„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

COVID-19 įsibėgėjo: ar Lietuva pasiruošusi galimai smurto bangai?

Pasaulį ir Lietuvą užgriuvusi koronaviruso banga skaudžiausiai smogė smurtą artimoje aplinkoje patiriančioms moterims. Pavasarį įvedus karantiną, smurto artimoje aplinkoje pranešimų skaičius išaugo 28 proc. Siekiant padidinti pagalbos prieinamumą, Specializuotos kompleksinės pagalbos centrai (toliau – SKPC) pasiruošė antrajai bangai bei pradėjo pagalbą teikti ir gyvais pokalbiais internete, rašoma pranešime.
Smurtą patirianti moteris dažnai jaučiasi bejėgė
Smurtą patirianti moteris dažnai jaučiasi bejėgė / 123RF.com nuotr.

Nuo šiol nukentėjusieji nuo smurto galės gyvai konsultuotis su specialistais specializuotospagalboscentras.lt svetainėje. Nors gyvą pokalbį internete pradėti galima nuo 9 iki 17 val., tačiau yra suteikiama galimybė palikti žinutę, kad į visus klausimus būtų atsakyta el. paštu arba telefonu.

Pasak Moterų veiklos inovacijų centro direktorės Salomėjos Jasudienės, pandemijos metu bendraujant su nuo smurto nukentėjusiais asmenimis, buvo pastebėtos dvi pasikartojančios problemos.

„Kai būdavo kviečiama policija į smurto artimoje aplinkoje atvejį, policijos pareigūnai atsisakydavo išvežti smurtaujantį asmenį iš namų. Jie motyvuodavo tuo, kad karantinas ir jie neturi, kur padėti tą smurtautoją. Antrą kartą kviesti policijos smurto aukos nedrįsdavo, nes jautėsi taip, kad niekas joms čia negali padėti. Taip pat išryškėjo, kad nepakankamas emocinės paramos, informacijos apie pagalbos būdus prieinamumas“, – pasakoja S.Jasudienė.

SKPC surinkti duomenys rodo, kad vien per pirmąjį 2020 m. pusmetį Lietuvoje buvo fiksuota net 8530 smurto artimoje aplinkoje atvejų. Pernai per tą patį laikotarpį tokių atvejų buvo 349 mažiau.

„Mums, specialistams, yra akivaizdu: COVID-19 ir jį lydintys socioekonominiai veiksniai – karantinas ir saviizoliacija, sumažėjusios šeimos pajamos, nerimas dėl ateities ir kitos panašios priežastys – paskatino naują smurto artimoje aplinkoje bangą“, – sako Jurgita Cinskienė, Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos (toliau – LMTĮA), vienijančios 16 nevyriausybinių organizacijų, atliekančių Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų funkcijas ir teikiančių pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims, vadovė.

123RF.com nuotr./Smurtą kenčianti moteris
123RF.com nuotr./Smurtą kenčianti moteris

LMTĮA direktorė J.Cinskienė perspėja: Lietuvoje augant COVID-19 atvejų skaičiams ir vis garsiau diskutuojant apie dar griežtesnius apribojimus, būtina imtis ryžtingų žingsnių, kurie sumažintų smurtą artimoje aplinkoje ir padėtų geriau apginti nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje interesus.

„Reikia užtikrinti nepertraukiamą specializuotą kompleksinę pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims bei emocinę pagalbą gyventojams. Smurtautojams taikyti kardomąsias priemones, ypač įpareigojimą gyventi skyriumi arba nesiartinti prie nukentėjusiojo, užtikrinti pakartotinio smurto prevenciją“, – teigia J.Cinskienė.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs