Vienpusius santykius lemia ir žmogaus bruožai – galbūt jis vengia artumo, bendravimo ir nuolat jaučiasi pažeidžiamas. Anot santykius tyrinėjančios psichologės Theres DiDonato, dėl to į santykius investuojama mažiau.
Kartais koją pakiša ir priklausomybė nuo partnerio, kai bandoma jam atiduoti visą savo laiką, emocijas. Jei partneriai atsipalaiduotų ir pradėtų tarpusavyje bendrauti atviriau, puoselėti santykius būtų žymiai lengviau.
O jei to nepavyksta padaryti, partneriai pradeda jaustis nemylimi, nepatenkinti esama situacija ir atsiranda abejonių, ar apskritai galima tęsti tokį bendravimą. Todėl labai svarbu iš anksto atskirti požymius, rodančius, kad santykiai tapo vienpusiški.
Ar pastebėjote šiuos požymius?
Jūs visada priimate kompromisus ir aukojatės
Ne paslaptis, kad visuose santykiuose reikia ieškoti kompromisų. Tiek jūs, tiek jūsų partneris galite dėl ko nors nesutarti – tarkim, nežinote, kaip praleisti savaitgalį, ką valgyti ir kur išleisti pinigus. Jei nepavyksta rasti kompromiso ir dažniausiai nusileidžiate partnerio norams, santykiai, be abejo, tampa vienpusiški.
Tik jūs stengiatės
Norint išlaikyti tvirtus ir sveikus santykius, būtina nepamiršti pastangų. O jei visada esate tas, kuris bandote kalbėtis su partneriu, siūlote būdus, kaip praleisti laisvalaikį, derinatės tik prie jų laiko ir tik jūs dalinatės savo jausmaia, tai ženklas, kad šiuose santykiuose esate vienas.
Jaučiatės blogai, kai leidžiate laiką su kitu žmogumi
Santykių ekspertė pabrėžė, kad esant vienpusiams santykiams, kartais sunku suprasti, kaip partneris reaguoja į tai, jog bendraujate su kitais žmonėmis. Tai sukelia abejonių dėl išvaizdos ir bendravimo.
„Sveikuose santykiuose visada žinote, kokioje padėtyje esate“, – sakė K.Pomeranz.
Jūs visada atsiprašinėjate
Nuolatiniai atsiprašymai – tai įspėjamasis ženklas, kad tik jums rūpi partnerio jausmai. Tuo metu jis nepripažįsta, kad pats gali būti kaltas. Dėl to jokiais būdais neatsiprašo ir tik jūs prisiimate didžiąją dalį atsakomybės už kilusį konfliktą.
Kai jums blogai – jų nėra šalia
Atrodo, kad kai žinome, jog turime ramstį, jokios problemos nebetampa baisios. Tačiau kai kurie ženklai rodo, kad partneriu neverta pasitikėti:
- jie jūsų nepalaiko, kai nutinka kas nors blogo;
- jie atsisako jus kur nors nuvežti arba pasiimti iš namų;
- jie jumis nesirūpina, kai sergate;
- jie jūsų neišklauso ir neduoda jokių patarimų.
„Nors jūs esate tas, kuris viską mestumėte, kad tik jų širdis suvirpėtų ir galėtumėte laiku pasirodyti, jokios atsakomosios reakcijos nesulauksite“, – teigė santykių ekspertė.
Slepiate santykius nuo aplinkinių
Vienas iš skaudžiausių santykių patirčių – kai tenka slėpti partnerį nuo artimųjų. Būtent draugai ir šeima tampa puikiais stebėtojais, galinčiais pasakyti, ar santykiai yra sveiki.
„Jei pastebėjote, kad slepiate savo santykius arba artimiesiems meluojate apie partnerio elgesį, tai gali būti ženklas, kad santykiai yra vienpusiai“, – sakė K.Pomeranz.
Kaip pataisyti vienpusius santykius?
Tačiau nėra tokių santykių, kurių nebūtų galima pataisyti. Svarbu atvirai ir sąžiningai pasikalbėti su partneriu apie tai, kaip šiuo metu jaučiatės ir ką norėtumėte keisti.
Kai kuriais atvejais partneris gali nesuprasti, kad santykiai buvo vienpusiški. „Partneris ne visada žino, ką kitas daro, kad palaikytų santykius, todėl pokalbis turi būti gana atviras. Bendravimas su partneriu apie savo lūkesčius ir pastebėjimus gali būti žingsnis sprendžiant vienpusiškumo problemą“, – paaiškino T.DiDonato.
„The Insider“ kalbinta santykių ekspertė K.Pomeranz teigė, kad santykiai tiek vyrui, tiek moteriai turi būti abipusiai naudingi. O pastebint, kad santykiai tampa vienpusiais, galima įdėti ir daugiau pastangų.
Nesugalvojate, kokių pastangų? Pateikiame kelis pavyzdžius:
- kartu kurkite planus;
- teikite emocinę pagalbą;
- dalinkitės idėjomis;
- nepamirškite fizinio artumo;
- kartu atlikite įvairias užduotis;
- rodykite meilę įvairias būdais.
O jei apie santykius kalbėti be galo sunku, galima užsirašyti į porų terapiją, galinčią palengvinti šiuos pokalbius ir net išgelbėti nuo būsimų skyrybų.
Kada metas galvoti apie išsiskyrimą?
Vis dėlto kartais problemų santykiuose nepavyksta išspręsti ir pradedama galvoti, kad santykius gelbėjate tik jūs vienas.
„Kitas asmuo ima pernelyg gintis, kaltinti arba pradeda jus gąsdinti. Tai aiškūs ženklai, kad situacija greičiausiai nepasikeis ir išliks tokia pati“, – patikino K.Pomeranz.
Tokiu atveju reikia suprasti, kad jūs ir jūsų partneris netinkate vienas kitam ir geriau gyventi atskirai. Įspėjamaisiais ženklais galėtų tapti ir atsisakymas bendrauti, nuolatinis žeminimas ir net smurto naudojimas.