Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojos endokrinologės I.Fomčenko, lytiniai hormonai – tai vyrų ir moterų organizme gaminamos cheminės medžiagos, atsakingos už lytinės sistemos veiklą. Bendrąja prasme šie hormonai skirstomi į vyriškus – androgenus ir moteriškus – estrogenus bei prostagenus.
Įdomu tai, kad ir vyrų, ir moterų organizmas gamina abiejų rūšių hormonus, skiriasi tik jų koncentracija ir tarpusavio pusiausvyra. Lytinių hormonų pusiausvyros sutrikimai diagnozuojami tuomet, kai organizme aptinkamas lytinių hormonų koncentracijos padidėjimas arba sumažėjimas, taip pat vyriškų ir moteriškų hormonų pusiausvyros disbalansas.
Gali užklupti bet kuriame amžiuje
Pasak gydytojos endokrinologės, lytinių hormonų sutrikimai gali užklupti bet kuriame amžiuje. Kai kurie iš jų gali būti įgimti ir pasireiškia dar ankstyvoje vaikystėje, kiti išryškėja brendimo laikotarpiu.
Tiesa, lytinių hormonų sutrikimų gali atsirasti ir suaugusiame amžiuje. „Vienas dažniausiai moterims diagnozuojamų lytinių hormonų sutrikimų reprodukciniame amžiuje – policistinių kiaušidžių sindromas. Vienas šio sindromo bruožų – vyriškų lytinių hormonų androgenų koncentracijos padidėjimas moters organizme. Dėl šio sindromo moterims neretai kyla vaisingumo problemų, sunku pastoti“, – sako gydytoja I.Fomčenko.
Ji priduria, kad vyrus į gydytojo kabinetą dažniausiai atveja svarbiausio vyriško hormono testosterono apykaitos sutrikimai, kai nustatomas šio hormono koncentracijos sumažėjimas.
Simptomai, išduodantys apie galimą hormonų disbalansą
Gydytoja endokrinologė I.Fomčenko atkreipia dėmesį, kad, kaip ir daugelis endokrininės sistemos ligų ir sutrikimų, lytinių hormonų sutrikimai ne visada pasireiškia specifiniais simptomais. Tiesa, apie jų buvimą neretai signalizuoja neįprasti požymiai.
Pavykus tinkamai sureguliuoti hormonų pusiausvyrą, daugelis pacientų gyvena sveiką ir kokybišką gyvenimą.
„Moterys dėl lytinės sveikatos dažniausiai susirūpina pradingus menstruacijoms. Nors šių išnykimas – vienas pirmųjų nėštumo požymių, deja, ne visada reiškia naują gyvybę. Menstruacijų ciklo sutrikimus gali sukelti įvairūs hormoninės sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, jau minėtas policistinių kiaušidžių sindromas.
Tiesa, lytinių hormonų sistemos sutrikimai ne visada pasireiškia taip akivaizdžiai. Moteris neretai vargina padidėjęs plaukuotumas, ypač tose kūno vietose, kuriose jis labiau būdingas vyrams, pavyzdžiui, veido. Taip pat svorio didėjimas, nuolatinis nuovargis, energijos trūkumas.
Vyrams būdingi lytinės funkcijos sutrikimai – sutrinka erekcija, ejakuliacija, būdingas nuovargis, svorio augimas. Vyresnio amžiaus moterims po menopauzės, ypač jei ši prasidėjo anksti, organizme žymiai mažėja estrogeno, o jo trūkumas yra ir vienas osteoporozės vystymosi rizikos veiksnių“, – pasakoja gydytoja endokrinologė.
Pasak gydytojos, būna, kad šiuos simptomus tiek vyrai, tiek moterys palaiko įtampos bei streso pasekmėmis ir mano, jog, praėjus sunkesniam gyvenimo periodui, viskas susitvarkys savaime. Tačiau jei požymiai neišnyksta ir tęsiasi ilgesnį laiką, tai jau signalas, jog metas kreiptis į gydytoją.
Laiku nenustatyti sutrikimai reikšmingai paveikia sveikatą
Nors daugeliu atvejų lytinių hormonų sutrikimai yra lėtiniai, vystosi palaipsniui ir neretai ilgą laiką, negydomi gali turėti rimtų pasekmių sveikatai ir gyvenimo kokybei.
Pasak gydytojos endokrinologės, lytinių hormonų disbalansas ne tik reikšmingai paveikia lytinį gyvenimą ir viso gyvenimo kokybę, bet ir gali tapti nevaisingumo priežastimi, paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų vystymąsi, turi įtakos lipidų ir angliavandenių apykaitos procesams, didina kaulų retėjimo riziką.
Kaip ir daugelis endokrininės sistemos ligų, lytinių hormonų sutrikimai dažnai nėra išgydomi, tačiau taikant gydymą gali būti sėkmingai kontroliuojami. Pavykus tinkamai sureguliuoti hormonų pusiausvyrą, daugelis pacientų gyvena sveiką ir kokybišką gyvenimą.
Gydomi medikamentais
Pasak gydytojos endokrinologės I.Fomčenko, įtariant lytinių hormonų sutrikimus, pirmiausia atliekami jų koncentracijos tyrimai – tiriami androgenai, estrogenai ir prostagenai. Šiuos tyrimus svarbu atlikti tinkamu paros metu ir tinkamu metodu, tik tada juos galima patikimai įvertinti. Esant pakitimams, papildomai diagnozei patikslinti atliekami kiti kraujo ir vizualiniai tyrimai.
„Taikomi įvairūs gydymo metodai, priklausomai nuo sutrikimo. Kai nustatomas lytinių hormonų nepakankamumas, skiriama pakaitinė hormonų terapija. Esant lytinių hormonų pertekliui, skiriamas gydymas normalizuoti jų kiekį.
Lytinių hormonų sutrikimai turi būti gydomi tik prižiūrint gydytojui, neretai ir kelių sričių, pavyzdžiui, tiek endokrinologui, tiek ginekologui“, – pasakoja gydytoja.
Subalansuotas gyvenimo būdas veikia ir hormoninę sistemą
Gydytoja endokrinologė atkreipia dėmesį, jog, gyvenant sveiką ir subalansuotą gyvenimą, žmogaus organizmas geba pats tinkamai sureguliuoti hormonų pusiausvyrą ir jų veiklą. Tačiau mažas fizinis aktyvumas, nutukimas gali reikšmingai sutrikdyti šią pusiausvyrą, ypač vyrams. Dėl to labai svarbu palaikyti subalansuotą gyvenimo būdą, tinkamai maitintis, pakankamai judėti, laikytis darbo ir poilsio režimo, nors tai ne visada lengva užduotis.
Mažas fizinis aktyvumas, nutukimas gali reikšmingai sutrikdyti šią pusiausvyrą, ypač vyrams.
Gydytoja pastebi, kad interneto platybėse netrūksta patarimų, jog, norint sureguliuoti hormoninės sistemos veiklą, reikia vartoti įvairių vitaminų, maisto papildų, žolelių. Anot jos, tinkamais kiekiais vitaminai ir organizmui naudingos medžiagos, kai kurie žoliniai preparatai iš tiesų gali būti naudingi bendrai sveikatai, tačiau rimtų endokrininės sistemos ligų ir sutrikimų maisto papildais išgydyti nepavyks – tam būtina gydytojų pagalba.
„Jei žmogui diagnozuotas tam tikrų vitaminų trūkumas, pavyzdžiui, D ar B grupės, jų dozės jau yra gydomosios ir skiriamos gydytojo. Dažnai šie preparatai yra receptiniai“, – atkreipia dėmesį I.Fomčenko.
Apie lytinius hormonus
Lytiniai hormonai – tai vyrų ir moterų lytinėse liaukose gaminamos cheminės medžiagos, atsakingos už lytinės sistemos veiklą. Skiriami moteriški lytiniai hormonai – estrogenai ir progestagenai ir vyriški – androgenai. Didžiąją dalį šių hormonų moters organizme gamina kiaušidės, vyro – sėklidės, tačiau nedidelis jų kiekis gaminamas ir antinksčiuose. Įdomu tai, kad tiek moterų, tiek vyrų organizme yra ir moteriškų, ir vyriškų hormonų, tik skiriasi jų koncentracijos.
Svarbiausias hormonas vyrų organizme yra testosteronas, kurį gamina sėklidės. Būtent šis hormonas atsakingas už vyrų lytinį brendimą ir lytinę funkciją, taip pat kaulų ir raumenų masės formavimąsi.
Moterų organizme svarbų vaidmenį atlieka estrogenai. Jų kiekis pradeda didėti brendimo laikotarpiu, merginoms atsiranda pirmosios menstruacijos. Šių hormonų fone vyksta ovuliacijos procesai – moteris gali pastoti, išnešioti ir pagimdyti kūdikį.
Įdomu tai, kad tiek vyrų, tiek moterų lytinių hormonų koncentracija nuolat svyruoja. Suaugusio vyro organizme didžiausia testosterono koncentracija būna ryte, o vakare reikšmingai sumažėja. Taip pat testosterono koncentracija padidėja po fizinio krūvio ir, atvirkščiai, esant sumažėjusiam fiziniam aktyvumui mažėja. Šio hormono kiekį organizme veikia ir amžius – jau nuo maždaug 30 gyvenimo metų šio hormono koncentracija organizme palaipsniui mažėja, tiesa, šis procesas vyksta lėtai.
Moteriškų hormonų svyravimai glaudžiai susiję su menstruacijų ciklu, todėl, tiriant moters lytinių hormonų sutrikimus, svarbu tai atlikti atsižvelgiant į ciklo fazę, daryti tinkamu metu. Be to, moters lytinių hormonų balansas reikšmingai pakinta nėštumo metu, dėl to laukiantis nevyksta ovuliacija, laikinai dingsta menstruacijos.