Pasak santuokos ir šeimos terapeutės ir „Divorce Answers“ viceprezidentės Lauren Cook-McKay, partneriai gali neteikti pirmenybės seksui dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, tam įtakos gali turėti mažesnis lytinis potraukis, susilaikymas nuo lytinių santykių dėl religinių ar kultūrinių įsitikinimų arba gyvenimas su tam tikromis ligomis.
„Seksas nėra vienintelis santykių aspektas, kuris daro poras laimingas, – sako L.Cook-McKay. – Jis ne visada yra būtina visaverčių santykių sudedamoji dalis.“
Ekspertai teigia, kad toliau išvardyti santykių aspektai gali būti tokie pat svarbūs kaip seksas ar netgi svarbesni.
Emocinis saugumas
Emocinis saugumas yra bet kokių sveikų santykių pagrindas, teigia Jennine Estes, licencijuota santuokos ir šeimos terapeutė. Emocinis saugumas reiškia, kad jaučiatės pakankamai saugūs, kad galėtumėte būti atviri ir pažeidžiami su savo partneriu. Pavyzdžiui, jei jaučiatės partnerio apleisti arba tai, ką jis pasakė, jus įskaudino, turėtumėte jaustis laisvai ir nebijoti jo reakcijos pasidalindami su juo, kodėl esate nusiminę.
Partneriai, kurie nesijaučia emociškai saugūs, konfliktų metu gali tapti gynybiški, konfliktiški, atsitraukti, užsidaryti arba visiškai vengti nesutarimų. Pasak J.Estes, toks elgesys gali trukdyti bendrauti, o kai kuriais atvejais – sukelti paslėptą nuoskaudą.
Norėdami sustiprinti emocinį saugumą, pasakykite partneriui, kas jus liūdina ar skaudina, bet kreipkitės į jį be kaltinimo, o apibendrindami arba apmąstydami tai, ką jis pasakė ar padarė. Tokiu būdu parodysite, kad įsiklausote į jį ir jums svarbios jo mintys bei jausmai.
Kokybiškas laikas
Nedidelis 2021 m. tyrimas parodė, kad kokybiškas laiko praleidimas su partneriu – nesvarbu, ar tai būtų tiesiog pokalbis, ar dalyvavimas kokioje nors veikloje, gali padėti:
- jausti daugiau pasitenkinimo santykiuose;
- pamatyti santykiuose daugiau teigiamų pusių;
- patirti didesnį artumą su partneriu.
Nėra griežtos taisyklės, kiek laiko turėtumėte praleisti kartu. Ekspertai teigia, kad reikia rasti tai, kas jums tinka: pavyzdžiui, skirti laiko bendravimui savaitgaliais, skirti valandą kasdien ar kartą per savaitę rengti pasimatymus ir pan.
L.Cook-McKay sako, kad bendri išgyvenimai yra labai svarbūs, nes jie sustiprina ryšį. Be to, jie gali padėti pasijusti komanda, sukurti bendrų teigiamų prisiminimų, motyvuoti toliau stiprinti santykius.
„Kuo daugiau pora gali atsitraukti nuo kasdienio streso ir būti šalia vienas kito, tuo labiau jie jausis susiję“, – sako J.Estes.
Teigiamas bendravimas
Remiantis išsamiais psichologo Johno Gottmano tyrimais, poros, kurios kiekvienai neigiamai sąveikai turėjo penkias ar daugiau teigiamų sąveikų, buvo labiau linkusios likti santuokoje nei išsiskirti. Remdamasis šiuo stebuklingu santykiu, J.Gottmanas daugiau nei 90 proc. tikslumu galėjo nuspėti, ar pora liks susituokusi.
Neigiamos sąveikos gali būti pernelyg kritiškas ar paniekinantis partnerio jausmus elgesys, balso pakėlimas arba nekalbadieniai. Toks elgesys mažina pasitikėjimą, pagarbą ir intymumą santykiuose.
