Tačiau ką daryti, jei nuolatinį nepasitenkinimą ir kritiką girdime ir iš savo gyvenimo draugo? Juk grįžus po sunkios dienos darbe tikrai nesinori klausyti priekaištų, kad indai neišplauti, kad drabužiai į vietas nesudėti ir taip toliau...
Žinoma, tobulų santykių nebūna ir nedidelė retkarčiais pasitaikanti kritika jų labai stipriai neapsunkins, tačiau jei priekaištus girdite nuolat, susimąstykite, mat ateityje tai ne tik dar labiau erzins, bet ir gali kaip reikiant sugriauti jūsų pasitikėjimą savimi.
Anot santykių psichologės Brandy Engler, poros santykiuose turėtų vyrauti taika ir harmonija, kuomet nė vienas partneris nebijotų būti savimi.
„Kritika labiausiai išryškėja porai apsigyvenus kartu ar susituokus – juk jie abu sujungia savo gyvenimus ir pradeda dalytis bendra buitimi. Čia ir išryškėja kiekvieno partnerio lūkesčiai ir tikslai, kurie ne visuomet gali sutapti. Jei taip jau nutinka, kad kurio nors partnerio lūkesčiai nėra patenkinami, ilgainiui tai pradeda erzinti ir santykiuose galiausiai atsiranda kritika bei priekaištai“, – pasakoja psichologė.
Taip pat skaitykite: „Dėl nuolatinių kaltinimų pradėjau nekęsti savo vyro“. Santykių ekspertų komentaras
Ką vaikino bjaurus elgesys ir kritika sako apie jį
Jei iš vaikino nuolat girdite priekaišus dėl buitinių dalykų (neišneštų šiukšlių ar blogai paklotos lovos), jis tikriausiai dar nėra pakankamai subrendęs, kad suprastų, jog pasaulis neprivalo suktis būtent taip, kaip nori jis. Tokiu atveju psichologė pataria su juo atvirai pasikalbėti ir paaiškinti, kad savo lūkesčius jam derėtų šiek tiek sumažinti.
Jei iš vaikino nuolat girdite priekaišus dėl buitinių dalykų, jis tikriausiai dar nėra pakankamai subrendęs, kad suprastų, jog pasaulis neprivalo suktis būtent taip, kaip nori jis.
Vis tik dažni priekaištai, anot B. Engler, gali reikšti ir tai, kad santykiuose jis nejaučia saugumo.
„Jei vaikinas dažnai priekaištauja, kad neskiriate jam pakankamai laiko, kad esate savanaudė ar kad neplanuojate kartu su juo savo laisvalaikio, tai gali reikšti, kad jis tiesiog bijo jus prarasti ir nežino, kaip apie tai jums pasakyti“, – tikina psichologė.
Taip pat skaitykite: Tinkamiausios valandos seksui: kaip dera jūsų abiejų bioritmai
Santykių psichologė taip pat tikina, kad santykiuose kritikos strėlėmis dažniausiai žarstosi ganėtinai impulsyvūs žmonės, kurie neretai netgi negalvoja, ką kalba.
Ar tikrai verta su tuo susitaikyti?
„Jei mergina taikstosi su ne itin maloniu ir kartais netgi žeidžiančiu partnerio elgesiu, tai rodo, kad jos pasitikėjimas savimi kiek nukritęs arba ji tiesiog bijo išsiskirti ir likti viena.
Dažna mergina retkarčiais mano ir tai, kad toks partnerio elgesys nėra pakankamai svari priežastis išsiskyrimui, todėl bando išmokti kontroliuoti jo kritiką. Tai išties sunki, tačiau įmanoma užduotis.
Tiesa, atminkite, kad žmogus pasikeisti gali tik tuomet, jei jis iš tiesų nori keistis“, – perspėja psichologė.
Taip pat skaitykite: Žemos savivertės požymiai ir 30 patarimų, kaip ją padidinti
Kaip kovoti su partnerio kritika
Santykių psichologė Brandy Engler visų pirma pataria su savo partneriu apie tai atvirai pasikalbėti.
„Vos tik iš partnerio išgirsite priekaištus ar kritiką, netylėkite. Pasakykite jam, kad toks bendravimas jūsų netenkina, kad jis neturėtų sau leisti tiek priekaištauti ar vadinti jus įžeidžiančiais vardais. Ramiai jam pasakykite, kad toks jo elgesys žeidžia ir liūdina jus“, – pataria psichologė.
Antras dalykas, kurį turėtumėte padaryti, anot psichologės, yra išsiaiškinti, kodėl partneris apskritai įžeidinėja ar nuolat kritikuoja.
Taip pat skaitykite: Atviri pokalbiai: ką piršdamiesi jaučia vyrai
„Vos tik iš jo lūpų išgirsite priekaištus, liepkite jam l, susikaupti ir ramiai pagalvoti, kodėl jis ką tik taip pasakė. Šis būdas padeda tuomet, jei partneris itin impulsyvus ir neretai per daug nesusimąsto, ką kalba. Taip jūs priversite jį akimirkai sustoti ir pagalvoti, kodėl jis ką tik jus įžeidė“, – tikina B. Engler.
Vis dėlto jei per kurį laiką jo elgesys nepasikeičia, psichologė pataria labai rimtai savęs paklausti, kiek laiko galėsite su tuo taikstytis? Juk visą gyvenimą nuolatinių priekaištų girdėti tikrai nenorėsite.