„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Santykių ekspertai Mažuoliai pataria. Kodėl kyla konfliktai porose ir kaip jų išvengti?

Nėra namų be dūmų, nėra porų be konfliktų. Nepaisant to, kad nė viena pora neišvengia piktumų, vienos poros nugyvena būdamos laimingos visą gyvenimą, o kitų santykiai greitai tampa kančia abiem partneriams.
Nesutarimai poroje
Nesutarimai poroje / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 2 Seksas Santykiai

Kas sukelia konfliktus ir kaip galima juos sušvelninti bei sumažinti jų kiekį? Pažvelkite į galimas priežastis.

Pavėluotas pokalbis

Pora iš karto nesikalba apie tai, kas santykiuose netinka, skaudina, kelia nerimą. Susikaupus dideliam sunkių emocijų bagažui, konfliktas neišvengiamas.

Kalbėti apie problemas, ypač rimtesnes, keliančias didesnį skausmą, ne vienam yra paprasčiau konflikto metu. Sukilus pykčiui, pradėjus svaidytis kaltinimais, daug lengviau išsakyti visą „tiesą“ apie partnerį ir santykius negu kalbėti apie tai ne konflikto metu.

Tarpusavio skirtumai ir neišsipildę lūkesčiai

Kitas žmogus stipriai skiriasi nuo mūsų ir tą suprasti ne visada paprasta. Kai partneris pasielgia ne taip, kaip, mūsų manymu, turėtų pasielgti, arba propaguoja ne tokį gyvenimo būdą, koks mums atrodo yra teisingas, kyla noras mokyti, keisti vienam kitą ir skatinti elgtis bei gyventi pagal mūsų taisykles.

Nesusikalbėjimas yra itin dažna konfliktų priežastis. Partneriai galvoja, kad suprato vienas kitą ir jiems nepatinka tai, ką suprato. Arba abu pradeda elgtis pagal tai, kaip suprato vienas kitą, tačiau rezultatas būna atvirkščias nei tikėjosi, ir kyla konfliktas.

Viltys, fantazijos, svajonės, įsitikinimai, kurių partneris nepateisino, gali būti nesibaigiančių konfliktų priežastimi.

Dingęs emocinis ryšys ir lyčių skirtumai

Moterys gali kelti konfliktus tada, kai atvėsta santykiai ir jos jaučia emocinio ryšio su vyru trūkumą. Konfliktas padeda tiek sukelti, tiek išlieti emocijas. Praėjus konfliktui ne viena pora susitaiko ir kuriam laikui būna atkurtas tarpusavio ryšys, kurio moteris siekė.

Tokį ciklą moteris gali kartoti vėl ir vėl, siekdama grąžinti šąlantiems santykiams gyvybę. Toks būdas, deja, duoda tik laikiną rezultatą ir yra žalingas.

Vyrai į konfliktus reaguoja kitaip nei moterys ir tą lemia skirtinga lyčių fiziologija. Moters emocinis susijaudinimas vyksta lėčiau ir jis nėra toks stiprus, taigi moteris gali toleruoti ilgiau tunkančius konfliktus ir greičiau nuo jų atsigauna.

Vyras, tuo tarpu, įsiaudrina labai greitai ir jam reikia daugiau laiko atsigauti. Dėl to dalis vyrų stengiasi išvengti kylančio konflikto – pasitraukia, nekalba, užsidaro. Moteriai gali atrodyti, kad vyras ją atstumia, kuomet vyras tokiu būdu bando nusiraminti ir išlaikyti vidinį stabilumą, kadangi jis jaučia, kad pasidavęs konfliktui gali nesusivaldyti ir prarasti kontrolę. Dėl šios priežasties apie problemas su vyru galima kalbėti tik ramiu tonu.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai Mažuoliai pataria. Kaip atskirti meilę nuo prisirišimo?

Pajutęs, kad yra puolamas ar kad kyla konfliktas, vyras tampa nepajėgus logiškai mąstyti ir visi jo vidiniai resursai būna sutelkti į pastangas neprarasti vidinės kontrolės.

Kaip išeiti iš užburto konfliktų rato?

Viena iš technikų išeiti iš užburto konfliktų rato yra keisti jų dinamiką. Konfliktų išvargintai porai dar vienas konfliktas yra dar vienas lašas į abiejų partnerių kantrybės taurę ir dar vienas pliūpsnis nemalonių patirčių, užgožiančių šiltus tarpusavio jausmus.

Vida Press nuotr./Nelaiminga moteris
Vida Press nuotr./Nelaiminga moteris

Konfliktai dažniausiai niekur neveda ir, suvokus tai, galima juos tiesog nutraukti. Daugeliu atvejų šiomis technikomis problemų išspręsti nepavyks, bet tai bus pirmas žingsnis sprendimų link.

Tik nutraukus įprastą problemų sprendimo būdą, šiuo atveju, konfliktus, susidaro galimybė ieškoti efektyvesnių variantų.

Konflikto stabdymas. Tai technika, kuri yra skirta tam, kad sustabdytumėte prasidėjusį konfliktą ir išvengtumėte jo pasekmių. Vienas iš būdų stabdyti konfliktą yra abiem partneriams sutarti ženklą, kurį parodžius reiškia, kad konfliktas nutraukiamas.

Dalis vyrų stengiasi išvengti kylančio konflikto – pasitraukia, nekalba, užsidaro. Moteriai gali atrodyti, kad vyras ją atstumia, kuomet vyras tokiu būdu bando nusiraminti ir išlaikyti vidinį stabilumą.

Tai gali atrodyti taip: vyras ir žmona sutaria, kad tas, kuris pirmas pajus, jog prasideda konfliktas, pakels ranką ir tai abiem reikš, kad konfliktas nutraukiamas.

Nutraukus konfliktą abu įvertina, kas jiems labiausiai padėtų nurimti nuo sukilusių emocijų ir atstatyti ryšį poroje. Variantų gali būtų įvairių – kurį laiką pabūti atskirai ir tada pradėti bendrauti, nutraukus konfliktą apsikabinti, o tada kiekvienam užsiimti tuo, kas padėtų nurimti.

Atstatyti ryšį taip greitai, kaip įmanoma – apsikabinti, pasilaikyti už rankų, yra svarbi konflikto stabdymo dalis.

Konflikto vietos pakeitimas. Yra porų, kurios pykstasi tik standartinėse vietose – virtuvėje, miegamojo kambaryje, svetainėje, mašinoje ir t. t. Pakeitus konflikto vietą gali įvykti pokytis įprastoje konflikto sekoje ir kartu keistis visa bendravimo kofliktuojant dinamika, tuomet konfliktas užgęsta.

Konfliktus mašinoje galima perkelti į stovėjimo aikštelę ar šalikelę, susipykus namuose pereiti į kitą kambarį arba konfliktą perkelti į mažiau standartinę vietą – vonios kambarį ar sandėliuką. Nestandartinė aplinka gali duoti teigiamų efektų standartinio konfliktų scenarijaus nutraukimui.

Humoro technika. Technika atrodo taip: pora sutaria, kad prasidėjus konfliktui jie trumpam sustos ir padarys ką nors nestandartinio, geriausia  juokingo – abu užsidės triušio ausis, klouno nosį, pasidarys bendrą asmenukę mobiliuoju telefonu – o paskui toliau tęs konfliktą. Konfliktuoti matant partnerį su klouno nosimi arba po to, kai abu pasidarė bendrą nuotrauką, gali būti ganėtinai sunku. Tokiu būdu įsisiūbavęs konfliktas aprimsta, o jį pakeičia pliūpsnis juoko ir gerų emocijų.

Fokusuokitės ne į problemas, bet į sprendimą. Matant tik problemas, konfliktai ne tik neišvengiami, bet ir neturi galimybės liautis. Dėl tos pačios problemos galima konfliktuoti ilgus metus. Konfliktų valdymui užtenka to, kad bent vienas iš partnerių liautųsi galvoti apie problemas ir taptų suinteresuotas sprendimais.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai Mažuoliai pataria. Kuo pasižymi laiminga pora?

Pvz.: vyras ir žmona be perstojo konfliktuoja dėl tvarkos namuose. Abu turi skirtingą požiūrį, skirtingą pareigų namuose suvokimą ir abu bando įrodyti, kad yra teisūs. Vieną dieną žmona nusprendžia nukreipti dėmesį nuo problemos – požiūrių į tvarką namuose nesutapimą – į sprendimą, t. y. iškelia sau klausimą, kaip jai ir vyrui mažiau konfliktuoti bei gyventi draugiškiau? Standartinis atsakymas į tokį klausimą būna „jei jis sutiktų su tuo, ką sakau, męs nekonfliktuotume“, tačiau toks atsakymas tik grąžina atgal prie problemos – nesutarimo dėl buities.

Pastebėjusi tai, žmona praplečia klausimą – kaip, nepaisant nesutarimų dėl tvarkos namuose, konfliktuoti mažiau? Jos fokusas dabar pasikeitė. Kitą kartą, kilus konfliktui, ji liaujasi kreipti dėmesį į kalbas apie buitį ir tampa suinteresuota tik santykiais ir jų išsaugojimu. Natūraliai, žmona liaujasi sakyti tai, ką standartiškai sakydavo konflikto metu, o be jos „investicijos“ konfliktas iš vyro pusės taip pat sustoja.

Dalies konfliktų sprendimus pora gali turėti, tačiau atsisakyti juos naudoti. Vyras žino, kad žmona būna ramesnė, kai jis informuoja ją apie tai, kad užtruks darbe arba apie nenumatytus susitikimus ne darbo metu. Žmona žino, kad vyras nuperka gėlių ir nusiveža ją į kavinę, jei tik ji to paprašo. Tačiau tokiose situacijose abu partneriai gali užsispirti nedaryti to, kas veikia, nes yra įsitikinę, kad jie neprivalo to daryti, o antra pusė neturėtų reaguoti taip, kaip reaguoja. Darymas to, kas veikia, nepaisant įsitikinimų, gali padėti stipriai sumažinti konfliktų skaičių.

Moters emocinis susijaudinimas vyksta lėčiau ir jis nėra toks stiprus, taigi moteris gali toleruoti ilgiau tunkančius konfliktus ir greičiau nuo jų atsigauna.

Būna dienų ar situacijų, kai partnerio elgesys, kuris paprastai būna konflikto priežastimi, nekelia jokio stipresnio nepasitenkinimo. Vienas iš būdų mažinti konfliktų skaičių yra stebėti tokius atvejus ir klausti savęs, kas tokiais atvejais būna kitaip? Pvz.: žmona pyksta, kai vyras išeina vakarais praleisti laiko su draugais, tačiau būna atvejų, kai jai tai nekelia jokio nepasitenkinimo.

Paklaususi savęs, kuo tie atvejai yra kitokie, ji pastebi, kad nebūna pikta tais vakarais, kai pati turi planų. Maža to, ji pamato, kad leisti laiką vienai jai patinka. Kitą kartą vyrui susiruošus išeiti, žmona gali būti liūdna, kad liks viena ir neturės ką veikti, jei neturi nieko susiplanavusi, arba gali paprašyti vyro šį vakarą praleisti su ja, tačiau priežasties pykti ir sukelti konflikto nebebus.

Tiesiausias kelias iš konfliktų yra noras išsaugoti santykius ir grąžinti į juos šiltus jausmus. Kai santykiai tampa prioritetu, mes daugiau nebandome ieškoti atsakymų vien tik į konkrečią situaciją ir nebesistengiame įrodyti savo tiesos bet kokia kaina, tačiau pradedame žvelgti kur kas plačiau. Konfliktinės situacijos gali turėti labai nestandartinius sprendimo būdus ir tai, kas konfliktuojant atrodė svarbu, gali pasirodyti nereikšminga santykių laimei. 


DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių, nesugebate atsikratyti pavydo ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@ji24.lt. Santykių ekspertai Šarūnas ir Silvija Mažuoliai mielai atsakys į įdomiausius laiškus.

P. S. LABAI PRAŠOME KLAUSIMUS RAŠYTI TIK LIETUVIŠKOMIS RAIDĖMIS!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs