Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Savęs pažinimas: kodėl manęs niekas nemyli?

Kodėl iki šiol neturiu gyvenimo draugo, nors esu ir nebjauri, ir nekvaila, ir gera? Tokių klausimų sau užduoda daug moterų ir neretai kaltę dėl savo vienatvės suverčia vyrams, kurie neva nesugeba jų tinkamai įvertinti. Bet ar tikrai dėl visko kalti vyrai?
Meilė
Meilė / „Fotolia“ nuotr.

Santykiai idealizuojami

Odontologė Danguolė jau daug metų gyvena laukdama savo princo su baltu žirgu. Ji labai aiškiai įsivaizduoja, kokia ta jos laimė turėtų būti, todėl į santykius, neatitinkančius jos idealo, moteris tiesiog nesileidžia.

Jos išrinktasis turės uždirbti būtent tiek ir ne mažiau, atrodyti taip ir ne blogiau, turėti tokių ir tokių savybių, savo jausmus reikšti taip, kaip ji įsivaizduoja. Daug jaunuolių mėgino pavergti Danguolės širdį, tačiau moteris nepalenkiama – ji atsisako susitikinėti, jei vyras nepanašus į jos susikurtąjį idealą ir elgiasi ne taip, kaip svajonių jaunikis.

Ką daryti? Paprastai idealizuoti yra linkusios merginos, kurių tėvų santuoka buvo ilga ir laiminga. Arba tos, kurias užaugino vienas iš tėvų. Pirmuoju atveju moteris ieško santykių, atkartojančių idealią tėvų santuoką, antruoju – vaizduotė pati kuria idealių santykių modelį, remdamasi pavyzdžiais iš knygų ir filmų, kadangi savo patirties svajotoja neturi. Gaila, tačiau gyvenimas mūsų svajones dažnai negailestingai sugriauna ir tie, kurie laukia idealios laimės, gali sulaukti idealios... vienatvės.

Taip pat skaitykite: Psichologė Loreta Vaičaitytė: „Moteris kartais turi „išjungti“ pareigos jausmą ir pabūti savanaudė“

Idealių žmonių nėra – kaip ir idealių santykių. Gyvenimas toks margas, kad formuodama savo bendravimo ratą pagal išsigalvotus parametrus rizikuojate pražiopsoti tikrąjį jausmą. Ir ne tik jį. Mūsų pačių susikurti idealių santykių rėmai apriboja, apkarpo mūsų gyvenimą – nebelieka spontaniškumo, gyvybingumo. Išeina taip, kad ne gyvename, o tik rengiamės gyventi.

Tačiau jokios gyvenimo generalinės repeticijos nėra ir negali būti. Todėl neverta atsisakyti galimybių, kurių pasitaiko kone kasdien.

Pasistenkite viską priimti taip, kaip yra, mėgaukitės kiekvienu bendravimo, santykių momentu. Atsipalaiduokite ir nieko nelyginkite su išsigalvotu idealu, tuomet jūsų gyvenimą būtinai praskaidrins gražūs, laimingi santykiai.

Nuoskaudos

Filosofijos studentė Beata – lengvai bendraujanti ir atvira, tačiau ilgalaikius santykius su žmonėmis jai trukdo palaikyti impulsyvumas ir smalsumas. Mano, kad žmonės su ja elgiasi neteisingai, nesupranta jos, nori įskaudinti. Užtenka eiliniam gerbėjui padaryti visiškai neesminę klaidą – mergina iš karto jį atstumia. Priežastimi taip pasielgti gali tapti bet kokia smulkmena, tarkime, jaunuolis pažadėjo paskambinti aštuntą, o paskambino porą valandų vėliau.

Beatą kankina vienatvė, tačiau ji nuoširdžiai nesupranta, kodėl jai taip nesiseka. Juk kitos, nors ir ne tokios dailios, ne tokios protingos, jau seniausiai ištekėjo ir turi daug draugų. O ji neturi nuolatinių draugių, ir vyrai šalia jos ilgai neužsibūna...

Beatos vienatvės priežastis – nepasitikėjimas pasauliu ir žmonėmis. Jei kas nors įvyksta, mergina ne mąsto apie priežastis, o išsyk apkaltina kitus arba nuožmųjį likimą. Beata taip nepasitiki gyvenimu, kad visą laiką jaučia įtampą, tiesiog visur ir visada įžvelgia norą jai pakišti kiaulę. Taip Beata, vedama nuoskaudų ir mėgindama išvengti galimų nesėkmių, pati atsiriboja nuo pasaulio.

Ką daryti? Dažnai šitaip nutinka žmonėms, kurie vaikystėje patyrė sunkią traumą (tarkime, tėvai dažnai savo mažylį palikdavo vieną, išsiskyrė arba tiesiog savo vaiko nemylėjo) – tai pakerta esminį žmogaus pasitikėjimą pasauliu.

Žmogus gali atrodyti ir lydimas sėkmės, ir itin lengvai bendraujantis, tačiau pats save gali matyti kaip visiškai neįdomią ir niekam nereikalingą asmenį, manyti, kad kitų meilę reikia užsitarnauti.

Ypač ryškių pėdsakų tokie įvykiai palieka, jei atsitinka vaikui iki trejų metų. Žmogus jų galbūt nė neprisimena, tačiau psichika vis vien veikia gynybiškai. Suaugusį žmogų psichiškai gali traumuoti artimojo išdavystė: nesugebėdamas atleisti, seną nuoskaudą perkelia į dabartį. Reikėtų išsiaiškinti nepasitikėjimo žmonėmis ir pasauliu priežastis, išanalizuoti savo nuoskaudas ir keisti požiūrį į gyvenimą.

Pirmiausia reikėtų atleisti žmonėms ir pasauliui, kad jie neatitinka jūsų lūkesčių. Tai bus naudingiausia jums pačiai – nusimesite praeities balastą ir gyvenimą pradėtumėte vertinti teigiamai. Vos tik atsiversite gyvenimui, jis atsakydamas atsivers jums.

Nepasitikėjimas savimi

Fotolia nuotr./Rožės
Fotolia nuotr./Rožės

Vertėja Violeta labai nori sukurti šeimą, tačiau progų susirasti antrąją pusę labai mažai. Jauna moteris dirba namuose, beveik niekada niekur neina. Jai visą laiką atrodo, kad ką nors padarys ne taip, kad yra neužtektinai graži, protinga, žavi, todėl vengia vietų, renginių, kuriuose susirenka daug žmonių. Pati sau ji teisinasi tuo, kad turi daug darbo.

Iš tikrųjų Violeta turi daug pranašumų, tačiau nesuteikia sau progų jų parodyti kitiems.

Taip pat skaitykite: Daugiau laisvės ir pasitikėjimo teikiantis gyvenimas per 4 savaites

Ką daryti? Nepasitikėjimas savimi gali pasireikšti įvairiai, ne visada taip akivaizdžiai, kaip Violetai. Žmogus gali atrodyti ir lydimas sėkmės, ir itin lengvai bendraujantis, tačiau pats save gali matyti kaip visiškai neįdomią ir niekam nereikalingą asmenį, manyti, kad kitų meilę reikia užsitarnauti. Tokia vidinė nuostata turi įtakos jo pasirinkimams. „Aš neverta užmegzti santykius“, – tarsi signalizuoja tokia moteris visiems aplinkiniams. Kol ji nepakeis vidinės nuostatos, artimi santykiai nesiklostys.

Vienintelė išeitis – stengtis pasijusti vertingai, ugdyti pasitikėjimą savimi, išmokti bendrauti, o ne laukti, kol įvyks stebuklas ir visiškai atsitiktinai jus pastebės žavusis princas, visus pranašumus įvertinantis iš pirmo žvilgsnio.

Savęs idealizavimas

Žurnalistė Lina kasdien dalijasi svarbiausiomis pasaulio naujienomis, žino naujausias mados tendencijas, ji visų kompanijų siela – pati gražiausia, pati protingiausia, visi ja džiaugiasi... Deja, tai jos neapsaugo nuo vienatvės: vyrai šalia jos prigęsta, o greitai ir visai išnyksta už horizonto, draugės pavydi.

Taip pat skaitykite: Psichoterapeutė Jolanta Bičkienė: „Vieną klastingiausių depresijos formų gali slėpti ir šypsena“

Linos bėda ta, kad ji pernelyg svarbi pati sau. Jai rūpi, kaip atrodyti patraukliai, nuolat demonstruoja savo tobulumą. Pamiršta vieną paprastą tiesą – žmonėms pirmiausia reikia ne jos pranašumų, o teikiamo dėmesio.

Vyrai Liną vertina labai gerai, tačiau nerizikuoja su ja užmegzti ilgalaikių santykių baimindamiesi, kad greitai taps nereikalingi – juk ji pati geriausia, tobuliausia.

„Fotolia“ nuotr./Širdis
„Fotolia“ nuotr./Širdis

Ką daryti? Taip smarkiai reiškiamas noras kitiems palikti gerą įspūdį paprastai yra dėl pasitikėjimo savimi stokos. Žmogus mano, kad jis negali šiaip sau patikti, todėl labai stengiasi visada pasirodyti geriausiai. O apie save sprendžia iš aplinkinių nuomonės.

Iš tiesų nereikia per daug stengtis patikti, dažnai užtenka parodyti daugiau dėmesio žmonėms, jų rūpesčiams, pomėgiams, svajonėms – tuomet su jums bendraudami jausis gerai.

Kaip ištrūkti iš vienatvės – 2 technikos

Norėdama išsivaduoti iš vienatvės, turite atsiverti, parodyti kitiems dėmesio ir susidomėjimo jų reikalais. Dažnai vidiniai trukdžiai ir neigiamos nuostatos trukdo žengti pirmąjį žingsnį, nes juk kiti gali išduoti, apgauti, įskaudinti. Tačiau, bijant rizikuoti, gyvenimas tampa persmelktas nuobodulio ir vienatvės.

Mūsų aprašytos technikos gal padės žengti pirmąjį žingsnį ir išsivaduoti iš vienatvės gniaužtų, atverti širdį meilei.

„Vidinė šviesa“

Įsivaizduokite, kad jumyse kas nors dega: žvakė, liepsna, saulė – nesvarbu, kas, svarbiausia, kad jums pačiai tai sietųsi su šviesa, šiluma, meile. Ji šviečia kažkur ten, kur jūsų širdis, ir ši šviesa įsiskverbia į kiekvieną kūno ląstelę, paskui išsiveržia lauk viską apšviesdama – ir aplink jums viskas nušvinta.

Šis šilumos ir šviesos šaltinis – ne kas kita, o jūs pati. Jūs apšviečiate ir sušildote viską, kas jus supa. Įsivaizduokite tai kaip galima aiškiau. Prisiminkite, ką jaučiate, kai išgyvenate laimės ir sėkmės akimirkas. Prisiminkite džiaugsmo minutes. Tai jums padės tinkamai nusiteikti. Nuo jūsų pradės sklisti meilės, džiaugsmo ir gerumo energija.

Šią techniką naudokite kaskart bendraudama su žmonėmis. Dalykite širdies šviesą aplinkiniams ir visam pasauliui. Pradėjusi keistis iš vidaus, pritrauksite laimingus įvykius. Juk panašus pritraukia panašų.

„Gėlelė“

Įsivaizduokite, kad iš pačios širdies skleidžiasi nuostabi gėlė. Matykite ją labai detaliai: spalvą, dydį, aromatą... Nuo gėlės sklinda švelnus švytėjimas, jis savo šviesa apgaubia jus supančius žmones. Darykite šį pratimą tol, kol pastebėsite, kad bendraudama su žmonėmis pradedate jausti džiaugsmą ir harmoniją.

Taip pat skaitykite: Žemos savivertės požymiai ir 30 patarimų, kaip ją padidinti

Auksinės taisyklės

Kai išgirstate žodį „taisyklės“, iškart norisi priešintis. Tačiau į šias garsaus XIX a. Indijos mąstytojo, dvasinio vadovo svamio Vivekanandos mintis verta gerai  įsiklausyti ir stengtis praktiškai patikrinti.

  • „Meilė – tai kelias, skatinantis augti ir tobulėti. Savimeilės kelias – žingsnis atgal. Meilė – tai kertinis gyvenimo akmuo: kas myli – tas gyvas, kas nemyli – miręs.“
  • „Pasaulį mes matome tokį, kokį norime matyti. Nuo mūsų minčių ir požiūrio priklauso, ar mus supantis pasaulis bus nuostabus ir geras, ar piktas ir nedraugiškas. Tai mūsų sąmonės atspindys, taigi tereikia stengtis matyti pasaulį tinkamoje šviesoje.“
  • „Gyvenimas nuostabus! Viskam, kas vyksta šioje žemėje, yra savas paaiškinimas ir paskirtis. Tik kartais mes neturime užtektinai žinių tai suvokti.“
  • „Būk laisvas! Tą akimirką, kai supratau, kad Dievas yra kiekviename žmoguje, pajutau didžiulę pagarbą kiekvienam, net jei jis nieko dėl manęs nepadarė. Tą akimirką aš išsilaisvinau iš vergijos, iš visko, kas stabdė mano dvasios augimą. Aš tapau laisvas!“
  • „Nieko nekaltink! Jeigu ištiesei pagalbos ranką, padėk ir nepeik to, kuriam padedi. Jei nutarei nepadėti, palaimink ir leisk tam žmogui eiti savo keliu. Nekomentuok jo poelgių, nesmerk ir neteisk.“
  • „Klausykis savo širdies. Privalai dvasiškai tobulėti. Niekas negali išmokyti tavęs dvasingumo, turi tik vienintelį mokytoją – save patį.“
  • „Būk savimi. Aukščiausia religija – tikėti savimi. Tiesiog būti tuo, kas esi.“
  • „Nėra nieko neįmanomo. Niekada nemanyk, kad egzistuoja kas nors, ko negalėtum pasiekti. Pati didžiausia klaida manyti, kad esi per silpnas įgyvendinti tai, ko trokšti.“
  • „Visa visatos energija priklauso mums. Mes patys delnais užsidengiame akis, o paskui šaukiame, kad aplink tamsa.“
  • „Būk teisingas. Dėl tiesos galima viską paaukoti, bet negalima aukoti tiesos dėl ko nors.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų