„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Džiaugsme ir varge, kol... kūdikis mus išskirs“: kaip gimus vaikui išlaikyti gerus santykius?

Penktadalis porų išsiskiria tais pačiais metais, kai susilaukia vaiko, rodo JAV statistika. Tyrimai taip pat atskleidžia, kad kūdikius auginančios moterys yra bene mažiausiai patenkintos savo santykiais (38 proc., lyginant su 62 proc. vaikų neturinčiomis moterimis).
Skyrybos
Skyrybos / Shutterstock nuotr.

Tai, jog kūdikis yra rimtas iššūkis net ir labai tvirtiems santykiams, nėra nei paslaptis, nei naujiena, sako ugdymo ekspertė, vienintelio lopšelio kūdikiams Vilniuje „Abadelė“ įkūrėja Ieva Jagminienė. Svarbiausia – ženklus pastebėti kuo anksčiau, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Visos poros problemos, kurias ji turėjo anksčiau, šeimoje atsiradus mažyliui paprastai padidėja ir ima kur kas labiau trikdyti. Nesuderinami įpročiai, skirtingi požiūriai, nepakankama komunikacija, laiko ir energijos stoka. Tai – tik nedidelė dažniausių santykių bėdų sąrašo dalis.

Jaunos poros dažnai tikisi, kad į šeimą atkeliavęs mažylis sustiprins santykius, tačiau tiesa yra ta, kad juos stiprina tik labai sąmoningos pastangos: rasti laiko vienas kitam, pabūti dviese, išsaugoti romantiką, atvirai kalbėtis“, – teigia I.Jagminienė.

Tarp dažniausių skyrybų po vaiko gimimo priežasčių – dingęs intymus gyvenimas, bendravimo ir apskritai dėmesio vienas kitam trūkumas, nuolatiniai konfliktai, išsiskyrę požiūriai.

Pranešimo aut. nuotr./Ieva Jagminienė
Pranešimo aut. nuotr./Ieva Jagminienė

„Visas šias problemas, jei jos atsiranda ar išryškėja tik po vaiko gimimo, vienija laiko trūkumas ir nuovargis. Gera žinia ta, kad visos jos – įveikiamos. Paprasčiausiai skiriant sau, vienas kitam ir poilsiui daugiau laiko.

Jauni tėvai dažnai didvyrišku poelgiu laiko visišką asmeninio gyvenimo atsisakymą dėl mažylio gerovės, tačiau jau šimtus kartų mokslas ir paprasčiausias gyvenimas įrodė, kad laimingai vaikystei visų pirma reikia laimingų, vienas kitą mylinčių, pailsėjusių tėvų“, – teigia lopšelio įkūrėja.

Ugdymo ekspertė išskiria keturis svarbiausius veiksmus, kuriuos turėtų atlikti visi gerus santykius su partneriu išsaugoti norintys jauni tėvai.

Pasimatymai

„Skamba gal banaliai ar savaime suprantamai, bet iš tiesų esame linkę juos pamiršti ar atidėti lengvesnei ateičiai. Bet kiekvienai porai, auginančiai mažylį, yra būtina jau pirmaisiais metais reguliariai ištrūkti, pabūti dviese. Tai nepadaro jūsų blogais tėvais, priešingai: tai padės jums būti laimingais tėvais, apie kokius ir svajoja kiekvienas vaikas“, – sako I.Jagminienė.

Atviri pokalbiai

Šis aspektas, ekspertės teigimu, yra aktualus visoms poroms, ne tik vaikus auginančioms. Tačiau statistika rodo, kad komunikacija, šeimoje atsiradus mažyliui, neretai suprastėja.

„Taip yra todėl, kad kasdienių rūpesčių ir nesutarimų atsiranda kur kas daugiau, o laiko juos išsiaiškinti – gerokai mažiau“, – sako ekspertė.

Ji pataria: kaip pasimatymus, taip ir atvirus pokalbius, leisiančius užbėgti už akių gilesnėms problemoms, svarbu susiplanuoti reguliariai, sąmoningai paskirti jiems laiko dviese.

123RF.com nuotr./Pora
123RF.com nuotr./Pora

Atsakomybių pasidalinimas

Kai bene visa tėvystės našta tenka vienam iš tėvų, tai blogai atsiliepia visiems šeimos nariams: vienas iš jų nuolat yra pervargęs ir jaučia neteisybę, kitas – atotrūkį nuo santykių ir savo vaiko, o ir kūdikis gauna tik pusę jam reikalingos šilumos.

„Aiškus atsakomybių pasidalinimas, komandinis darbas yra tai, kas gelbėja jaunus tėvus. Toks bendradarbiavimas ne tik saugo santykius, bet ir padeda išvengti kitos itin gilios jaunų mamų problemos – vienišumo, atskirties jausmo, galinčio nuvesti net į depresiją“, – aiškina I.Jagminienė.

Profesionalų pagalba

Kitas grėsmę jaunoms šeimoms keliantis aspektas, pasak ekspertės, yra gėda dėl patiriamų sunkumų, noras juos slėpti.

„Tai lemia tėvų užsidarymą su savo iššūkiais ir jų auginimą. Svarbu suprasti, kad mūsų laikų visuomenėje jauniems tėvams yra sukurta begalė pagalbos mechanizmų: nuo lopšelių kūdikiams, suteikiančių mažyliams draugus, o tėvams – bent kelias atokvėpio valandas, iki porų konsultantų, psichologų ir ugdymo ekspertų.

Aplinkinių įtraukimas, pasidalinimas savo rūpesčiais su profesionalais, taip pat – gero linkinčiais ir šį kelią jau praėjusiais draugais bei artimaisiais, leidžia sumažinti įtampą ir efektyviai spręsti kylančias problemas. Tačiau labai svarbu, kad partneriai darytų tai kartu, abu būtų įsitraukę į gerų santykių išsaugojimo kelionę“, – teigia I.Jagminienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs