Užtenka žvilgtelėti tiek į žymius Lietuvos, tiek į žinomus visame pasaulyje pavyzdžius. Štai kad ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, vedęs gerokai vyresnę Brigitte, tačiau visiškai nesureikšminantis amžiaus fakto.
O ką apie amžiaus skirtumą ir jo įtaką gyvenimo trukmei kalba mokslininkai? Vokiečių tyrėjai atliko tyrimus ir sako, kad jeigu vyras veda jaunesnę moterį, tai teigiamai veikia jo gyvenimo trukmę. Tačiau bet koks didesnis amžiaus skirtumas neigiamai veikia moters gyvenimo trukmę ir nėra svarbu – ji jaunesnė ar vyresnė už savo sutuoktinį.
Ankstesni tyrimai teigė, kad tie vyresni vyrai, kurie renkasi jaunesnes žmonas gyvena ilgiau ir čia suveikia „natūralios atrankos faktorius“, t.y., greičiausiai sutuoktinis yra geros sveikatos, sėkmingas, todėl patrauklus jaunesnėms moterims. Jaunesnės sutuoktinės dar ir labiau rūpinasi savo vyru, daro pozityvų psichologinį poveikį, todėl tai gali būti susiję su tuo, kad jis ilgiau gyvena.
Mokslininkas Svenas Drefahlis kartu su kolegomis atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, jog moterims geriausia ištekėti už bendraamžio, kadangi santuoka su vyresniu (7-9 metais), gyvenimo trukmę gali sumažinti net iki 20 proc. Nepagelbės ir jaunesnis partneris – tokiu atveju gyvenimo trukmė irgi, pasak mokslininkų, trumpėja.
Kodėl taip yra? „Tai gali būti susiję su tuo, kad poros, kuriose vyras gerokai jaunesnis, sulaukia mažiau visuomenės palaikymo, jie laikomi išsišokėliais, laužantys visuomenės normas. Santykius dėlto gali lydėti stresas, menkas socialinis palaikymas, netgi blogesnė gyvenimo kokybė. Žinia, visa tai turi įtakos mūsų sveikatai, vadinasi, ir gyvenimo trukmei“.
Tačiau kaip rašo telegraph.co.uk, štai vyrai, vedantys 7-9 metais jaunesnes partneres, gali gyventi net 11 proc. ilgiau.