Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip paminėti mirusiųjų dieną, jeigu negalite nuvykti į kapines

Mirusius artimuosius per Vėlines tradiciškai prisimename ant kapo uždegdami žvakelę, tačiau pagerbti išėjusiojo atminimą galima ir tuomet, kai aplankyti amžinojo poilsio vietos nėra galimybės.
Vėlinių žvakės
Vėlinių žvakės / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Vėlinės Mirtis

Karolina Lukošienė, Kaune įsikūrusių „Rekviem“ atsisveikinimo namų ceremonijų organizatorė, pataria, kaip dar galima paminėti mirusiųjų dieną ir artimojo atminimą.

Nors tradiciškai manoma, kad per Vėlines būtina vykti į kapines, mylimus žmones galima prisiminti pačiais įvairiausiais būdais. Svarbiausia – tądien apie juos pagalvoti, vakarieniaujant su šeima pasidalinti įvairiausiomis istorijomis, susijusiomis su anapilin iškeliavusiais artimaisiais. Galima netgi pačią vakarienę ruošti pagal mirusio artimojo receptą, pasiklausyti jo mėgstamos muzikos ar įsijungti filmą, kuris patiko žmogui“, – vardija K.Lukošienė.

Ekspertė dalijasi keliais paprastais būdais, kaip per Vėlines ir ne vien per jas galima prisiminti mirusiuosius.

TAIP PAT SKAITYKITE: Laidotuvių etiketas – ar būtina vilkėti juodai ir kiek aukoti gedinčiai šeimai?

Aplankykite velionio mėgtas vietas. Senamiestis, parkas, pilis ar pažintinis takas? Pasivaikščiokite po vietas, kuriose kartu leisdavote laiką ar kurios itin patiko mirusiajam.

Kitas variantas – apsilankyti ten, kur artimas žmogus svajojo nuvykti, bet taip ir liko neaplankęs.

Laiškas mirusiajam. Netekus artimo žmogaus, dažnai lieka jam neišsakytų žodžių, minčių, kurios ilgą laiką neduoda ramybės. Laiške žmogui, kurio netekote, galima surašyti tai, kas liko neišsakyta, pasidalyti vienu tobulu prisiminimu ar papasakoti, kaip gyvenate dabar.

Laiškas leis jums išsakyti susikaupusius jausmus, pačiam susidėlioti mintis. Vėliau, jei norite, laišką galima perskaityti garsiai, saugoti brangioje vietoje ar sudeginti. Kai dalinamės giliausiais jausmais ir prisiminimais, jaučiamės mažiau vieniši, todėl laišką rašyti ar skaityti galima ir kartu su kitais šeimos nariais.

Kurkite, kad išreikštumėte jausmus. Menas gali veikti kaip terapija. Nesvarbu, jei niekada iki šiol nebandėte piešti, tapyti ar kurti, svarbiausia – pamėginti išreikšti save. Rezultato galite niekam nerodyti, nebent pats norėsite kūriniu pasidalinti. Tapyti, piešti, rašyti eilėraščius, kurti muziką – tinka viskas, kas padeda atsipalaiduoti. Tai ypač geras pasirinkimas, jei namuose yra vaikų, kurie taip pat prisimena mirusįjį.

Elena Mozhvilo/Unsplash nuotr./Akvarelė
Elena Mozhvilo/Unsplash nuotr./Akvarelė

Pagaminkite patiekalą, kurį mėgdavo velionis. Mirusiųjų dieną galite paminėti jaukiai namuose gamindami artimojo mėgtą patiekalą. O gal jūsų artimasis labai mėgo gaminti ir yra sukaupęs didelę receptų kolekciją?

Vėlinės – puiki proga pasigardžiuoti artimųjų mėgtais patiekalais ir prie vakarienės stalo pasidalyti istorijomis bei prisiminimais.

Namų aplinkoje skirta vieta mirusiajam atminti. Savo namuose galite įkurti erdvę, kurioje sudėsite prisiminimus apie mirusįjį keliančius daiktus, nuotraukas, uždegsite žvakę. Tokios vietos kūrimas kartu su namiškiais veikia kaip terapija – visi kartu galite pasidalinti prisiminimais apie velionį, kylančiais jausmais. Kasdienis žvakės deginimas gali tapti sielą raminančiu ritualu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais