Pyktis, nesutarimai ir susitaikymas – normali poros santykių dalis. Bendros pastangos ieškoti abu tenkinančių sprendimų ir gebėjimas priimti kito žmogaus požiūrį, gerbti jo laisvę turėti savo nuomonę – darnios poros ženklas.
Bet kai pyktis pereina į agresiją ar nevaldomą įniršį, protrūkiai kyla pernelyg dažnai ir kaskart sukelia vis daugiau skausmo arba neturi pagrindo – metas susimąstyti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Loreta Vaičaitytė apie psichologinį smurtą: „Manote, kad vyras pasikeis? Tai tik iliuzija“
Veiksmų planas
Atsikratykite iliuzijų, kad viską dar galima pakeisti. Yra toks posakis: „Pirmas kartas – atsitiktinumas, antras – sutapimas, trečias – sistema.“ Net pirmą kartą sulaukus smurtinio vyro elgesio yra didelė tikimybė, kad jis pasikartos. Jeigu tokį elgesį kenčiate ne pirmąkart, naivu tikėtis, kad jis liausis.
Netylėkite apie savo problemas. Moterys laikosi pozicijos „Viešai baltinių neskalbti“, bet smurtas – ne tas atvejis, kurį galima pasilaikyti sau. Jums svarbūs žmonės turi žinoti, kas vyksta, tai garantuoja tam tikrą apsaugą, o pasidalytas skausmas yra mažesnis. Be to, išvengsite situacijos, kai ilgai smurtą kentusi, bet tylėjusi moteris, nusprendusi palikti savo vyrą, aplinkinių yra apkaltinama išardžiusi šeimą, neva palikusi gerą vyrą.
Išanalizuokite savo elgesį. Niekas už jus geriau nepaaiškins, kodėl leidotės engiama. Galbūt kaltas auklėjimas arba jūsų tėvų šeimoje rankos pakėlimas, kito žeminimas buvo laikomas beveik normaliu elgesiu. Bet žinokite, kad suprasti save ir pripažinti savo klaidas – du skirtingi dalykai. Jeigu ir yra kažkiek jūsų kaltės, tai tik tokios, kad leidotės su savimi taip elgtis.
Atsitraukite. Jeigu trūksta jėgų ir pasiryžimo iš karto nutraukti su vyru visus ryšius, pabandykite kuriam laikui išeiti pas tėvus, draugę ar į nuomojamą butą. Svarbiausia, nusprendusi sugrįžti atgal labai aiškiai ir tvirtai, be jokių paaiškinimų turite jam pareikšti, kad ankstesnio jo elgesio nepakęsite ir bet koks ženklas, rodantis, kad viskas kartosis, padės galutinį tašką jūsų santuokoje.
TAIP PAT SKAITYKITE: Moterų teisių asociacijos vadovė V.Žukauskaitė: „Deja, smurtą propaguoja ir išsilavinę žmonės – nuo verslininkų iki politikų“
Neprisiimkite aukos vaidmens. Ugdykite savigarbos, pasitikėjimo savimi jausmus. Neleiskite sau aklai paklusti žmogui, kuris jus žemina. Ieškokite naujos gyvenimo prasmės. Pomėgiai, mėgstamas darbas, visuomeninė veikla – darykite tai, kas jums miela, kad taptumėte vis savarankiškesnė ir ne tokia priklausoma. Kreipkitės pagalbos į psichologą. Jis padės jums suvokti savo jausmus ir poreikius, įveikti baimę reikšti savo nuomonę, paisyti savų interesų. Kuo labiau stiprėsite psichologiškai, tuo mažiau bijosite ryžtis permainoms ir tuo sunkiau bus jus bauginti.
Parengė psichologė Rasa Aukštinaitytė, www.psichologerasa.lt