„Vaikystėje teko patirti patyčias dėl plaukų – vadindavo mane „ryža“, trindavo rankomis tikėdami prietarais, kad gaus pinigų. Tiek man, tiek mano sesėms, kurios taip pat turėdavo panašių problemų, būdavo labai skaudu, itin jautriai reaguodavome į tai – būdavo ir ašarų. Bet gal tai natūralu, juk būdamas vaiku viską priimi kur kas jautriau. Ir dabar būna, kad sureaguoji, išgyveni, tačiau to neparodai taip aiškiai, kaip anksčiau“, – prisimena pašnekovė.
Sunkumai mokykloje ir bendraamžių pilname kieme dingo, kai mergina paklausė mamos ir sesers patarimų. Jos Daliai sakydavo, kad jos plaukai kaip tik yra itin gražūs, išskirtiniai, o visi žmonės juk skirtingi, kaip ir jų supratimas apie išvaizdą. Mama patarė heiteriams tiesiog nusijuokti į piktas užuominas ir atkirsti žodžiu „nepavydėk“.
„Žmonės sako „nereaguokit“, „nekreipkit dėmesio“, tačiau tai yra labai sunku padaryti, nes paauglystėje vis tiek esi itin jautrus kritikai. Be to, kiekvienas tai savaip išgyvena, kiekvieno situacija yra skirtinga. Tad, manau, svarbiausia yra turėti šalia artimų žmonių, kurie tave palaiko, su tavimi kalbasi, tu jiems gali išsipasakoti, nekaupti visko savyje, nes kažkada viskas gali tiesiog sprogti“, – įsitikinusi sportininkė.
Kerštauti nepataria
Anot jos, būtent bendravimas su artimaisiais ir neparodymas pašaipų autoriams, kad skauda, yra geriausias būdas atsikratyti skaudžių replikų. Pašnekovė turi tik vieną patarimą – nekerštauti, nes tai tik paskatins heiterius, tik pakurstys pašaipas.
„Nenorėjau tyčiotis iš kitų dėl kažkokios nuoskaudos. Dėl to turėčiau būti dėkinga ir savo tėvams – mano tėtis nuolat sakydavo, kad mokykloje pažymiai nėra svarbiausias dalykas, svarbiausia – būti geru žmogumi. Kerštas tikrai niekuo nepadės, bet atvirkščiai: atsisuks prieš tave, o vėliau gali būti dar blogiau būti. Tad norėdavau būti gera kitiems ir tarsi žinoti, kad kažkada ateis ir man geras žodis“, – teigia Dalia Belickaitė.
Būtent toks požiūris padėjo praeiti daug, kartais – itin sudėtingų gyvenimo etapų. Daug kas gyvenime pasikeitė, kai būdama 7 metų amžiaus mergina pradėjo lankyti krepšinio treniruotes. Sustiprėjusi, įgavusi daugiau pasitikėjimo savimi, ji jau bandydavo užstoti nukenčiančius nuo heiterių, sakydavo klasiokams, kad negalima taip elgtis.
„Nėra normalu išsilieti dėl kažkokių priežasčių ant kito žmogaus ir taip jį skaudinti. Itin gaila, kad kai kurie žmonės neturi tos paramos iš aplinkinių žmonių, kurie jį palaikytų, galėtų kažkiek padėti. Džiaugiuosi, kad prisidėdami prie pasaulinės iniciatyvos „I Love You Hater“ galime draugiškai pasakyti „Myliu tave, heiteri“ (I Love You Hater). Skleisdami tokią žinią per socialinius tinklus turime tokią savotišką galią galbūt kažkam padėti“, – sako pašnekovė.
Patyčių kultūra klesti ir internete
Socialinius tinklus mergina mini ne veltui. Mat labai daug patyčių persikelia į socialinius tinklus ir apskritai į internetą. Ji mini menų fabrike „LOFTAS“ šios iniciatyvos pristatymo proga organizuotame pristatyme nuskambėjusią socialinių tinklų žvaigždės Naglio Bieranco mintį, kad negalima maitinti heiterių – nereikia parodyti, kad tave skaudina ar kažką reiškia tie žodžiai.
„Nesulaukiu itin daug neigiamų komentarų, nors dažnai reiškiuosi socialiniuose tinkluose ir dalyvauju įvairiose laidose. Galbūt dėl to pozityvo, kuriuo, kaip kiti sako, užkrečiu aplinkinius. Aišku, būna ir neigiamų komentarų, būna skaudu, bet kaip ir vaikystėje, nereaguoju – tai yra jų nuomonė, man tai visiškai neaktualu ir aš neklausau, ką jie sako, nekreipiu dėmesio“, – teigia mergina.
Tiesa, ji neabsoliutina visų neigiamų komentarų, mat kai kurie jų net padeda, gali suteikti labai daug patarimų ir profesijos klausimais. Kai kurie komentarai priverčia ir labiau stengtis.
„Mylimiausiu priešu vadinčiau tokį, kuris sako, kad tu negali kažko padaryti. O tu, atvirkščiai, norėdamas įrodyti ne tik jam, bet ir sau, tai pasieki. Tai tik įrodo, kad niekas negali tavęs sustabdyti, kad svarbiausia yra pastangos ir atkaklus darbas. Tai mylimiausias priešas yra būtent tas, kuris norėdamas pažeminti tave veikia kaip tik priešingai“, – atvirauja D.Belickaitė.
„Sprite“ – drąsus prekės ženklas, kuris tiki, kad galime įveikti patyčias ir nepagarbų bendravimą išlikdami savimi ir palaikydami vieni kitus. Reaguodami ne pykčiu, o pozityvumu. Atsakydami: „Myliu tave, heiteri“. Juk kiekvieno mūsų išskirtinumas – vertybė, užkoduota mūsų DNR.
„Sprite“ inicijuoto renginio metu garsūs Lietuvos žmonės pakvietė atkreipti dėmesį į vis skaudesnę patyčių internete problemą. Savo patirtimi apie sulauktą kritiką skaitmeninėje erdvėje dalijosi šokėjas Naglis Bierancas, sportininkė ir laidų vedėja Dalia Belickaitė, tinklaraštininkė Laura Judickaitė, dainininkai Alen Chicco ir Nombeko Augustė Khotseng.
„Sprite“ kviečia išlikti žvaliems ir apie internete patirtas patyčias kalbėti drąsiau ir garsiau ne tik visuomenėje žinomus žmones, bet ir visus, kurie susiduria su šia problema.