Tiesa sakant, ar nesusimąstėte, kad šiais laikais jo mažumėlę per daug ir darosi netgi nebeskanu matyti jį be saiko eskaluojamą?... Kad ir kaip būtų, seksas neišnyks tol, kol gyva žmonija. Faktas neabejotinas. Ne vienas psichologas yra pasakęs, kad tiek ekonomika, tiek politika, menas, muzika – visa tai apimta sekso. O nuo ko viskas prasidėjo?
Prieš mūsų erą
Kuokomis mosikuojantys ir į krūtinę kumščiais besidaužantys senovės žmonės vadovavosi pirmykščiais instinktais – svarbiausia būti sotiems ir patenkintiems. Maistas ir dauginimasis tapo pagrindiniais užsiėmimais. Giminystės pratęsimas buvo itin svarbus – juk kuo gausiai šeima dauginai – tuo ji stipresnė, tuo daugiau dirbančių rankų, tuo paprasčiau kovoti su priešais. Pasak tyrinėtojų, seksas tais laikais greičiausiai nebuvo suprantamas kaip malonumas (bent jau tokia prasme, kaip jį suvokiame šiandien), tai tebuvo tiesiog natūralus instinktas poruotis, kokį jaučia ir visos kitos gyvūnų rūšys.
Kada seksas tapo kultūra?
Jeigu nusikeltume į senovės graikų ir romėnų laikus, galiausiai pasigilintume į graikų mitus, aprašytus Olimpo dievų nuotykius, greičiausiai nereikėtų nė tarp eilučių suprasti, kad nuolatinės bakchanalijos, vyresnio vyro meilė berniukui ar meilė tarp moterų, gausybė tiek vyro, tiek moters meilužių toli gražu nebuvo laikomas smerktinu. Štai tuo metu seksas tampa kur kas daugiau nei tik giminės pratęsimas, kadangi formavosi patys įvairiausi požiūriai į jo objektą. Keista, kad žmonės baisisi šiuolaikine seksualumo samprata – o juk visa tai prasidėjo jau taip seniai... Antikiniais laikais seksas buvo vaizduojamas kaip džiaugsmingo gyvenimo, grožio, sveikatos ir energijos simbolis, pagardintas besaikėmis šėlionėmis ir vyno upėmis...
Kamasutra, tantrinė meilė, dao filosofija
Kaip matome vėliau, seksas netgi tapo tikra filosofija, kuriai žmonės neabejingi ir dabar. Susiformavo požiūris, kad seksas - tai ne tik fiziologinis dviejų kūnų aktas. Pradėta siekti ne tik fizinio, bet ir dvasinio pasitenkinimo, vadinasi, žmogus pagaliau priartėjo prie kitokio mąstymo, o tai turėjo įtakos ir sekso kokybei. Pagaliau prabilta ir apie moteriškąjį orgazmą, buvo tobulinamos įvairiausio sekso technikos. Tik pagalvokite – Kamasutros svarba, kuri parašyta prieš daugelį amžių, dar ir dabar išlieka aktuali. Greičiausiai visai pagrįstai galėtume sakyti, kad tuomet prasidėjo tikras sekso aukso amžius, kur tapo vienodai svarbūs abiejų partnerių potyriai ir malonumai. Besaikis savęs švaistymas laikytas itin žalingu, ypač vyrams, o dievišką palaimą patirdavo tik tie, kurie ilgai praktikuodavosi dvasiškai.
Kada seksas tapo tabu?
Priartėjame prie viduramžių, kai pašėlusias orgijas keitė ... skaistybės diržai. Nesibaigiantys karai, kuriuose kaudavosi vyrų gvardijos, reikšdavo, kad moterys dažniausiai neribotam laikui likdavo be antrosios pusės. Bandydami apsisaugoti nuo neištikimybės, šie jas apjuosdavo nekaltybės diržais, kurie moterims tapdavo tikra kančia ir nelaime. Turėkite omenyje, kad viduramžiais kaip reikiant sustiprėjo ir bažnyčios, krikščionybės įtaka, tad bet koks paleistuvavimas buvo labai griežtai smerkiamas ir baudžiamas. Nepaisant to, seksas tikrai neišnyko, o ir toliau klestėjo, tik, žinoma, ne taip akivaizdžiai. Steigdavosi viešnamiai, atsirado ir pornografijos užuomazgos, siautė venerinės ligos. Nieko keista, juk patikimos kontracepcijos dar niekas nebuvo išradęs... Žodžiu, tamsieji laikai tokie ir buvo tikrąja to žodžio prasme.
Kazanovos ir Markizo de Sado šėlionės
Vėlesniais amžiais seksas atlikdavo begalę skirtingų vaidmenų, tačiau nepaneigsime, kad jo aktualumas niekada neišblėso. Nesvarbu, dauginimosi ar malonumo tikslais jis buvo pasitelkiamas. Reiktų paminėti svarbiausias šioje srityje XVIII-XIX amžiaus personas: tai Džiakomas Kazanova ir Markizas de Sadas. Pirmasis – įvardijamas kaip tikras paleistuvis, per savo gyvenimą suviliojęs nesuskaičiuojamą moterų skaičių, kurios alpte alpdavo greičiausiai vos nuo šio legendinio meilužio žvilgsnio. Tačiau šiam rimtų santykių tikrai nereikėjo – pakakdavo suvilioti ir pasiimti, ko nori, kad keliautų link kitos įsimylėjusios ir susižavėjusios mergelės. Beje, jis aprašinėdavo savo nuotykius, o apie neįtikėtinas Kazanovos lytines galias sklisdavo gandų gandai.
O štai markizas de Sadas, dar vadinamas prancūzų aristokratu ir rašytoju, į sekso pasaulį įnešė itin išskirtinių ir daug kam siaubą keliančių įmantrybių. Ne veltui sakoma, kad nuo jo vardo ir atsirado „sadizmo“ terminas. Vėlgi, nesuskaičiuojamas skaičius sekso parterių, lytiniai nukrypimai ir iškrypimai, nesibaigiančios orgijos... Nenuostabu, kad savo gyvenimą šis pamišęs sekso galiūnas dažnai leisdavo kalėjimuose.
Šiais laikais – nevaržoma seksualinė laisvė
Dabar sekso srityje kuo nors nustebinti gana sudėtinga. Šioje srityje viskas aptarta ir išnagrinėta iki menkiausių smulkmenų.
XX amžius prasidėjo austrų mokslininko Sigmundo Freudo įžvalgomis apie seksualumo formavimosi ypatybes, pasąmones, psichoanalizės galias ir sukėlė tikrą perversmą. O kas buvo toliau? Feminisčių mitingai, taškas G, kontracepcijos priemonių išradimo gausa (nuo tablečių iki ...), gėjai, lesbietės, vienos lyties žmonių santuokos, sekso žaisliukų parduotuvės, viešnamiai, raudonųjų žibintų kvartalai, striptizas, realybės šou ir sekso perfomansai, virtualus seksas, seksologo konsultacijos, „Viagros“ tabletė... O šalia to turime ir visišką aseksualumą bei abejingumą taip garbinamam intymumui...
Greičiausiai nuo sekso jau apsvaigo galva? Gal todėl kai kurie žmonės persisotinę garsiai afišuojamu seksu atsiriboja, na o kiti išbando viską, ką tik įmanoma išbandyti... Pasaulį užkariavusi E. L. James „50 pilkų atspalvių“ erotinė trilogija dar kartą įrodė, kad iš tikrųjų seksas kiekviename mūsų gyvenimo žingsnyje: juo stengiamasi parduoti, juo stengiamasi ir nupirkti.