Ir atvirkščiai, pozityviau bendrauti galite:
Rodydami nuoširdų susidomėjimą partnerio žodžiais, užmegzdami akių kontaktą, užduodami atvirus klausimus ir praktikuodami reflektyvų klausymąsi.
Poros, kurios kiekvienai neigiamai sąveikai turi penkias teigiamas sąveikas, labiau linkusios likti santuokoje.
- Išreikšdami meilę apkabinimu, kai partneris grįžta iš darbo ar kai žiūrite filmą, taip pat susikabinant rankomis, kai vaikštote.
- Sakydami komplimentus, dėkodami už tai, ką jis daro, kad palengvintų jūsų gyvenimą.
- Konflikto metu ieškodami dalykų, dėl kurių galėtumėte sutarti, užuot sutelkdami dėmesį tik į nesutarimus.
- Nuoširdžiai atsiprašydami, kai įskaudinote.
- Ieškodami būdų, kaip kartu pasijuokti, kad sumažintumėte įtampą ir praskaidrintumėte nuotaiką nedidelių nesutarimų metu.
Intymumas
Intymumas ugdo artumo jausmą. Nors daugelis žmonių mano, kad intymumas reiškia tik seksą, L.Cook-McKay pabrėžia, kad fizinis intymumas yra tik viena iš sudedamųjų dalių.
Kitos ne mažiau svarbios intymumo rūšys yra šios:
- Protinis arba intelektinis intymumas. Tai reiškia, kad kartu mokotės naujų dalykų. Pavyzdžiui, galite užsirašyti į maisto gaminimo kursus arba aptarti temas, kurios jums abiem atrodo įdomios.
- Emocinis intymumas. Tai apima pokalbius apie slapčiausias mintis, troškimus ir baimes. Galite paskatinti partnerį daryti tą patį užduodami atvirus klausimus: Kas tau leidžia pasijausti mylimu? Ką norėtum išbandyti, bet bijai? Kai jauti stresą, ką geriausia galiu dėl tavęs padaryti?
- Patyriminis intymumas. Tai gali būti bet koks komandinis darbas. Norėdami puoselėti šios rūšies intymumą, raskite bendrą hobį arba kartu imkitės namų atnaujinimo projektų.
Pagarba
Abipusė pagarba gali prisidėti prie pasitikėjimo ir emocinio saugumo jausmo bei skatinti didesnį sąžiningumą santykiuose. Ji netgi gali suteikti didesnį pasitenkinimą santykiais ir jų kokybe.
Pagarbą galite rodyti kasdieniame bendravime:
- gerbdami vienas kito ribas;
- suteikdami vienas kitam erdvės, kai reikia;
- palaikydami vienas kito tikslus ir interesus;
- pripažindami vienas kitą kaip asmenybę, turinčią unikalių poreikių ir norų.
Nepagarba, priešingai, gali pakenkti partnerio savigarbai ir sukelti nusivylimą, nepasitenkinimą ar net apatiją.
Fizinis intymumas svarbesnis nei seksas
2013 m. atlikto tyrimo dalyviai, kurie pildė internetinį klausimyną, dažnesnį bučiavimąsi siejo su aukštesne santykių kokybe, tačiau įdomu tai, kad jie neįvardino to paties, kai buvo kalbama apie sekso dažnumą.
2020 m. heteroseksualių susituokusių porų tyrimo metu taip pat nustatyta, kad partneriai, kurie turėjo daugiau neseksualinių fizinių kontaktų (bučinių, apsikabinimų), buvo laimingesni santykiuose.
„Žmonės dažniausiai pamiršta, kad seksas yra susijęs su ryšio jausmu, – sako L.Cook-McKay. – Jei vienas iš jūsų taip nesijaučia, tai gali turėti įtakos jūsų lytiniam potraukiui.“ Pasak jos, jeigu jūsų poreikiai sekso srityje nesutampa, reikėtų stiprinti intymumą kitose srityse.