Pabūkite tik dviese – daugelis to daryti nemoka

Saulėtas paplūdimys, šaltas kokteilis ir mylimas žmogus šalia... Argi nesvajojate apie tokias palaimingas atostogas? Tam, kad vėl galėtumėte pasinerti į rūpesčių bei džiaugsmų pilną kasdienybę. Tik kitaip, daug energingiau!
Pora
Pora / „Fotolia“ nuotr.

Šeimos santykių specialistai mėgsta sutuoktiniams priminti vieną taisyklę: „Diena per savaitę, savaitgalis per mėnesį ir savaitė per metus.“ Tai laikas, reikalingas kiekvienai porai. Nebūtinai prabangiame penkių žvaigždučių viešbutyje Maljorkoje. Svarbiausia – dviese. Tačiau reikia pasakyti, kad tiesiog buvimas kartu taip paprastai santykių neatnaujina ir stebuklų nesukuria.

Apie tai, kaip porai išsaugoti šiltus santykius, aistrą ir nepasinerti vien į kasdienius rūpesčius, prirašyta begalė straipsnių, atlikta dar daugiau psichologinių tyrimų, bet baugioji statistika rodo, jog šeimos vis vien griūva. Ir griūva daug dažniau nei tuomet, kai žmonės nė pasvajoti negalėjo apie atostogas šiltuose kraštuose, kurortinių miestelių SPA rezidencijose ar nuosavose užmiesčio sodybose. Kodėl? Vieno atsakymo nėra.

Tačiau psichologai teigia, kad greitas šiuolaikinio gyvenimo tempas, prioritetų pasiskirstymas, stipriai įsigalėjusios visuomenės normos siekti karjeros, gero uždarbio ir ne visiems įkandamo naujos statybos nuosavo būsto lemia, jog šeimoje atsiranda šaltumas ir susvetimėjimas. Gyvenimas dėl rytojaus atima šiandienos džiaugsmus, į antrą planą nustumia džiugias smulkmenas. Ne, ne todėl, kad mes to norime! O todėl, kad puoselėti santykius nebeužtenka jėgų...

Taip pat skaitykite: Emocijų paleidimo instruktorius Rytis Lukoševičius: „Norite būti laimingi? Nebesinešiokite skausmo“

Dėmesys atžaloms

Nepaisant bauginančių skaičių, kad Lietuvoje tėvai vidutiniškai vaikui skiria iki 10 minučių individualaus dėmesio per dieną, vis vien žinome, jog mažiesiems to laiko surasime. Jei ne darbo dienomis, tai daugiau bendrausime savaitgaliais. Kylančios problemos su vaikučiais darželyje, mokykloje ar namuose – tarytum rodiklis, savotiška kontrolė sau ir kitiems, kaip rūpinamės savo mažaisiais.

Pamažu bendravimas namuose virsta tik trumpais pokalbiais apie buitį. O vis retesnes išvykas į gamtą pakeičia „bendra kelionė“ apsipirkti prekybos centre. Taip gyvenant, visada išaušta rytas, kai vienas ar abu partneriai supranta: meilė išblėso, aistra užgeso, o buvimas kartu nebeatneša džiaugsmo.

O kas mums gali parodyti, mus perspėti, kad tolstame nuo savo antrosios pusės? Dažniausiai tai pamatome tik tada, kai jokios kelionės padėti nebegali. Diena iš dienos gyvename su žmogumi po truputį nuo jo toldami. Iš pradžių pabosta intymus gyvenimas, bet tam turime svarbų pasiteisinimą: daug dirbame ir esame pavargę. Pamažu bendravimas namuose virsta tik trumpais pokalbiais apie buitį. O vis retesnes išvykas į gamtą pakeičia „bendra kelionė“ apsipirkti prekybos centre.

Taip gyvenant, visada išaušta rytas, kai vienas ar abu partneriai supranta: meilė išblėso, aistra užgeso, o buvimas kartu nebeatneša džiaugsmo. Kokia bus santykių pabaiga, kiekvienas pasirenka pagal asmenines vertybes ir pasaulėžiūrą.

Dovanoti save kitam

Norėdami teisingai suprasti laiko „tik dviese“ prasmę ir dar gauti iš to naudos, pirmiausia turėtume pagalvoti, kodėl mes tai darome. Ar esate patyrę situaciją, kai ilgus mėnesius planavote šeimos išvyką, galų gale jos sulaukėte, o važiuodami automobilyje su savo antrąja puse net nesišnekėjote? Nes pasiruošimas ir kelionės rūpesčiai užgožė pačią esmę – džiugiai pabūti kartu.

Taip pat skaitykite: 30 frazių, kurios šaldo poros santykius

Daugelis šeimos psichologų teigia, kad buvimas dviese turi būti kuriamas šiandien, čia ir dabar. Kartu gaminant vakarienę, žiūrint filmą, geriant arbatą. Santykius reikia kurstyti kasdien. Tam nebūtina, kad vyras neštų kalnus rožių, o moteris namuose nuolat vaikščiotų pasitempusi. Svarbu nuolat sau priminti, kad būtent su šiuo žmogumi gyvename ne veltui.

Daugelis šeimos psichologų teigia, kad buvimas dviese turi būti kuriamas šiandien, čia ir dabar. Kartu gaminant vakarienę, žiūrint filmą, geriant arbatą.

Su juo dalijamės gyvenimu todėl, kad patys kažkada to be galo troškome. O peržengę bendrų namų slenkstį, visa širdimi tikėjome, jog jis yra tas vienintelis, kitoks nei likęs pasaulis. Ir nuolat jam tai priminkite: švelniu apkabinimu, padėka už smulkmeną, kurią jis padarė dėl jūsų, buvimu šalia, kai sunku.

Gera mama ir žmona

Anglijos „Open“ universitete buvo atlikti tyrimai, kurie atskleidė gan įdomius rezultatus. Iš 5 000 apklaustų šeimų, kuriose yra vaikų, dauguma moterų atsakė, kad jos yra labai lamingos ir jų gyvenime svarbiausi – vaikai. O štai dauguma stipriosios lyties atstovų santykius su partnere vertino kaip nedžiuginančius. Daugiau nei 80 proc. vyrų tose pačiose šeimose jautėsi mažiau laimingi, o svarbiausiu asmeniu gyvenime įvardijo antrąją pusę.

Argi ne ironiška? Viena iš studijos autorių dr. Jacqui Gabb mano, kad taip įvyksta dėl to, jog moterys pernelyg susikoncentruoja į motinystę, sutuoktinį nustumdamos į antrą planą. Ji teigia, kad problema yra ne vaikai, o klaidingai sudėlioti prioritetai. Moterys turi itin stiprų motinystės jausmą, tačiau vaikus užauginti brandžiomis asmenybėmis reikia abiejų tėvų.

Psichologai teigia, kad vyrai, kuriems trūksta moters dėmesio, daug mažiau bendrauja su savo atžalomis. Todėl verta išmintingai laviruoti tarp mamos ir moters vaidmenų. Juk nebus laimingesnių mažylių negu tie, kurie kasdien mato darnius ir visaverčius tėvų santykius.

Taip pat skaitykite: Tvirta ir laiminga santuoka: 10 aktoriaus Tomo Hankso taisyklių

Mažos smulkmenos

Dėkokite ir pasidžiaukite. Niekas kitas taip neskatina artumo kaip pagyrimas, pastebėjimas, kai mylimas žmogus padaro kažką gero, padėka kad ir už visišką smulkmeną (tarkim, išplautus indus). Buitis tokius mažmožius paverčia savaime suprantamais ir mes dažnai bakstelim pirštu tik tada, kai kažkas netenkina. Gražūs žodžiai glosto širdį. Laiku parodyta nuoširdi šypsena skatina norą kaskart sugrįžti ir apkabinti. Net po 10 ar 20 bendro gyvenimo metų.

Nekaupkite nuoskaudų. Nelaukite, kol nutylėtas skausmas su didžiuliu griausmu išsiverš iš širdies. Visus nesutarimus verta išsiaiškinti ilgai nelaukus. Žinoma, ne tada, kai dar tvyro įtampa, bet nurimus, apgalvojus. Tylus nepasitenkinimas ilgainiui gali tapti nuolatinės ironijos ir priekaištų šaltiniu, kurie griauna bet kokį pasitikėjimą vienas kitu.

Turėkite bendrų pomėgių. Užsiimdami bendra veikla, sutuoktiniai tuo metu netgi pamiršta juos siejančius santykius, rūpesčius, įsipareigojimus. Bent trumpam jie vėl pasijunta draugais, tokiais, kokie buvo iki bendro gyvenimo pradžios. O juk tai taip traukia! Sportas, jodinėjimas, muzikos klausymas ar sodininkystė. Kad ir kas tai būtų, svarbiausia, kad kartu trumpam atitrūktumėte nuo minčių apie buitį. Beje, nederėtų perlenkti lazdos. Šeimos psichologai pataria kartais pabūti atskirai, palaikyti santykius su žmonėmis už šeimos ribų. Tai įneša paslapties, skatina norą konkuruoti ir vėl užkariauti.

Taip pat skaitykite: Rutinos ženklai jūsų santykiuose

Nepamirškite: vyrai myli akimis, moterys – ausimis. Mes visi mėgstame pasitempti, pasipuošti ir lengvai paflirtuoti socialinėje erdvėje. Tačiau namuose visiškai suglembame. Ilgainiui patogumo troškimas galutinai nustelbia patrauklumą. Žinoma, namuose turime teisę atsipalaiduoti. Bet nepamirškite: santykiai yra kūryba, tarsi žaidimas, kai šiek tiek priartėjame, o tada vėl nutolstame. Todėl ne vienas psichologas užsimena, jog moteris su suknele namuose yra tarytum karalienė. O vyrams patariama sakyti daugiau komplimentų, valdyti savo žodžius, gestus, kontroliuoti kalbėjimo manierą.

Būkite spontaniški. Netikėtos išvykos, staigmenos ir bet kokie kiti nesuplanuoti dalykai sukuria intriguojančią atmosferą poros santykiuose. Kartais leiskite sau pasielgti taip, kaip niekada nedrįsote, bet apie tai svajojote. Bet kokią aistrą žudo dienotvarkė ir rutina. Todėl žaiskite su ja, neleiskite sau patikėti, kad jūsų poroje nusistovėjęs bendravimo režimas yra vienintelis ir teisingas.

Nebijokite palikti mažųjų. Kartkartėmis savo vaikučių globą patikėkite seneliams arba draugams. Grįšite tik labiau jų pasiilgę, o laikas, praleistas tik dviese, suteiks jėgų ir kantrybės ramiai spręsti kasdienius rūpesčius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų