Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Specialistai kalba apie vaikystės šešėlius: jie gali nulemti psichologinių ligų atsiradimą

Šį kartą iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ laidoje svečiavosi psichologas Tomas Lagūnavičius ir terapeutė Aušra Šūmakarienė. Jos metu iniciatyvos autorius ir laidos vedėjas Dalius Stankevičius kvietė pašnekovus aptarti, kokie vaikystės šešėliai gali nulemti bipolinio sutrikimo diagnozę.
Bipolinis sutrikimas
Bipolinis sutrikimas / 123RF.com nuotr.

Laidos metu kalbėdamas apie vaikystėje slypinčius psichologinius sunkumus Tomas Lagūnavičius pabrėžė, kad vaiko gebėjimą kontroliuoti situaciją reikia ugdyti nuo pat mažens: „Labai svarbu, kad tėvai mokėtų savo vaikui paaiškinti – Tu esi atsakingas už savo mintis ir emocijas. Tu pats gali atsirinkti, kurias mintis įsileisti, o kurių ne.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Tomas Lagūnavičius
Asmeninio archyvo nuotr. /Tomas Lagūnavičius

Laidos įrašą galite pamatyti ČIA.

Pašnekovas taip pat priminė, kad bipolinio sutrikimo atsiradimui įtakos gali turėti ir vartojamos psichoaktyvios medžiagos (narkotikai, alkoholis ir pan.). Pasak T.Lagūnavičiaus: „Vaikai nesuvokia, kad yra trumpalaikė nauda ir yra ilgalaikė nauda. Ne viskas, kas malonu yra malonu. Tuos momentus turi prižiūrėti tėvai.“

Kaip pastebėjo psichologas, žmogus turintis bipolinio sutrikimo diagnozę, primena metronomą. Jis pavojingai svyruoja nuo depresijos iki manijos, ir tik kompleksinis gydymas gali padėti tą metronomo rodyklę stabilizuoti.

Laidoje vieną iš efektyvaus gydymo priemonių pristatė dailės terapijos pradininkė Lietuvoje, terapeutė Aušra Šūmakarienė. Kalbėdama apie dailės terapijos srities efektyvumą, pašnekovė pabrėžė: „Tai nėra kažkokia pramoga ar SPA, kaip neretai daugelis įsivaizduoja.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Aušra Šūmakarienė
Asmeninio archyvo nuotr. /Aušra Šūmakarienė

Pasak A.Šūmakarienės, dailės terapijos metu pasitelkiamos psichologinės žinios ir meninės išraiškos priemonės, o paveiksle „įkūnyta“ problema leidžia pacientui kitaip pažvelgti į esamą situaciją. Beje, pašnekovė tvirtina, kad šiame procese užtenka ir mokykloje įgytų dailės žinių, o svarbiausia – motyvacija.

„Skirtingos spalvos“ primena, kad šią iniciatyvą palaikyti galite „Facebook“ paskyroje įsigydami vieno iš laidos herojų aktoriaus Mariaus Repšio istorijos įkvėptus rankų darbo marškinėlius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos