Ar jūs esate vienas iš jų? Štai devyni požymiai, pagrįsti mokslu, rodantys, kad esate protingesni nei manote.
1. Esate kūrybingas
Klinikinė neurologė dr. Katie Davis sakė „Business Insider“, kad kūrybiškumas yra aukšto intelekto požymis, kadangi jis reikalauja lankstaus mąstymo ir gebėjimo persijungti nuo vieno mąstymo modelio prie kito.
Ji dirbo su daugybe reklaminių agentūrų kūrėjų – anot moters, jie yra vieni protingiausių jos sutiktų žmonių. Jų gebėjimas įžvalgą paversti žinute, pabrėžiančia prekės ženklo privalumus viliojančiu, įsimintinu būdu, yra neįkandama užduotis akademiškai protingiems žmonėms. Dažnai po nuostabaus reklaminės kampanijos pristatymo K.Davis išeidavo galvodama: „Jų smegenys veikia kitaip.“ Kūrybiškumas yra savotiška protingumo rūšis.
2. Esate netvarkingas
Kathleen Vohs iš Minesotos universiteto teigia, kad kuo esate netvarkingesni, tuo esate protingesni. Tyrimo, kurį K.Vohs publikavo žurnale „Psychological Science“, metu dviejų grupių paprašė sugalvoti kūrybingus stalo teniso kamuoliuko panaudojimo būdus. Viena grupė dirbo netvarkingoje, apkrautoje aplinkoje, o kita – tvarkingoje. Netvarkingoji grupė pateikė daugiau ir žymiai įdomesnių idėjų.
Tad nesmerkite savęs už nuolat apkrautą stalą ir pasidžiaukite savo aukštu IQ.
3. Esate smalsus
Jei jums patinka mokytis: kuo daugiau mokysitės, tuo protingesni būsite. Tai patvirtina ir mokslas. Londono Goldsmiths universiteto tyrimas parodė, kad tai, „kaip žmonės investuoja savo laiką ir pastangas į savo intelektą“ (t. y. maitina savo smalsumą), atlieka didelį vaidmenį jų kognityviniame augime.
Tačiau ne vien mokymasis daro jus protingesnius, bet ir noras mokytis, o tai yra dažna protingų žmonių savybė. Tyrimas, publikuotas žurnale „Journal of Individual Differences“, parodė koreliaciją tarp žmonių, vaikystėje surinkusių aukštus balus IQ testuose, ir smalsių suaugusiųjų, atvirų naujoms idėjoms.
Giorgia Tech psichologijos tyrimas taip pat parodė, kad smalsesni žmonės yra tolerantiškesni neaiškumams, reikalaujantiems rafinuoto mąstymo.
Ne vien mokymasis daro jus protingesnius, bet ir noras mokytis, o tai yra dažna protingų žmonių savybė.
4. Kalbate su savimi
Ne, tai nėra išprotėjimo požymis – priešingai. Psichologų Palomos Mari-Beffa ir Alexanderio Kirkhamo iš Bangoro universiteto tyrimas parodė, kad kalbėjimas su savimi balsu pagerina savikontrolę, o tai yra svarbi protingumo forma.
Tyrimo dalyviams jie davė užduočių rinkinį ir instrukcija, bei liepė jas perskaityti balsu ir mintyse. Skaičiusiųjų garsiai susitelkimas ir užduočių atlikimas buvo gerokai geresni.
Kalbėjimas balsu ugdo kontrolę, ir būtent todėl profesionalūs sportininkai per varžybas kalbasi su savimi.
5. Turite didelę savikontrolę
Nesvarbu, savikontrolę treniruojate kalbėdami su savimi balsu ar tiesiog valia, tai yra nuvertinamas protingumo požymis.
2009-ųjų Jeilio universiteto tyrimo metu dalyviams buvo duoti IQ testai bei pasiūlytas piniginis atlygis, kurį jie galėjo atsiimti iš karto arba vėliau (šiuo atveju atlygis būtų didesnis).
Pasirinkusiųjų atlygį atsiimti vėliau IQ testo rezultatai buvo geresni, o tai parodo, kad gebėjimas nedaryti impulsyvių sprendimų ir gerai apsvarstyti galimybes koreliuojasi su aukštu intelektu.
6. Gebate būti vieni
Jei jums patinka jūsų pačių kompanija ir nereikia nuolat būti kitų žmonių apsuptyje, tai taip pat yra aukšto intelekto požymis.
Tyrimas, publikuotas žurnale „British Journal of Psychology“, parodė koreliaciją tarp pasitenkinimo būnant vienam ir protingumo. Laiką, būnant su savimi naudoju mąstymui, prioritetų susidėliojimui ir planavimui, o tai sustiprina savikontrolę.
7. Esate šmaikštus
2011-ųjų New Mexico universiteto psichologijos tyrimas parodė, kad profesionalūs komikai bei žmonės, rašantys juokingus tekstus komiksams, surinko daugiau balų verbalinio intelekto testuose.
Tai pasitvirtina, kadangi vieni protingiausių K.Davis pažįstamų žmonių turi nepakartojamą humoro jausmą.
8. Pasižymite atviru mąstymu
2008-ųjų Jeilio universiteto psichologijos tyrimas parodė, kad labai protingi žmonės yra linkę būti atviri kitų žmonių požiūriui ir neformuoja savojo, kol neišgirsta daugybės nuomonių.
Tačiau tai nereiškia, kad jiems lengva padaryti įtaką, kadangi tyrimas taip pat parodė, kad atviro požiūrio žmonės yra labiau linkę pasitikėti savo nuomone, kai tik ją suformuoja, bei jais sudėtingiau manipuliuoti.
9. Nesate įsitikinęs, kad esate labai protingas
Psichologai atrado Dunningo-Krugerio efektą, teigiantį, kad mažiau kompetentingi ar protingi asmenys nuolat pervertina savo protinius sugebėjimus, kai tuo tarpu protingi žmonės suvokia savo ribas.
O savo ribų suvokimas reiškia, kad esate labiau linkę apsupti save žmonėmis, kurie atsveria jūsų ribas. Tai taip pat sužadina žingeidumą, o dėl to tampate protingesni. Kaip sakė Shakespeare'as: „Kvailys mano esąs protingas, bet išmintingas žmogus žino esąs kvailas.“