Nekalbėdami su savimi, jūs negalite įvertinti, ar gyvenate taip, kaip jums norisi. Nemokėdami skirti laiko pokalbiui su savimi, jūs ieškosite kitų žmonių, kurie jus išklausytų. Bet pripažinkime, kiekvieną kartą draugas neturės galimybių būti jūsų dialogo partneriu. Tampame reiklūs ir savanaudiški kito žmogaus atžvilgiu. Galbūt net priklausomi nuo kitų asmenų.
Kaip to išvengti ir vesti pokalbį su savimi?
1. Būtina išmokti vesti vidinį dialogą pradedant klausimais: kaip šiandien jaučiuosi? Ką šiandien padariau, kad mano gyvenimas pagerėtų? Ką savo veikloje reikia pakoreguoti? Šie klausimai puiki dialogo su savimi pradžia.
2. Padrąsinti save imtis veiksmų, kurie leistų išeiti iš komforto zonos. Išdrįsti padaryti tai, apie ką net baisu pagalvoti, – tai tikras iššūkis, kurį įveikus gyvenimo patirtis tampa dar didesnė. Tačiau reikia skatinti save imtis labai konkrečių veiksmų.
3. Užsibrėžtus tikslus daryti nelaukiant rezultatų. Pasakykite sau: „Nežinau, kaip bus, bet pabandysiu.“ Nepamirškite, kad užduotys sau turi būti realios, kurias įmanoma įvykdyti.
4. Nuraminkite save. Jeigu kyla panika, stresas, sumažinsite šias blogas emocijas žodžiais ar tiesiog kvėpavimo pratimais.
5. Mokyti save. Dažnai žmonės sau kartoja, kad jie nemoka, negali, nesugeba. Tobulėkite, pavyzdžiui, išmokykite 10 būdų, kaip spręsti problemas ir pritaikykite tai praktikoje. Dienos pabaigoje, pažiūrėkite, ar tai įvykdėte.
6. Paklauskite savęs, ar visi reikalavimai ir norai kyla iš savęs ar aplinkos (pavyzdžiui, tėvų). Jei noras yra ne jūsų, o primestas iš aplinkos, paklauskite savęs, ar norite šiai įtakai pasiduoti. Dažnai žmonės žino, kad reikia daryti, bet nedaro, nes noras yra iš šalies, tada įvyksta pasipriešinimas.
7. Užduokite klausimą – ar aš šiandien peržengiau ribas? Jei dieną įvyko konfliktas aplinkoje, galbūt jūs buvote neteisus ir įplieskėte dar didesnį ginčą? Išsiaiškinę šiuos niuansus, vėliau jų nebekartosite ir konfliktų išvengsite.
8. Užprogramuokite save ateičiai: „Tu gali, tu pasieksi, tu padarysi.“ Įvardinkite konkrečiai, ką pasieksite. Sąmonė susikoncentruos tie užduotimis ir, jei turite bent minimalių kompetencijų, kitą dieną jūs tai atliksite.
Psichologas Tomas Lagūnavičius pataria daugiau dėmesio skirti pokalbiui su savimi prieš miegą: „Pokalbis susideda iš 3 pagrindinių dalių – dienos apibendrinimas, pagyrimas savęs ir nurodymais, ką padaryti rytoj.“ Gyvenimas taps humaniškas, jei vietoje serialų, knygų ar maisto pasikalbėsime trumpam su savimi.