Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

8 požymiai, rodantys, kad pasitikite savimi labiau, nei manote

Jei esate toks kaip dauguma žmonių – net ir daug pasiekusių – ne visada pasitikite savimi. Daugumai iš mūsų pasitikėjimas savimi priklauso nuo situacijos: jei aplinkybės palankios, esate savimi užtikrintas. O kartais dvejojate ar net nepasitikite savo jėgomis.
Mergina laipioja siena
Mergina laipioja siena / 123RF.com nuotr.

Be to, jei esate toks kaip dauguma žmonių, turite bent šiokį tokį apsimetėlio sindromą: pasiduodate vidiniam įsitikinimui, kad neturite tam tikrų įgūdžių, nors viskas rodo, kad esate labai įgudęs ir sėkmingas, rašo businessinsider.com.

Vertinate save ne pagal tai, kiek pasiekėte, bet pagal tai, kiek dar norite pasiekti. Jūs sumenkinate savo pasiekimus – jūsų nuomone, tai tiesiog tai, kas esate. O tai reiškia, kad jūsų pasiekimai nėra ypatingi... Nors kitiems jūsų pasiekimai atrodo stulbinantys. Visa tai daro įtaką jūsų pasitikėjimui savimi.

Reikia tai ištaisyti.

Štai požymiai, rodantys, kad savimi pasitikite labiau, nei manote – ir tikrai pasitikite savimi labiau nei daugelis žmonių. (Portalas „Business Insider“ dėkoja Dharmeshui Shahui, „HubSpot“ bendraįkūrėjui, už patarimus, kaip pastebėti tikrą pasitikėjimą savimi.)

1. Ar patvirtinimo laukiate tik iš tikrai svarbių žmonių?

Turite 10 000 sekėjų tviteryje? Nuostabu. 20 000 feisbuko draugų? Pasaka. Profesinių ir socialinių tinklų profilius su šimtais ar net tūkstančiais sekėjų? Šaunu!

Tačiau tokia statistika nublanksta prieš tikrai svarbių jūsų gyvenimo žmonių pagarbą ir pasitikėjimą.

Kai užsitarnausite jų pasitikėjimą ir pagarbą, nesvarbu, kur eisite ar ką darysite, darysite tai iš tiesų pasitikėdami savimi – nes žinosite, kad tikrai svarbūs žmonės jus palaiko.

2. Ar klausote 10 kartų daugiau, nei kalbate?

Gyrimasis yra nepasitikėjimo savimi kaukė. Iš tiesų savimi pasitikintys žmonės yra tylūs ir nedaro prielaidų. Jie jau žino, ką jie patys galvoja, todėl jie nori žinoti, ką galvojate jūs.

Todėl jie užduoda atvirus klausimus ir taip duoda žmonėms laisvės įžvalgoms ir introspektyvai: jie klausia, ką jūs veikiate, kaip tai darote, kuo jums tai patinka, ko iš to išmokote ir ką jie turėtų daryti, jei atsidurtų panašioje situacijoje.

Gyrimasis yra nepasitikėjimo savimi kaukė. Iš tiesų savimi pasitikintys žmonės yra tylūs ir nedaro prielaidų.

Iš tiesų savimi pasitikintys žmonės suvokia, kad jie žino daug, bet kartu nori žinoti dar daugiau, o vienintelis būdas tai padaryti – klausyti.

3. Ar esate pasiruošę ginti savo nuomonę ne todėl, kad manote esą teisūs, o todėl, kad nebijote klysti?

Įžūlūs ir „pasikėlę“ žmonės yra linkę užimti vieną poziciją ir visiškai atmesti bet kokią kitą nuomonę ar požiūrį. Jie žino, kad jie teisūs – ir jie nori (iš tiesų jiems reikia), kad jūs žinotumėte, kad jie teisūs.

Tačiau toks elgesys nėra pasitikėjimo savimi požymis; tai yra intelektinių patyčių požymis.

Iš tiesų savimi pasitikintys žmonės nebijo klysti. Sužinoti tiesą jiems yra daug svarbiau nei būti teisiems. O kai jie klysta, jie jaučiasi pakankamai užtikrinti, kad gracingai nusileistų. (Kaip teigia Jeffas Bezosas, labai dažnai pagrindinis intelekto požymis yra noras pakeisti požiūrį.)

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeffas Bezosas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeffas Bezosas

Iš tiesų savimi pasitikintys žmonės dažnai pripažįsta, kad yra neteisūs ir neturi visų atsakymų; intelektiniai smurtautojai to niekada nedaro.

4. Ar slepiatės nuo dėmesio, kad jis atitektų kitiems?

Galbūt jie tikrai padarė didžiąją darbo dalį. Galbūt jie tikrai įveikė didžiules kliūtis. Galbūt palaidą individų grupę jie pavertė neįtikėtinai efektyvia komanda.

Iš tiesų savimi pasitikintiems žmonėms tai nerūpi – arba bent jau jie to neparodo (viduje jie tikrai didžiuojasi). Iš tiesų savimi pasitikintiems žmonėms nereikia šlovės – jie žino, ko pasiekė.

Jiems nereikia kitų žmonių patvirtinimo, nes tikrasis patvirtinimas eina iš vidaus.

Todėl jie lieka nuošalyje ir švenčia savo pasiekimus per kitus žmones. Jie pasitraukia ir leidžia spindėti kitiems – tai pasitikėjimo savimi dozė, padedanti kietiems žmonėms pradėti iš tiesų pasitikėti savimi.

Savimi pasitikintys žmonės nebijo klysti. Sužinoti tiesą jiems yra daug svarbiau nei būti teisiems.

5. Ar noriai prašote pagalbos?

Dauguma žmonių mano, kad pagalbos prašymas yra silpnumo požymis; po tokiu prašymu tariamai slepiasi žinių, įgūdžių ar patirties trūkumas.

Savimi pasitikintys žmonės yra pakankamai užtikrinti, kad pripažintų savo silpnybes. Todėl jie dažnai prašo kitų pagalbos ne tik todėl, kad gali pripažinti, jog jiems to reikia, tačiau ir todėl, kad žino – kai jie prašo pagalbos, kitam žmogui tai reiškia didelį komplimentą.

Klausimas „Ar gali man padėti?“ parodo didžiulę pagarbą to asmens patirčiai. Kitaip pagalbos neprašytumėte.

123RF.com nuotr./Moteris geria vandenį biure
123RF.com nuotr./Moteris geria vandenį biure

6. Ar susilaikote nuo kitų žmonių kritikavimo?

Kalbant bendrai, žmonės, mėgstantys liežuvauti bei negražiai kalbėti apie kitus, taip daro, nes tikisi, kad taip lygindamiesi su jais atrodys geresni.

Vienintelis tikrai savimi pasitikinčio žmogaus lyginimasis yra su tuo, kas jis buvo vakar, ir su tuo, kuo tikisi tapti.

7. Ar nebijote atrodyti netobulas?

Kai iš tiesų pasitikite savimi, jūs nebijote situacijų, kai būnate ne pačios geriausios formos.

Ir, kad ir kaip bebūtų keista, už tai žmonės linkę dar labiau jus gerbti.

8. Ar pripažįstate savo klaidas?

Nepasitikėjimas savimi ir kompleksai dažnai gimdo paviršutiniškumą; pasitikėjimas savimi – nuoširdumą ir sąžiningumą.

Todėl iš tiesų savimi pasitikintys žmonės pripažįsta savo klaidas. Jie nebijo pateikti savo klaidų kaip pavyzdžių. Jie nebijo būti pajuokos objektu – tiek kitiems, tiek sau.

Kai iš tiesų pasitikite savimi, nebijote kartais „atrodyti blogai“. Suvokiate, kad kai esate nuoširdus ir neapsimetinėjate, žmonės nesijuokia iš jūsų – jie juokiasi su jumis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos