Psichologams už valandą vaikų apklausose bus mokama 13 eurų

Vyriausybė patvirtino, kad psichologams už dalyvavimą vaikų apklausose bus mokama 13 eurų per valandą.
Psichologo kabinetas
Psichologo kabinetas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Tokį įkainį pasiūlė Teisingumo ministerija, pažyminti, kad tiek mokama ir valstybės skirtiems advokatams.

Anot ministerijos, psichologams už darbą sumokės ir patirtas išlaidas kompensuos ikiteisminį tyrimą atliekanti ikiteisminio tyrimo įstaiga arba prokuratūra, teisminio nagrinėjimo metu – teismas. Atlyginimas bus mokamas už faktinį paslaugų teikimo laiką – pasiruošimą ir dalyvavimą apklausoje bei kelionę į apklausos vietą ir atgal. Už darbą švenčių, ne darbo dienomis ar ne darbo valandomis bus mokama pusantro karto daugiau.

Skaičiuojama, kad įsigaliojus pataisoms per metus psichologai turėtų dalyvauti maždaug 9 tūkst. vaikų apklausų, apie 2 tūkst. iš jų turėtų aptarnauti teismuose įdarbinti psichologai, BNS nurodė Teisingumo ministerija.

Teisingumo ministerijos parengtame apraše, kurį patvirtino Vyriausybė, numatyta, kad psichologas, pageidaujantis padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, į specialų sąrašą galės būti įrašytas, jei bus įgijęs socialinių mokslų psichologijos krypties aukštąjį universitetinį išsilavinimą, nebus pripažintas kaltu už nusikalstamas veikas, dėl kurių nustatyti darbo apribojimai Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme. Taip pat jis turi atitikti vieną iš šių reikalavimų: per pastaruosius trejus metus iki pageidavimo įrašyti į šį sąrašą pateikimo dienos turėti patirties apklausiant nepilnamečius baudžiamajame procese arba būti išklausęs psichologams skirtus specialius įvadinius mokymus dėl nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese, arba turėti psichologijos studijų krypties teisės psichologijos šakos aukštąjį universitetinį išsilavinimą.

Shutterstock nuotr./Vaikai
Shutterstock nuotr./Vaikai

Sąrašą administruos Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba, jis bus skelbiamas šios tarnybos interneto svetainėje.

Numatoma, kad psichologams skirtus specialius įvadinius mokymus dėl nepilnamečių apklausų baudžiamajame procese organizuos Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba. Pirmieji mokymai turėtų būti surengti per artimiausią mėnesį, teigiama Teisingumo ministerijos pranešime. Jame pažymima, kad tokių specialistų šiuo metu Lietuvoje trūksta.

Nuo liepos 1 dienos psichologų dalyvavimas mažamečių (iki 14 metų) nukentėjusiųjų ar liudytojų apklausose bus būtinas. Taip pat psichologas privalės dalyvauti nepilnamečių (iki 18 metų) nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją. Proceso dalyvių prašymu arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva psichologai turės dalyvauti nepilnamečių nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose ir dėl kitų nusikaltimų, taip pat nepilnamečių įtariamųjų ir kaltinamųjų apklausose.

Dabar psichologai dalyvauja mažesnėje dalyje vaikų apklausų. Anot Teisingumo ministerijos, pagal šiuo metu galiojančią tvarką psichologai pasitelkiami iki 1 tūkst. vaikų apklausų per metus, dažniausiai jie dalyvauja apklausiant nukentėjusius vaikus pas ikiteisminio tyrimo teisėją.

Liepą turinti startuoti vaiko teisių apsaugos reforma, be kita ko, numato savivaldybėse dabar veikiančių vaiko teisių apsaugos skyrių pavaldumo perdavimą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai. Nustatyta bendra schema, kaip turi elgtis institucijos, gavusios pranešimą apie galbūt pažeidžiamas vaiko teises: gavę pranešimą apie galimą smurto prieš vaiką naudojimą, galbūt kilusį pavojų vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei, vaiko teisių apsaugos specialistai šį pranešimą turėtų patikrinti tą pačią dieną. Pranešimai apie kitus vaiko teisių pažeidimus turėtų būti patikrinti per tris dienas.

Priimtas įstatymas su vaikais dirbančius žmones įpareigoja pranešti pastebėtus vaiko teisių pažeidimus, priešingu atveju jiems grės atsakomybė, išskiriami grėsmės vaikui lygiai, tarnybų veiksmai pagal kiekvieną grėsmės lygį. Įstatyme nustatyti atvejo vadybos principai ir tvarka, įtvirtinama mobilių komandų, skirtų darbui su šeima, veikla.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai