Gedmanto Kropio nuotr. / Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis |
Pirminis impulsas, net jei sąmoningo suvokimo lygį pasiekia tik po kurio laiko, paprastai būna staigus ir stiprus. Kitas žmogus žavi, traukia, vis dažniau apie jį galvojama. Kai jis šalia – jaučiamės lyg devintame danguje. Pirminio impulso inercijos užtenka, kad santykiai tęstųsi toliau, partneriai gerai leistų laiką drauge ir būtų tiesiog laimingi. Visi kivirčai ir nesutarimai paskęsta gerų emocijų ir meilės vienas kitam jūroje.
Abu mylimieji šiame etape gerokai pasitempę, skiria daug dėmesio vienas kitam ir negali atsistebėti, kad sutiko kažką tokio nuostabaus ir kone tobulo.
Deja, inercija tiek fizikoje, tiek santykiuose turi savybę silpnėti, kol galiausiai beveik išnyksta. Ir štai tada prasideda įdomioji santykių dalis...
Pora po truputį įsitraukia į rutiną, dėmesys pamažu vėl nukrypsta į aplinką, darbus, draugus, pomėgius. O buvęs tobulumo įsikūnijimas, pasirodo, nėra toks jau tobulas, ir nustumtos nuoskaudėlės po truputį pradeda lįsti į viršų. Kartais šis rožinės uždangos pakilimas vyksta palaipsniui, o kartais smogia ir... prasideda ūmi ir gili santykių krizė.
Bet kuriuo atveju, pasibaigus „reklaminiam“ santykių laikotarpiui, ateina laikas susimąstyti. Kas toliau? Vestuvės ir vaikai ar?.. Kai kas eina altoriaus link tik dėl to, kad taip reikia, taip priimta. Deja, rutina ir daugėjančios problemos vis labiau užgožia poros gyvenimą, ir meilė lieka tik kaip šviesus prisiminimas.
Vyrauja mitas, kad meilė yra natūralus jausmas, kuris savaime turi išlikti. Nieko panašaus. Kad meilė neblėstų, reikia nuolat puoselėti ją ir patvirtinti tam tikrais veiksmais. Dėmesys, komplimentai, geras laiko leidimas yra kaip tik tai, dėl ko pora lieka drauge, kai pirmasis aistringas susižavėjimas ima silpti.
Pati meilė niekur nedingsta, tiesiog partneriai liaujasi puoselėti ir „maitinti“ ją tam tikrais veiksmais. Trumpai tariant, meilė – susitarimo reikalas. Nusprendus likti kartu ir kurti laimingus santykius, tenka abiem į juos įdėti pastangų. Skirti laiko, nepaisant didelio užimtumo ir problemų kiekio. Skirti dėmesio, nes auga ir veši tik tai, kuo rūpinamės. Įveikti savo baimes, išdidumą, teisumo jausmą ir mokytis priimti antrąją pusę su pliusais ir minusais, su keisčiausiais įsitikinimais ir pomėgiais. Mokytis nekeisti partnerio, kad ir kaip norėtųsi nulipdyti jį pagal savo susikurtą paveikslą. Visa tai – rimtas gyvenimo iššūkis. O santykiai be iššūkių – mirę santykiai. Tik per juos patiriamas malonumas. Vienas kito palaikymas ir partnerio palepinimas taip, kaip jam patinka, yra pats stipriausias stimulas likti kartu. Tad pabaigoje keli praktiniai patarimai, ką daryti, jei pajutote, kad jūsų meilė po truputį ima blėsti:
Kad meilė neblėstų, ją reikia nuolat puoselėti ir skatinti tam tikrais veiksmais. Dėmesys, komplimentai, geras laiko leidimas yra kaip tik tai, dėl ko pora lieka kartu, kai pirmasis aistringas susižavėjimas ima silpti.
♦ Kartą per savaitę eikite su mylimuoju į pasimatymą. Raskite laiko kelioms valandoms pabūti kartu ir „švaistykite“ jas viskam, kas nerimta, nesvarbu, nereikšminga, bet... abiem labai malonu. Plepėkite apie nieką, mėgaukitės vienas kito draugija – tiesiog gerai leiskite laiką.
♦ Lepinkite vienas kitą komplimentais. Tai užtrunka ne daugiau minutės, o efektas gali būti nuostabus. Prisiminsite, dėl ko žavitės partneriu, o partneris vėl pasijus mylimas. Mokėti priimti komplimentą lygiai taip pat svarbu, kaip ir pasakyti jį. Tad kai išgirstate apie save kažką gražaus, suteikite ir sau, ir partneriui malonumą – paimkite šią dovaną ir pasakykite „ačiū“.
♦ Išsakykite dėkingumą. Už smulkmenas ir už didelius dalykus. Nėra nieko liūdniau, kaip po truputį pradėti jausti, kad įdėtos pastangos, net jei iš šalies jos atrodo nedidelės, lieka neįvertintos. Noras ir entuziazmas stengtis ir apskritai kažką daryti silpsta, o darymas vien iš pareigos neteikia malonumo ir pamažu atsiranda nereikalingumo jausmas. Tad pastebėkite ir išsakykite vienas kitam, už ką esate dėkingi. Galų gale taip patys po truputį prisiminsite, kodėl esate būtent su tuo žmogumi, už ką jį mylite.
♦ Susėskite ir nuoširdžiai pakalbėkite, kaip vienas kitą mylėti. Tai, kas patinka jums, partneriui gali nepatikti, ir kartais prireikia ne vienerių metų sužinoti keisčiausių detalių apie antrąją pusę. Tinkamu būdu palepinant partnerį, į santykius galima grąžinti didelę dalį malonumo.
Tekstas Vaigos Leveckytės
DĖMESIO! Jums su partneriu kyla sunkumų, kurie kartina jūsų santykius? O gal neduoda ramybės kokie komplikuoti širdies reikalai (tarkime, nesiseka rasti antrosios pusės, užmegzti santykių ir pan.)? Drąsiai siųskite klausimą mums el. paštu ji24.lt@zlg.lt. Santykių ekspertas Šarūnas Mažuolis mielai atsakys.