Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

7 įdomūs faktai apie meilę ir įsimylėjimą

Dažnas iš mūsų bent kartą gyvenime yra uždavęs sau klausimą: kas yra meilė? Ką ji man reiškia? Kodėl meilė yra „akla“?
Bučinys
Bučinys / Scanpix/Panthermedia nuotr.

Siūlome kelis faktus apie meilę, kurie, tikimės, padės bent kažkiek išspręsti šį sudėtingą galvosūkį.

1. Meilė panaši į kokainą

Darant įsimylėjusio žmogaus smegenų kompiuterinę tomografiją, galima pastebėti vieną įdomų dalyką: įsimylėjimo metu yra itin aktyvios dvi smegenų zonos, atsakingos už veiksmų įvertinimą (apdovanojimą).

Mokslininkai šį reiškinį aiškina tuo, jog įsimylėjusio žmogaus organizme išsiskiria dopaminas – hormonas, atsakingas už malonumo jausmą. Įdomu tai, kad su tokia pačia jėga šios dvi smegenų sritys reaguoja tik į kokainą.

2. Meilė – tai išgyvenimo būdas

Susiporavę gyvūnai patiria 3 santykių stadijas: norą (geismą), potraukį ir prisirišimą. Noras (geismas) – tai būsena, kuri yra atsakinga už 3-jų pagrindinių poreikių numalšinimą: alkio, troškulio ir sekso. Potraukis, tai dėmesio sutelkimas ties konkrečiu objektu. Prisirišimas – stiprus ryšys, kurio tikslas – dauginimasis.

Mokslininkai įsitikino, kad romantiška žmonių meilė – tai kiek pakitusi gyvūnų potraukio forma, kuri gali būti traktuojama kaip tam tikras išgyvenimo būdas. Kitais žodžiais tariant, meilė mums padeda nešvaistyti savo jėgų vis ieškant partnerio, o „apsistoti“ ties vienu ir susilaukti su juo palikuonių.

3. Meilė trunka 1,5 –3 metus

Čia slypi biologinė prasmė: šis laiko terminas mūsų protėviams garantavo, kad tėvas bus šalia pirmaisiais, pačiais sunkiausias gimusio vaiko ir moters–mamos gyvenimo metais. Nesant tokių kliūčių kaip, pavyzdžiui, skirtingas požiūris į gyvenimą, meilė galėtų trukti gerokai ilgiau.

4. Kaip gydyti nelaimingą meilę?

Meilė veikia žmogaus organizmą taip pat, kaip ir kokainas, todėl mokslininkai rekomenduoja gydyti nelaimingą meilę taip pat, kaip ir narkotinę priklausomybę. Šiuo atveju būtinai turite pašalinti visus stimuliatorius ir prisiminimus: išmesti visas mylimojo/mylimosios nuotraukas, dovanas, neskambinti, ištrinti numerį ir užsiimti kokia nors visiškai nauja veikla.

5. Serotoninas užmuša meilę

Jeigu pelei būtų suleista didelė serotonino dozė, ji atstumtų savo nuolatinį partnerį ir imtų santykiauti su visomis kitomis pelėmis, bet tik ne su juo. Mokslininkai šį reiškinį aiškina taip: serotoninas (geros nuotaikos hormonas) mažina dopamino (malonumo hormonas) lygį ir tuo pačiu meilės, bet ne lytinės traukos lygį. Svarbu žinoti tai, kad vartojant antidepresantus, padidėja serotonino lygis.

TAIP PAT SKAITYKITE: 100-metė Marcelė Kuizaitienė: „Labai laukiu pavasario – kad galėčiau sode pakabinti dovanotas sūpynes“

6. Naujovės gali išgelbėti jūsų meilę

Dauguma ilgus metus kartu gyvenančių porų, atvažiavusių į naują šalį ar atsidūrusių nežinomame viešbutyje, vėl beprotiškai suartėja, sutvirtėja jų ryšys. Kodėl?  Dalykas tas, jog įvykus pokyčiams ir naujovėms, smegenyse išsiskiria dopaminas, ir pora vėl pasijaučia kaip per pirmąjį pasimatymą.

Būtent todėl amerikiečių psichologai pataria visoms senokai susituokusioms poroms bent kartą per mėnesį surengti „pirmąjį“ pasimatymą. Tiesa, nereikėtų visą laiką eiti į tą patį restoraną ar kavinę. Jeigu norite išsaugoti santykius, nepatingėkite ieškoti naujovių.

7. Vyrai myli akimis, o moterys...

Kai vyras yra įsimylėjęs, jo smegenyse suaktyvėja sritis, atsakinga už regėjimą. Todėl ne veltui sakoma, kad vyrai myli akimis. O štai jeigu įsimyli moteris, jos smegenyse suaktyvėja sritis, atsakinga už atmintį: moteris prisimena kelių savaičių partnerio elgesį, o po to analizuoja visą gautą informaciją, kad pasvertų visus „už“ ir „prieš“. Beje, turbūt dėl to moterys geriau negu vyrai prisimena visas pirmojo pasimatymo smulkmenas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai