Ar įmanoma pakeisti žmogų

Klausimas retorinis ir gana keblus. Dauguma mūsų tikriausiai susidūrė su beveik neįveikiama bėda: labai norisi išsaugoti santykius, bet tam trukdo vienas dalykas – kažkuris turi šiek tiek pasikeisti...
Ar įmanoma pakeisti žmogų
Ar įmanoma pakeisti žmogų / Fotolia nuotr.

Aplinkybių būna įvairių: vienas piktnaudžiauja alkoholiu, kitas nenori turėti vaikų, trečias neištikimas. O gal žmogus dar ir nesugyvenamo būdo, liguistai pavydus, piktas ar isteriškas. Galbūt kas nors yra beviltiškas darbomanas ir neranda nė minutės laiko pabendrauti su šeima, nuvažiuoti į sodybą ar imtis buto remonto. O juk pasitaiko ir tokių, kurie kas penkios minutės skambina  draugams arba dėl mažiausios smulkmenos tariasi su mama. Trumpai tariant, visi turi trūkumų, savų silpnybių.

Gyvenimas su šiuo žmogumi, atrodytų, visai neblogas, tarsi ir prikibti nėra prie ko... Vis dėlto viena ar kita savybė, įprotis ar būdo bruožas viską gadina ir yra didžiausias kliuvinys kelyje į laimę ir gerovę. Netrukus ši piktžolė išsikeroja visose bendro gyvenimo srityse: buityje, intymiame gyvenime, pasaulėžiūroje..

Tai štai, kaip tik tada, kai stovime prie skyrybų slenksčio, ir kyla lemtingas klausimas, ar įmanoma pakeisti žmogų? O atsakymas gali būti tik vienas: pakeisti žmogų beveik neįmanoma, ypač jei jis pats to nenori. Apskritai įvykiai gali rutuliotis skirtingai.

►Pakeisti žmogų prieš jo valią, kaip ką tik minėjome, neįmanoma. Vargu ar pasieksime kokių nors teigiamų permainų skandalais, grasinimais, išeidama iš namų ar pateikdama ištuokos prašymą. Greičiausiai gyvenimo draugas tik supyks ir padarys išvadą, kad jo nesuprantate, nepriimate tokio, koks yra, nemylite... O bėda taip ir liks neišspręsta, padėtis liks kokia buvusi, o gal net dar pablogės.

►Žmogų gali pakeisti išorinės gyvenimo sąlygos, kaip antai, kariuomenė, naujas darbas, šuolis karjeros laiptais ar verslo žlugimas, vaiko gimimas, grėsmė netekti artimo žmogaus. Tokiais lemtingais momentais daugelis perkainoja savo vertybes, keičia elgesį, net požiūrį į gyvenimą.

Skaudu ir nepakeliamai sunku, jei pasikeitimų priežastis bus kurio nors artimojo mirtis, gyvenimo sukrėtimai, nelaimingas atsitikimas ar kitokia tragedija. Juk tai tikras gyvenimo lūžis, milžiniškas stresas, ir nėra garantijų, kad žmogus liks psichiškai sveikas, laimingas ir galės gyventi visavertį gyvenimą.

Nors, kad ir kaip liūdnai tai skamba, būtent skaudūs gyvenimo įvykiai keičia žmogų į gera, daro jį stipresnį, verčia pažvelgti į pasaulį kitomis akimis, apie gyvenimą galvoti globaliau ir konstruktyviau. (Suprantama, yra daugybė atvejų, kai žmogus po tokių lūžių surambėja ar netgi atsiduria dugne.)

Visi gali pasikeisti, bet…

Žmogus gali pasikeisti, jeigu pats šito nors truputėlį nori, supranta, kaip tai svarbu jo gyvenimo draugui, artimiems ir mylimiems žmonėms. Tokiu atveju reikia visapusiškai jam padėti ir palaikyti, skatinti ir remti visomis dvasinėmis jėgomis ir visais įmanomais materialiais būdais, aptarti ir įvertinti kiekvieną jo žingsnį siekiant pokyčių. Tiesa, yra dar vienas išmintingas, bet nemažai pastangų reikalaujantis būdas. Reikia apsišarvuoti kantrybe, drąsa ir psichologinėmis „gudrybėmis“. Per tam tikrą, dažniausiai gana netrumpą laiką reikalus galima taip pakreipti, kad žmogus panūstų keistis.

Tačiau tai labai subtilus procesas, reikalaujantis dvasinių pastangų, ištvermės ir didžiulio noro. Ir dar vienas be galo svarbus niuansas: jeigu norite ištaisyti didelį partnerio trūkumą (pvz., žalingą įprotį, žlugdantį pesimistinį požiūrį į gyvenimą, degradavimą, kitokius paklydimus) – tai kilnus ir reikalingas darbas.  Bet... jei norite žmogų pakeisti pagal savo poreikius, mastelius ar interesus, tada pirmiau susimąstykite, ar turite teisę šitaip elgtis. Ar tai humaniška jo asmenybės atžvilgiu? Ar jums bus įdomus toks dirbtinai sukurtas partneris? Ar nekils noras dar labiau juo manipuliuoti?

Apie amžių ir pokyčius

Žinoma, čia reikėtų atskleisti vieną nenuginčijamą tiesą: kuo žmogus senesnis, tuo sunkiau jį pakeisti. Asmenines savybes mes gauname ne tik iš gamtos, jos formuojasi visą gyvenimą ir priklauso nuo auklėjimo, aplinkos, asmeninio gyvenimo, profesijos ir daug kitų dalykų.

Charakteris ir temperamentas – tai gamtos duotos dovanos, o štai pasaulėjauta, skonis, poelgių motyvacija, pažiūros – socialinės aplinkos ir asmeninės patirties produktas. Tad jeigu tas, kurį norite pakeisti, dar telpa į amžiaus grupę nuo 16 iki 28 metų, jūsų šansas sulaukti trokštamų rezultatų palyginti nemažas.

Šiuo gyvenimo tarpsniu žmogaus gyvenimo būdas gana labilus, keičiasi jo aplinka, kompanija, atsiranda naujų draugų, kolegų, pažįstamų. Esant tokio amžiaus kelis kartus gali keistis ir pagaliau Susiformuoti pagrindinės gyvenimo pažiūros. Žmogus gali sukurti šeimą, susilaukti vaikų. Taigi jei tik yra noro ir galimybių, šiems gyvenimo pokyčiams žmogų galima paskatinti ir sulaukti teigiamų rezultatų. Tokiais gyvenimo tarpsniais (žmogus jautresnis, imlesnis, taigi ir lankstesnis, lengviau priimantis tam tikrus sprendimus),  trumpai tariant, asmenybė linkusi keistis.

O štai vyresnio amžiaus žmogaus gyvenimas jau būna susiformavęs, jis jau „susitupėjęs“, įėjęs į tam tikras vėžes, jo nuomonė dažniausiai svarbi aplinkiniams, įsitikinimai tvirti, stereotipai įsišakniję (dažnai visiems laikams), pasaulėžiūra nepajudinama. Visose srityse susiformuoja ir įsitvirtina įpročiai, skonis ir gyvenimo būdas. Šiame etape pakeisti žmogų be jo paties valios praktiškai neįmanoma.

P. S. Mylėkime vieni kitus, stenkimės suprasti ir priimti žmogų tokį, koks yra. Juk visi mes turime vienokių ar kitokių trūkumų, bruožų ir įpročių, kurie gali nepatikti kitiems žmonėms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai