Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl skyrybų padaugėja po Kalėdų ir Naujųjų Metų?

Šventinis laikotarpis nėra tik džiaugsmingas – dažnai porai jos tampa paskutiniu lašu prieš priimant sprendimą skirtis, rašo „ScienceAlert“. Tyrimai rodo, kad būtent sausį padaugėja skyrybų. Kodėl taip nutinka?
Skyrybos
Skyrybos / 123RF.com nuotr.

Suprasti, kada atėjo laikas pasukti skirtingais keliais, gali būti sudėtinga. Daugeliui ilgai kyla klausimų: ar verta dar labiau stengtis dėl geresnių santykių su savo pora, o galbūt jau išnaudota pakankamai energijos ir atėjo laikas atsisveikinti?

2018 metais atliktas tyrimas parodė, kad vienas iš būdų išsiaiškinti, ar verta tęsti santykius su antrąja puse, – sudaryti pliusų ir minusų sąrašą.

Apklausoje dalyvavę 447 žmonės nurodė 27 priežastis, kodėl jie norėtų likti santykiuose. Kaip pagrindinius argumentus apklaustieji pažymėjo emocinės ir fizinės pilnatvės jausmą, pareigą šeimai ir finansinius privalumus. Dažniausiai išsiskirti norėjo dėl nepasitikėjimo vienas kitu, netenkinančio intymaus gyvenimo, nesuderinamų charakterių, per dažnai pasitaikančių konfliktų ir naujų simpatijų.

Rusbult santykių modelis

Nyderlandų profesorė Caryl Rusbult sukūrė modelį, kuris padėtų lengviau apsispręsti dėl santykių ateities. Anot C.Rusbult, yra trys veiksniai, nulemiantys, ar svarstyklės pakryps į skyrybų pusę.

Pirmiausia reikėtų įvertinti, ar esate patenkinti turimais santykiais – atsižvelkite į tai, kiek pozityvių ar negatyvių išgyvenimų patyrėte su savo partneriu. Kai pasitenkinimas aukštas, žmonės jaučiasi patenkinę savo poreikius.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kiek investavote į santykius. Į tai įeina finansinės investicijos, tokios kaip bendros banko sąskaitos ar bendras gyvenamasis namas. Apsvarstykite, kiek laiko skiriate savo vaikams, šeimos nariams ar draugams.

Galiausiai reikėtų įvertinti turimas alternatyvas. Pagalvokite, kas jums suteikia pilnatvės jausmą be santykių su antrąja puse – tai gali būti šeima, draugai, hobiai ar potencialas rasti naują simpatiją.

Shutterstock nuotr./Pora
Shutterstock nuotr./Pora

Remiantis šiuo modeliu, paaiškėja, kad esamas pasitenkinimas vienas kitu ir investicijos į santykius prisideda prie jų puoselėjimo, o įvertinti kiti alternatyvūs būdai, suteikiantis laimės – juos griauna. Idealiu atveju, siekiant, kad pora būtų maksimaliai patenkinta savo santykiais, reikėtų ne tik daug į juos investuoti, bet ir jaustis taip lyg turėtumėte kur kas daugiau nei turi kiti. Jeigu žmonės nėra patenkinti vienas kitu, mažai stengiasi ir suvokia, jog gali jaustis pilnaverčiais nebūdami įsipareigoję, tikėtina, kad bus linkę rinktis skyrybas.

Vis dėlto realiame gyvenime gali būti pakankamai sunku suderinti visus tris faktorius, lemiančius darnius santykius.

Atsikratykite baimių

Nepaisant noro nutraukti santykius ir potencialiai užsimezgančių naujų, kai kurie žmonės bijo išsiskirti dėl baimės įskaudinti artimą žmogų. Skyrybos taip pat dažnai asocijuojasi su stresu, suprastėjusia sveikata ir pasitikėjimo savimi praradimu.

Todėl nenuostabu, kad daugelis žmonių bijo likti vieniši, o tokia baimė gali lemti jų buvimą džiaugsmo neteikiančiuose santykiuose. Be to, poros, baimindamosi galimo kaltės jausmo, yra linkusios palikti viską taip, kaip yra, net jei jų nuojauta tyliai sako, kad reikėtų pokyčių.

123RF.com nuotr./Pora
123RF.com nuotr./Pora

Neįsipareigoję žmonės dažnai yra apipinti vis dar gajų stereotipų, anot kurių, antrosios pusės neturėjimas byloja apie jų buvimą nelaimingais ir vienatvę. Todėl net kai pats žmogus nebijo išsiskirti, jį gali baiminti aplinkinių reakcija ir požiūris į tokį poelgį.

Baimindamasi galimo kaltės jausmo, dažna pora yra linkusi palikti viską taip, kaip yra, net jei jų nuojauta tyliai sako, kad reikėtų pokyčių.

Jeigu galvojate apie išsiskyrimą, apmąstykite, ką jums duoda turimi santykiai, ką į juos investavote, kokių dar alternatyvų turite ir kokią vietą užima baimė. Kibirkštį ilgai trunkančiuose santykiuose atgaivinti įmanoma, tačiau būti su žmogumi tik dėl to, kad bijote likti vieni, yra nesąžininga.

Nutraukus santykius, pirmiausia ieškokite paramos iš artimų žmonių – jų palaikymas visada padeda įveikti sunkius periodus. Taip pat pagalvokite, ko išmokote iš šių santykių ir kaip jie jus padarė geresniu žmogumi nei buvote prieš tai. Ieškokite teigiamų dalykų buvime vienišu – sutelkite dėmesį į savo pomėgius, tikslus ir ateitį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų