E.Jokužytė džiaugiasi socialinio projekto, skirto mažinti regėjimo negalią turinčių žmonių kultūrinę ir meninę atskirtį, rezultatais: daugiau nei 75 proc. vaikų po edukacinės programos bei susitikimo su neregiu nebijotų užmegzti pokalbį ir jau žinotų, kaip elgtis su negalia turinčiais žmonėmis, nors iki edukacinės programos apie tokius dalykus neturėjo jokio supratimo.
Kaip rašoma išplatintame pranešime, pagal E.Jokužytės parengtą projektą, kurį iš dalies finansavo Klaipėdos miesto savivaldybė, vien per gruodžio mėnesį aplankyta daugiau nei 10 Klaipėdos miesto ir rajono mokyklų ir su neregių kasdienine realybe supažindinta daugiau nei 340 mokinių.
Susitikimų su mokiniais metu neregė Vaida Butautaitė pristatė specialią edukacinę Brailio rašto skaitymo programą „Pažinkime akimis nematomą pasaulį“, kurios tikslas – suartinti skirtingus vaikus, ugdyti jų jautrumą, empatiją ir gebėjimą suprasti, ką gali jausti kitas žmogus.
Taip pat ji kalbėjo apie neregių pasaulį, su kokiomis problemomis šie žmonės susiduria ir kaip gyvena, o su mokiniais aptarė, kaip jie galėtų prisidėti prie neregių gyvenimo kokybės gerinimo.
„Tikiu, kad net ir vienas susitikimas su neregiu gali pažadinti norą pažinti ir labiau suprasti kitaip matančius žmones. Mes padedame vaikams pažinti pasaulį per kitus pojūčius – klausą, lytėjimą kvapus. Edukacijų metu mokiniai pabendrauja su neregiu, kartu su juo skaito knygas Brailio ir reginčiųjų raštu, užrištomis akimis bando pažinti pasaulį taip, kaip jį mato neregiai, sužino, kaip jie rašo, naudojasi technologijomis ar sprendžia įvairius gyvenimiškus klausimus“, – sakė edukacinės programos „Pažinkime akimis nematomą pasaulį“ autorė ir iniciatorė E.Jokužytė.
Neregei V.Butautaitei susitikimų metu labiausiai įsiminė vaikų emocijos. Moteris neslepia, kad ją pamatę vaikai pradžioje labai įvairiai reaguoja: „Dažniausios reakcijos, žinoma, būna pasimetimas ir baimė, tačiau susitikimo pabaigoje jie tiesiog švyti gerumu ir dega noru padėti. Tikrai koks devyniasdešimt procentų vaikų po susitikimų jaučiasi laimingi ir susijaudinę, nes pažino naują pasaulį.
Manau, svarbu, kad vaikai suprastų, jog mes visi skirtingai suvokiame aplinką, skirtingai jaučiame, mąstome, matome, bet dėl to nesame mažiau vertingi.“
Paaiškėjo, kad net 83 proc. vaikų nežinotų, kaip elgtis su neregiu, todėl net neužmegztų pažinties ir net nežinotų. kaip su juo bendrauti.
Socialinių projektų iniciatorė E.Jokužytė džiaugiasi matydama, kaip po tokių susitikimų keičiasi vaikų požiūris į negalią turinčius žmones: „Tikiu, kad šis projektas davė daug naudos mokiniams. Juolab, kad susitikimų metu atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad iki edukacijos tik nedidelė vaikų dalis buvo bendravę su neregiu ir, jį sutikę, žinotų kaip elgtis.
O faktas, kad net beveik 75 proc. vaikų niekada iki edukacijos nebuvo lietę Brailio rašto atskleidžia, jog šis raštas nėra lengvai visiems prieinamas Klaipėdos rajone arba menkai pastebimas reginčių vaikų. Taip pat paaiškėjo, kad net 83 proc. vaikų nežinotų, kaip elgtis su neregiu, todėl net neužmegztų pažinties ir net nežinotų. kaip su juo bendrauti.
Džiaugiuosi, kad po edukacinės programos ir pažinties su nerege Vaida, viskas pasikeitė – daugiau nei 73 proc. vaikų tikrai žinotų, kaip elgtis su neregiu.
Vaikų atsakymai, parodo, kokį iš tiesų teigiamą poveikį vaikams ir jaunimui daro tokios edukacinės. Todėl tikiu, kad šis edukacinis projektas stipriai prisidės prie jų požiūrio keitimo į regėjimo negalią turinčius žmones.“
Tai ne pirmas E.Jokužytės socialinis projektas. Įgyvendindama įvairias socialines iniciatyvas, leisdama knygas ir kitus leidinius, skirtus visiems – regintiems ir neregiams, savo veikla moteris prisideda prie regėjimo negalią turinčių žmonių integracijos į visuomenę.
15min projektu „Šiemet buvau geras“ siekiama atkreipti dėmesį į gerumo iniciatyvas, kurios keičia Lietuvą.
Kviečiame susipažinti su projekto bendruomenėmis, fondais, asociacijomis bei iniciatyvomis ir jiems aukoti, kad geri darbai tęstųsi ir augtų!
Daugiau apie projektą rasite ČIA.