Iš Vilniaus kilusios Kristinos patiekalus, daug kam primenančius namus ir Lietuvą, jau atrado ne vien Los Andželo apylinkėse gyvenantys lietuviai, amerikiečiai, bet ir tokios įžymybės kaip aktorius Wesley Snipesas.
Plaunu indus ir sakau: „Vieną dieną vis tiek skaitysite apie mane laikraščiuose. Kai buvo išleistas pirmas straipsnis, net apsiverkiau.“
K.Mikšytė į Ameriką atvyko prieš 13 metų, laimėjusi vadinamąją žalią kortą. Gaminti ji pradėjo dar Lietuvoje, dirbdama kartu su gerai žinomais šalies virtuvių šefais. Tiesa, atvykus į Jungtines Valstijas, viską vėl teko pradėti iš naujo – nuo indų plovimo restoranuose.
„Stoviu, plaunu indus ir sakau: „Vieną dieną aš jums parodysiu, vis tiek skaitysite apie mane laikraščiuose. Kai buvo išleistas pirmas straipsnis, net apsiverkiau“, – prisimena Kristina, apie kurią jau ne kartą rašė spauda ir garsūs tinklaraščiai, o restoranas, kuriame ji dirba, spėjo puikuotis dešimtukuose geriausiųjų Los Andžele Padėkos dienos vakarienei.
Lietuviškais patiekalais žavisi ir amerikiečiai
Virtuvės šefė sako, kad dažnai lietuviškų patiekalų išbandyti ateinantys amerikiečiai nustebina ir žiniomis apie Lietuvą, ir istorijomis iš jos Tėvynės.
„Penktadienį ar šeštadienį sulaukėme skambučio. Sako: „Ar turite ko nors lietuviško?“ Padavėjas žiūri į mane ir sako jam, kad yra koldūnų, barščių, košės. Laukėme lietuvio. O ateina labai patenkintas juodaodis vyras. Sako: „Pagaliau jus radau. „Pagūglinęs“ sužinojau, kad virėja lietuvė, buvau Lietuvoje ir man ten labai patiko maistas“, – apie lankytoją šypsodamasi pasakoja Kristina.
Į restoraną užsukantys amerikiečiai, pasak Kristinos, čia mėgsta grikius, kuriuos dažnai renkasi valgyti su lašiša, silkę „pataluose“ ir tradicinę baltą mišrainę. „Jiems tai yra egzotiška. Ypač prieš Kalėdas ir Naujuosius metus klientai to prašo, jiems tikrai skanu, – pasakoja Kristina. – Mūsų maistas vis tiek sunkesnis, o dabar, kai šalčiau, sriubos, koldūnai jiems labai patinka.”
Kristina sako, kad vyresni žmonės, turintys lietuviškų šaknų, džiaugiasi, kad barščių, koldūnų, bulvinių blynų skonis ir kvapas jiems primena močiutės ar mamos virtuvę.
Dalį šio maisto restorane padeda gaminti jos mama Natalija. Dieną, kai lankomės „Doma Kitchen“, ji sukasi virtuvėje ruošdama koldūnus. Šiems, sako, geriausiai tinka čia randami korėjietiški miltai. Receptą galite išgirsti žemiau esančiame vaizdo įraše.
Lietuviškiems patiekalams trūksta keleto produktų
Kristina atskleidžia, kad Amerikoje patiekalų su lietuvių mėgstama kiauliena beveik negamina: „Kiaulienos visai atsisakėme. Porą kartų pirkom cepelinams daryti, bet mėsa buvo baltos spalvos ir baltesnė nei bulvė. Naudojame tik veršieną, jautieną, avieną ir vištieną.
Virtuvės šefė sako, kad dabar Los Andžele lietuviškų patiekalų gamybai nusipirkti galima kone visų produktų. Pristinga vos keleto.
„Trūksta grybų, nes čia tik pievagrybiai, gruzdai, kurių nerenkam Vilniuje. Trūksta ir agrastų – nusipirkome uogienės, bet ji neskani. Nėra juodųjų serbentų, uogienę aš perku lietuvišką. Ir žinote, ko dar? Svarainių, jų čia irgi nėra“, – vardija lietuvė.
Lietuva – vis dar tikrieji namai
Kistina sako, kad dabar Tėvynės ilgesį ištverti lengviau, nes į Kaliforniją atvyko ne tik jos mama, bet ir sesuo, čia ji sutiko ir dabartinį vyrą. Tačiau Lietuvą vis dar vadina tikraisiais namais.
„Ten yra tikrieji namai. Kaip ten viskas gražu: žalia, ežerai, upės… Tokia nostalgija, ašaros net bėga…“ – su jauduliu šneka lietuvė.
Virtuvės šefė išduoda, kad ateityje norėtų atidaryti ir savo restoraną. Jame, pasak Kristinos, taip pat būtų galima rasti lietuviškų patiekalų, su kuriais užaugo gyvendama Vilniuje.