„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Atsiprašau, bet neateisiu“: kaip mandagiai atšaukti sutartus susitikimus ir pasimatymus?

Su draugėmis suplanavote mergaitišką vakarą, bet netikėtai paaiškėjo, kad turite ilgiau padirbėti darbe. Arba sutarėte dėl pasimatymo prieš kelias savaites, bet dieną prieš jį susirgote. Galbūt savanoriškai ėmėtės vadovauti tėvų komiteto lėšų rinkimo akcijai, o dabar... tiesiog neturite jėgų su tuo susidoroti. Visiems mums yra tekę tai patirti, kai „ištinka gyvenimas“ arba tiesiog pasikeičia norai, ir tenka atšaukti planus, rašo „Reader‘s Digest“.
Kolegės biure
Kolegės biure / Vida Press nuotr.

Nors iš pirmo žvilgsnio tai atrodo paprastas dalykas, daugeliui būna labai sunku pranešti apie pasikeitusius planus net artimiausiems draugams. Kodėl? Nes planai yra susiję su prioritetais ir tuo, kaip mes nusprendžiame panaudoti savo ribotą laiką ir energiją.

Pasak etiketo konsultacijų agentūros įkūrėjos Jan Goss, daugelis atšaukdami pažadus ir planus jaučiasi kalti, nes taip tarsi nuvilia kitus. Vis dėlto tai padaryti verta išmokti.

„Išmokę nustatyti ribas, pasakyti „ne“ bei ir vertinti save, neleisite sau pervargti ir gerokai sumažinsite atvejų, kai atsidursite tokioje situacijoje, skaičių“, – pažymi ekspertė.

Pasak jos, labai svarbu, kad pasiteisinimas būtų mandagus ir kiek galima nuoširdus. Deja, tai nėra lengva.

„Be jokios abejonės, mirtis, vėluojanti kelionė, sunki liga ir kiti nuo jūsų nepriklausantys dalykai yra suprantami, – sako L. Grotts. – Tačiau persigalvoti, nes diena buvo sunkesnė nei tikėjotės, todėl esate per daug pavargę arba gavote geresnį pasiūlymą, dažnai nėra tinkama priežastis atšaukti susitarimą. Pasakydami tokią tiesą rizikuojate ne tik įžeisti kito asmens jausmus, bet ir atrodyti nepatikimi.“

Shutterstock nuotr./Peršalimas
Shutterstock nuotr./Peršalimas

Žinoma, yra pasiteisinimų, kurie patenka į „pilkąją zoną“, pavyzdžiui, darbo projektas, kuris užtrunka ilgiau nei numatyta, lengvos (neužkrečiamos) sveikatos problemos arba laiku nerandama auklė vaikams prižiūrėti.

Pasak ekspertės, ar naudotis tokiais „pasiaiškinimais“ atšaukiant planus, nuspręsti turi pats žmogus. „Šie sprendimai dažnai priklauso nuo sąžiningumo, nes galiausiai svarbiausia, ar esate žmogus, kuris laikosi duoto žodžio, – sako L.Goss. – Jei paprastai esate žmogus, kuris laikosi savo įsipareigojimų, žmonės supras ir atleis kartais atšaukiamą susitikimą. Tačiau jei tai nutinka dažnai, žmonės jus vertins neigiamai.“

123RF.com nuotr./Susitikimas su draugėmis
123RF.com nuotr./Susitikimas su draugėmis

Iki kada „legalu“ ir mandagu atšaukti planus ir pažadus?

Laikas – dar vienas svarbus kriterijus, kalbant šia tema. „Trumpas atsakymas visada bus toks: „Padarykite tai kaip galima anksčiau, – sako Gossas. – Žmogiška prigimtis – norėti atidėti sudėtingą pokalbį, tačiau kuo ilgiau delsite pranešti kitam asmeniui, tuo nemandagiau bus ir kils daugiau nepatogumų.“

Etiketo ekspertė Kelly Browne, knygos „101 būdas sukurti sąmoningą atleidimą“ autorė, priduria, kad būtina vadovautis šia taisykle: „Įsijauskite į kito žmogaus būseną, pagalvokite, kaip jūsų žinia paveiks jį.“

Pasak K.Browne, liga (ar jos simptomai) yra vienas iš dažniausių pasiteisinimų atšaukiant planus, ir tai gali būti labai teisėta priežastis.

„Jei sergate ir žinote, kad jūsų liga yra užkrečiama, arba tik manote, kad ji gali būti užkrečiama, visada geriau pasielgti saugiau ir likti namuose, net jei tai daroma paskutinę minutę“, – sako ekspertė.

Kiek kita situacija, jei persigalvojote ir nebeketinate atvykti į renginį, į kurio kvietimą jau atsakėte „taip“.

Į renginius, kuriuose reikia nurodyti RSVP, pavyzdžiui, vestuves, kūdikių šventes ir jubiliejus, reikia atsakyti neatsitiktinai: kiekvienas asmuo šeimininkui kainuoja pinigus, todėl jis turi žinoti, kiek svečių reikia planuoti. Taigi, jūsų neatvykimas yra ne tik nepatogus ar liūdnas, bet ir brangus. Geras vestuvių etiketas sako, kad jei nekyla rimtų nenumatytų problemų, apie pasikeitusius planus, t.y. tai, kad nebedalyvausite, turėtumėte pranešti šeimininkui bent prieš dvi savaites. Kodėl dvi savaitės? Tai paprastai yra galutinis terminas, per kurį reikia pateikti galutinį dalyvių skaičių maitinimo įstaigoms, aiškina etiketo ekspertai.

Krists Luhaers / Unsplash nuotr./Kino teatre
Krists Luhaers / Unsplash nuotr./Kino teatre

Jei persigalvojote ir nedalyvausite renginyje, kuriame reikalingas bilietas

Į filmus, teatro spektaklius ir kai kuriuos vakarėlius bilietus reikia įsigyti iš anksto, o tai reiškia, kad tas, kas jus pakvietė, jau investavo į jūsų dalyvavimą. Kuo anksčiau pranešite, kad negalėsite atvykti, tuo didesnė tikimybė, kad jie galės grąžinti pinigus arba surasti kitą žmogų, kuris užims jūsų vietą. Jei vis dėlto paskutinę minutę atšaukiate savo dalyvavimą, mandagu pasiūlyti sumokėti už bilietus.

123RF.com nuotr./Darbo vakarėlis
123RF.com nuotr./Darbo vakarėlis

Kai renginys – darbo

Galbūt mėgstate susitikti darbo renginiuose, o galbūt jų bijote. Bet kuriuo atveju, jei jie yra jūsų darbo ar įmonės kultūros dalis, turite sąžiningai stengtis juose dalyvauti. Jie vis dėlto nutarėte nebedalyvauti, pasistenkite papildomai pabendrauti su bendradarbiais kitoje aplinkoje arba raskite kompromisą, tarkime, ateikite tik dalį renginio arba padėkite atlikti paruošiamuosius darbus. Bet kokiu atveju apie pasikeitusius planus organizuojantiems kolegoms (ar vadovams) reikėtų pranešti ne vėliau nei likus savaitei iki renginio.

Shutterstock nuotr./ Draugai bare
Shutterstock nuotr./ Draugai bare

Draugų susitikimas: kai ko nereikėtų daryti

Žaidimų vakaras, pasisėdėjimas baruose – užbaigti savaitę mieste mėgsta daugelis draugų kompanijų. Tai puiki proga atsipalaiduoti ir atvirai pabendrauti su bičiuliais, kolegomis ir net šeimos nariais. Bet būtent dėl to, jog tai dažniausiai būna neįpareigojantys susitikimai, daugelis mūsų linkę juos atšaukti paskutinę minutę.

„Nors jūsų neatvykimas jiems nekainuoja daug pinigų, bet tai gali labai pakenkti jūsų santykiams, ypač jei tai nutinka dažnai. Be to, tai ne tik nemandagumo veiksnys, bet ir erzina“, – sako K.Goss.

Anot jos, geri draugai visada supranta, kad paskutinę minutę gali pasikeisti planai. Vis dėlto ir šiuo atveju mandagu būtų pranešti, kad negalėsite ateiti, bent jau prieš dieną, o ne prieš valandą.

123rf.com nuotr./Pirmasis pasimatymas
123rf.com nuotr./Pirmasis pasimatymas

Kada galima atšaukti pirmąjį pasimatymą?

Ar gali būti kas nors skaudžiau nei atvykti į pasimatymą, laukti valandą (ar daugiau) ir tada suprasti, kad kitas asmuo neatvyks? Pakliūti į tokį scenarijų nenori niekas. Vis dėlto etiketo ekspertai pabrėžia, jog abejojant dėl pasimatymo geriau į jį neiti. Tačiau apie tai žmogui, su kuriuo turite susitikti, geriausia pranešti mandagiai ir bent prieš 12 val. iki sutarto pasimatymo laiko.

„Jei naudojatės programėle, praneškite apie atšaukimą per programėlę – nesuteikite savo asmeninės kontaktinės informacijos“, – sako K.Goss. Kita vertus, jei atšaukimo priežastis yra neišvengiama ir vis dar norite su juo susitikti, pasiūlykite susitikimą perkelti į kitą datą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“