Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Trijų vaikų tėtis sveikuolių prezidentas: maudynės eketėje reprodukcijai nekenkia

Seniau eketėse nardantys sveikuoliai daug kam atrodė keistai, būta daug gąsdinimų iš gydytojų pusės, o šiandien šuoliu į ledinį vandenį retą nustebinsi. Tuo džiaugiasi vienas žymiausių „ruonių“ mūsų šalyje – Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė.
Simonas su žmona Aiste šiuo metu laukiasi trečio vaiko
Simonas su žmona Aiste šiuo metu laukiasi trečio vaiko / Asmeninė nuotr.

Jau per dešimtmetį šaltas maudynes praktikuojantis vyras sako, kad geresnio būdo užkirsti kelią virusams nežino, o tinkamiausias laikas pradėti grūdintis, anot jo, yra dabar.

„Nors oficialią grūdinimosi sezono pradžią skelbiame gruodžio 1-ąją, oras jau – pakankamai vėsus, vandens temperatūra sparčiai mažėja. Norint šaltį jaukintis pamažu, be didelio streso, žiemos laukti nereikia“, – teigia S.Dailidė.

Asmeninė nuotr./Simonas Dailidė
Asmeninė nuotr./Simonas Dailidė

Susirgsi, nušalsi, vaikų neturėsi

Per ilgus metus praktikos, S.Dailidė susidūrė su įvairiausiais komentarais bei mitais apie šaltas maudynes.

„Man sakė, kad „oi, vaikeli, viską nušalsi, vaikų neturėsi.“ Čia yra mitas: žmona šiuo metu laukiasi trečio vaiko. Sąnariams blogai, senatvėje nepaeisi? Remiuosi sveikuolių sąjungos veteranais, kurie perkopę 70 m. vis dar nardo ledinėse eketėse, sportuoja, kopia į kalnus, slidinėja ir gyvena pilnavertį gyvenimą“, – sako S.Dailidė.

Dažniausia, anot jo, yra baimė peršalti ir susirgti. Vyras pabrėžia, jog viską atlikus teisingai, problemos tikrai negresia. Tą įrodo 35 m. Lietuvos sveikuolių sąjungos patirtis.

Asmeninė nuotr./Naktinės sveikuolių maudynės
Asmeninė nuotr./Naktinės sveikuolių maudynės

Kaip tinkamai pasiruošti?

„Svarbu padaryti apšilimą. Rekomenduoju mankštelę, jėgos pratimus, prasibėgti. Drabužiai turėtų būti platesni, be sudėtingų užsegimų, kad patogu būtų greitai rengtis. Jei lauke minusas, batus geriau pasirinkti be raištelių. Pradedant grūdintis kartais šąla rankos išlipus, vėliau organizmas prisitaiko. Įšokus į šaltą vandenį apima euforija, padidėja adrenalino kiekis kraujyje, pagreitėja kvėpavimas. Tiesiog reikia pasistengti nurimti, keletą sekundžių pabūti, panerti ir kuo ramiau išlipti. Išlipus maloniau apsiauti šlepetes, nei stovėti basam ir rankomis nubraukti vandenį nuo savęs, tarsi savimasažą padaryti. Sukūrėme pončus, kurie labai palengvina persirengimą, tarsi visada su savimi persirengimo kabiną turi, nereikia niekur lakstyti. Ypač aktualu šaltą žiemą“, – patirtimi dalijasi S.Dailidė.

Vyras dar paaiškina, jog įlindus į ledinį vandenį mūsų kraujagyslės greitai išsiplečia ir vėl susitraukia, kūnas patiria tarsi kraujagyslių masažą, suaktyvėja kraujotaka. Todėl iškart po maudynių šalta nebūna, žmonės net nustemba, kaip taip gali būti. Svarbu neužsisvajoti ir, nors nešalta, nedelsti persirengti sausais drabužiais.

Grūdinimasis stiprina ne tik fiziškai

Simono bičiulis, Radviliškio ledinių maudynių iniciatorius ir lyderis Tadas Grimaila taip pat nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be „ruonių“ maudynių. Jis savo grūdinimosi kelionę pradėjo 2015-aisiais.

„Visada norėjau tai išbandyti. Buvo kovo mėnuo, įšokau į Baltijos jūrą. Nepajutau kažko baisaus ar stingdančio. Tas jausmas išlindus iš vandens labai patiko, todėl tęsiau toliau. Pajutau, kad tai labai sustiprino mano imunitetą. Grūdinimosi maudynės stiprina ir kaip asmenybę, kiekvieną kartą lendant į ledinį vandenį yra iššūkis sau, išėjimas iš komforto zonos ir tai įveikęs tampi nugalėtojas“, – sako T.Grimaila.

Asmeninė nuotr./Tadas Grimalda
Asmeninė nuotr./Tadas Grimalda

Gal geriau šaltas dušas?

Šiuo metu vyras taip grūdinasi kasdien. Jei ne vandens telkinyje, tai su šaltu dušu. Tadas visgi pabrėžia, kad į eketę įšokti jam yra lengviau nei maudytis po šaltu dušu. „Jei žmogui nėra galimybės nuvykti prie vandens telkinio, puikiai tinka ir dušas. Galima pradžioje apsilieti šiltu vandeniu, po to atsisukti visiškai šaltą ir pastovėti keliasdešimt sekundžių, tada vėl šiltą ir taip keisti. Svarbu užbaigti šaltu. Tiesa, grūdintis duše gali būti šalčiau nei vandens telkiniuose. Į tekantį šaltą vandenį kūno receptoriai reaguoja kitaip. Vandens telkinyje viskas vyksta greičiau, vanduo staigiau apsemia visą kūną“, – teigia jis.

Asmeninė nuotr./Radviliškio maudynės
Asmeninė nuotr./Radviliškio maudynės

Radviliškis – ruonių sostinė

Asociaciją „Ledinės maudynės" įkūręs Tadas savo mieste Radviliškyje subūrė bendraminčius ir kasmet ten organizuoja minias pritraukiančius maudynių renginius. Kartais juokaujama, kad Radviliškis tapo „ruonių“ sostinė.

„Visada šalia manęs buvo stipri komanda, į kurią galiu atsiremti organizuodamas maudynes. Su laiku mus pastebėjo Radviliškio rajono valdžia, kuri pradėjo remti šias veiklas finansiškai. Tai suteikia daugiau galimybių ledinių maudynių renginius padaryti dar patrauklesnius visuomenei. Šiuo metu Radviliškyje kiekvieną savaitgalį vyksta mankštos, treniruotės, maudynės. Ir taip iki pavasario pabaigos, kol vanduo visiškai sušyla.

Svarbiausi ledinių maudynių renginiai Lietuvoje

Nors maudynių sezoną šąlant vandeniui pradėjo nemažai miestų, gruodžio 1-oji yra oficiali grūdinimosi sezono pradžia. Sausio 1-oji – Pasaulinė ruonių solidarumo diena, kuomet visi pasaulio ruoniai susitinka savo eketėse, vandens telkiniuose.

Sausio 18-19 d. naktinėmis maudynėmis daugelyje miestų startuos 30 dienų ledinių maudynių iššūkis.

Vasario 16-ąją Radviliškyje vyks masinis šventinis bėgimas ir maudynės, taip pat susitiksime tradicinėje Palangos ruonių šventėje. Visą grūdinimosi sezoną ledinės nuotraukos konkursas stulbins dalyvių drąsa ir išmone, o kovo gale sezoną užbaigsime 25 m plaukimo ekete varžybose Trakuose.

Išsimaudyti bendraminčių būryje, o gal pradžioje tik pažiūrėti, įmanoma beveik visuose miestuose. Lietuvos sveikuolių sąjunga sukūrė Lietuvos ekečių žemėlapį. Ypač tai aktualu, kai būna ledo ir eketę išsikirsti vienam nėra paprasta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas