jūs man pasakykit, kur parašyta, kad tik moteris turi auginti vaikus? Kas gali nenorėti to daryti? Auginti vaikus – nerealus dalykas!“

Pastarosios vaiko priežiūros atostogos tapo lemtingos sprendžiant ateities planus – grįžti į karinę tarnybą ar imtis savos veiklos. Jau metus Tomas – į atsargą išėjęs karys, šiandien jo darbai ir verslo planai sukasi apie golfo takelius.

Su T.Žemguliu kalbamės apie keletą tarpusavyje susijusių jo gyvenimo etapų: vaiko priežiūros atostogas, karinę tarnybą ir kaip tapo vidaus patalpoms pritaikytų modulinių golfo takelių kūrėju, kuo šie ypatingi ir ar turi paklausą Lietuvoje.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys

– Tomai, prieš pradedant kalbėti apie tai, ką veikiate šiandien, trumpam sugrįžkime prie laikotarpio, kai buvote išėjęs vaiko priežiūros atostogų. Kadangi dažniausiai jų eina moterys, tikiu, kad vertinimų buvo visokių. Kokių jų sulaukėte?

– Yra tų skeptikų, kurie į gyvenimą, šeimą žiūri taip, tarsi moteris turi būti namų vergė: daryti vyrui valgyti, skalbti kojines, vaikus auginti. Nežinau, iš kur tie stereotipai. Kur čia taip parašyta?

Savo aplinkoje tokių komentarų nebuvau sulaukęs, tik, kai spauda parašė, kad karys išėjo vaiko priežiūros atostogų, buvo komentarų, kad „ko tu čia, kaip boba, eini vaikus auginti“. Bet aš, aišku, nekreipiu dėmesio į supuvusį mąstymą turinčio žmogaus pasisakymus.

Iš kolegų ir net viršininkų kariuomenėje sulaukiau palaikymo, sakė: „Šaunuolis, Tomai! Esi gyvas pavyzdys šeimoms, kokie turi būti tėvai.“ Jau nekalbu apie žmones, kuriuos sutikau civiliniame gyvenime, visi taip pat gyrė tokį pasirinkimą. Ir šiaip – jūs man pasakykit, kas gali nenorėti auginti savo vaikų, leisti su jais laiko ir matyti, kaip jie auga? Tai nerealus dalykas! To nenorintis žmogus turi būti ne viso proto.

Užauginau dvi dukras. Mano žmona labai daug dirba, mes su vaikais jai esame labai dėkingi, ji iš tiesų yra mūsų šeimos galva. Aš daug laiko skiriu šeimai, bet tai tikrai nereiškia, kad jo neskiria žmona. Ji labai atsidavusi, rūpestinga, labai rūpinosi mumis ir kai dukros dar buvo visai mažos: išvažiuodama ir maisto prigamindavo, kad tik turėtume, ką valgyti, jei ko reikėdavo, papildomai padarydavau pats. Apskritai ji tiesiog auksinis žmogus!

– Yra sakančių, kad vaiko priežiūros atostogų nereikėtų vadinti atostogomis, nes poilsio per jas – maža. Pasidalykite savo patirtimi – kokie buvo tie vaiko priežiūros metai?

– Aš jums pasakysiu paprastai: tie, kurie sako, kad vaikus sunku auginti, yra jiems dar nepasiruošę. Man asmeniškai vaikus auginti yra žiauriai lengva. Tik žinot, ko reikia? Turėti geležinę kantrybę.

Gal daugiau mes pavargstame psichologiškai, lakstydami paskui vaikus, juos prižiūrėdami. Bet man vaikai nebuvo našta. Aš visur vaiką pasiimdavau kartu: reikėdavo į miestą – veždavausi drauge, reikėdavo į parduotuvę – važiuodavau su dukra, reikėdavo ką nors patvarkyti prie namo, pasodinti augalus ir pan. – užsimigdydavau ją ir per tą laiką tvarkydavausi. Būdavo grafikas: kada valgyti, kada miegoti, viską susidėlioji, ir viskas.

Man asmeniškai vaikus auginti yra žiauriai lengva. Tik žinot, ko reikia? Turėti geležinę kantrybę.

Žinote, kaip yra sakoma, kad vaikus gadina patys tėvai. Tai va, tėvams nereikia gadinti vaikų, ir šie bus geri (juokiasi).

– Kodėl priėmėte sprendimą eiti prižiūrėti vaikų?

– Tiesiog mūsų šeimoje tokia situacija, kad žmona intensyviai dirba nuosavame versle, tad vaiko priežiūros atostogų palankiau buvo išeiti man, o ne jai. Tai buvo šeimos sprendimas viską pasvėrus ir pasitarus.

Aišku, dėl to šiek tiek nukentėjo mano karjeros galimybės, bet aš dėl to nenusiminiau. Atėjau į kariuomenę kaip profesionalus karys, tai buvo kitas mano gyvenimo etapas, dar iš arčiau pamačiau visą krašto apsaugos sistemą, nors su ja gana gerai buvau susipažinęs jau anksčiau, būdamas savanoriu, ir supratau, kad man kariuomenė – ne pakeliui.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys

– Kodėl taip pasirodė?

– Tiesiog vieną dieną viską susidėliojęs nutariau, kad palieku kariuomenę, nes ten gaunamas atlyginimas nėra tas, kuris patenkintų mūsų šeimos lūkesčius. Apskritai, visada sakau, kad kariuomenė yra jaunam žmogui, kol dar neturi šeimos, vaikų. Arba tam, kurį tenkina uždirbami pinigai ir to pakanka. Mes kiekvienas galime rinktis, manau, visi nori gyventi geriau.

Dabar esu atsargos karys. Nors, prisipažinsiu, išėjau iš ten skaudama širdimi. Ji sakė viena, protas – kita. Aš esu patriotas, myliu tėvynę ir ginsiu ją, jei reikės, bet dabar savo jėgas bandau kitoje veikloje.

– Prabėgo metai, kai palikote tarnybą, ir per juos atradote sau naują verslo nišą – gaminate modulinius golfo takelius. Kaip jums šovė idėja tuo užsiimti?

– Maždaug prieš 15 metų gimtadienio proga draugai man padovanojo miniatiūrinę golfo aikštelę. Nebuvau golfo entuziastas, ta aikštelė namuose ant stalo išgulėjo daug metų. Prisėdęs ar žiūrėdamas televizorių vis pamušinėdavau kamuoliuką.

Daugiau kaip dvylika metų dirbau versle, pardavimų srityje, ir buvau pastebėjęs, kad biuruose visada labai trūkdavo kokio užsiėmimo per kavos pertraukėles ar norint pabendrauti su kolegomis. Dabar vis daugiau įmonių turi poilsio zonas, kuriose yra, pavyzdžiui, stalo futbolas. Ir man kilo idėja išdidinti tą miniatiūrinį golfo takelį, kurį būtų galima naudoti vidaus patalpose, pavyzdžiui, biure.

Taigi per vaiko priežiūros atostogas pagaminau pirmąjį savo golfo takelį. Iš medžio. Jis buvo modulinis – surenkamas, apie 5 metrų ilgio. Žaidžiau, žaidžiau, paskui užsistovėjo, galiausiai padovanojau jį vienai Klaipėdos įmonei.

Aišku, medis turi savų niuansų – jis traukiasi, plečiasi, reaguoja į oro sąlygas. Ir medinis golfo takelis neturi tokio gero estetinio vaizdo ir kokybės. Tada žmonai ir sakau: „Gal man pamėginti gaminti juos aukštesnės kokybės – iš aliuminio?“ Ji pritarė ir paskatino pabandyti.

Iš vieno takelio galima padaryti daug skirtingų konfigūracijų. Iš grand dydžio takelio buvau sudėjęs 22 skirtingus takelius.

Susidariau viziją, viską susirašiau, kaip, ką daryti, ir vieną dieną sėdau braižyti jų ant popieriaus, paskui išsikarpiau, dėliojau, žiūrėjau, kokias formas daryti ir t. t. Mano tikslas buvo gaminti kokybiškus modulinius golfo takelius, kurie būtų pritaikyti vidaus patalpoms, bet būtų galima naudoti ir lauke.

– Tai kokius juos gaminate?

– Nusprendžiau gaminti trijų dydžių: mini (4,5 m ilgio ir 45 cm pločio), midi, grand (6,6 m ilgio ir 65 cm pločio), iš aliuminio. Darau juos modulinius, tai reiškia, kad iš vieno takelio galima padaryti daug skirtingų konfigūracijų. Pavyzdžiui, iš grand dydžio takelio buvau sudėjęs 22 skirtingus takelius. Jį galima sudėti įvairiai, tarkime, pravesti per stalo apačią, jei stovi biure, direktoriaus kabinete. Taigi kol kas gaminu juos tokius, bet, jei bus poreikis, gaminsiu ir pagal individualius užsakymus.

– Kiek jie kainuoja?

– Jų kaina svyruoja nuo tūkstančio iki 2 tūkst. eurų.

– O jūs pats juos ir gaminate nuo pradžios iki pabaigos?

– Aš juos pats sukuriu, nubraižau brėžinius, supjaustau, tik nuvežu suvirinti ir nudažyti milteliniu būdu, kad jie mažiau braižytųsi.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys

– Kuo ypatingi golfo takeliai ir apskritai pats golfas?

– Aš sakau, kad tai yra ne tik pramoga, kelianti nuotaiką, leidžianti atsipalaiduoti, pabendrauti su kolegomis, draugais ar šeimos nariais, bet ir tai, kas gerina sveikatą ir gali padėti išlikti fiziškai aktyviems per šią pandemiją (šypsosi).

Jei rimtai, moksliniais tyrimais įrodyta, kad pats golfas yra vertinga fizinio aktyvumo forma, turinti įtakos ilgaamžiškumui. Švedijos mokslininkai tyrė Švedijos golfo žaidėjų grupę. Pasinaudoję Švedijos golfo federacijos narystės duomenimis ir visos šalies mirtingumo registru, atliko statistinę analizę, kuri parodė, kad golfą žaidžiantys asmenys gyvena penkeriais metais ilgiau.

Golfas gerina žmogaus emocinę ir fizinę būklę.

Psichologų teigimu, golfas gerina žmogaus emocinę ir fizinę būklę. Žaisdamas golfą gali užmegzti naudingus socialinius ryšius, patikrinti būsimą ar esamą verslo partnerį, pažiūrėti, kaip jis į viską reaguoja žaisdamas – ar stresuoja, panikuoja, arba tiesiog atsipalaiduoti ir nuraminti emocijas.

Jis taip pat naudingas vaikams, nes, pasak psichologų, ugdo asmenines savybes ir atsparumą stresui, padeda sukoncentruoti dėmesį, susikaupti. Daugelis mokslininkų šį žaidimą siūlo įtraukti į mokyklų programas. Iš tiesų dabar mokyklos ir darželiai įsirenginėja laisvalaikio zonas, kur toks įrenginys galėtų atsirasti.

– Kur dar tą golfo takelį galima pritaikyti ir naudoti?

– Įvairiuose laisvalaikio užimtumo, sveikatinimo centruose, vaikų žaidimo kambariuose. Beje, vaikams golfą žaisti rekomenduoju pradėti nuo 10–12 metų, tada jie jau tvirtai gali laikyti lazdą.

Taip pat viešbučiuose – tiek laukimo zonose, tiek VIP kambariuose. Kaimo turizmo sodybose, poilsio namuose, privačiuose namuose. Dabar daugelis žmonių savo nuosavų namų kiemuose turi kepsnines, kainuojančias tikrai daug. Tai aš ir sakau, jei turite „kiaušinį“ (kepsninę – aut.), kaip galite neturėti golfo takelio? (juokiasi) Be to, jis gali būti ir puiki interjero detalė, pavyzdžiui, prie namo ar terasose.

Jie – kaip mobilūs moduliniai golfo takeliai. Tarkime, mini golfo takelį gali susidėti į mašiną ir vežtis į gamtą. Specialiai pasirinkau aliuminio konstrukciją, nes aliuminis yra ganėtinai lengvas, bet tvirtas metalas. Taigi ir tie takeliai – gana lengvi, bet patvarūs. Viena dalis vidutiniškai sveria 6,5–7 kg, jei gaminčiau iš metalo, būtų tris su puse karto sunkesnė.

Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys
Asmeninio archyvo nuotr./Tomas Žemgulys

– Golfas, nors ir populiarėja, bet yra dar gana, pavadinkime, jaunas žaidimas Lietuvoje. Ar golfo takeliai sulaukia paklausos?

– Tiesa ta, kad pas mus žmonės dar nelabai supranta, kam tas golfo takelis reikalingas ir kur jį galima naudoti. Tai nėra daiktas, kurį nudrėbei ant žemės, ir viskas. Tai gali būti puiki priemonė darbuotojų komandiniam darbui formuoti, vadovams aptarti verslo sandorius ir t. t. Tai išties yra puiki bendravimo priemonė, bet žmonėms dar reikia išaiškinti.

Lietuvoje yra įmonių, kurios gamina golfo takelius, bet juos daro parkuose. O modulinių golfo takelių analogo Lietuvoje nėra. Aš pagaminau mažiausią modulinį golfo takelį mūsų šalyje.

– Šiemet iš esmės visų planus – tiek asmeninius, tiek verslo, pakoregavo karantinas. Kokios įtakos jis turėjo jūsų naujajai veiklai?

– Šiemet kovo 10-ąją padariau savo golfo takelio pristatymą, o kovo 16-ąją mane užpuolė korona. Buvo toks smūgis, viskas kardinaliai sustojo. Bet pamažu žmonės vėl pradėjo domėtis. Nemažo susidomėjimo sulaukiu iš užsienio: Švedijos, Norvegijos, Anglijos, Prancūzijos, Vokietijos. Dabar ieškau verslo partnerių, kurie norėtų man atstovauti užsienio rinkoje būtent minėtose šalyse.

Užsienio rinkai tai – puikus produktas, norėtųsi, kad ir Lietuvoje žmonės imtų suprasti jo naudą. Pastebiu, kad jau keičiamas požiūris į laisvalaikį, užsiėmimus, kavos pertraukėles įmonėse, žmonėms vis labiau tampa svarbi kokybė, jie domisi naujovėmis, tikiu, ateis laikas ir šiam mano golfo takeliui (šypsosi).

Asmeninio archyvo nuotr./Tomo Žemgulio sukurtas modulinis golfo takelis
Asmeninio archyvo nuotr./Tomo Žemgulio sukurtas modulinis golfo takelis

– Tomai, o jūs pats žaidžiate golfą?

– Žmonės dažnai manęs to klausia. Su golfu savo gyvenime esu susidūręs labai minimaliai. Dabar jau nuvažiuoju į Klaipėdos golfo aikštyną. Reikėtų gal labiau juo užsiimti, bet dabar toks periodas – siaučia koronavirusas, neaišku, kaip čia kas bus.

Taigi nesu golfistas, kuris žaidžia dieną naktį. Esu tik golfo takelio kūrėjas. Ir noriu pasitarnauti tiems, kurie žaidžia, kuriems norisi naujų iššūkių, naujovių. Bet ateityje planuoju tapti golfo žaidėju ir pasiekti gerų rezultatų (juokiasi).

– Puikūs planai! Linkiu sėkmės ir ačiū jums už pokalbį!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai