Minėtas tyrimas parodė ir žemą suaugusiųjų finansinį pasirengimą. Lietuviai atsilieka nuo Vakarų šalių pagal turimų finansinių žinių lygį ir finansinę elgseną. Šių žinių ir įgūdžių trūkumas dažnai sąlygoja netinkamai valdomus asmeninius finansus ir iš to kylančias problemas šeimose.
Nepaisant to, kad šalyje vis garsiau kalbama apie būtinybę keisti švietimo sistemą ir aktyviai mokyti moksleivius ir suaugusius finansinių ir ekonomikos pagrindų, reikia nepamiršti, kad finansinis švietimas prasideda šeimoje.
„Tinkamas finansų valdymas – įgūdis, kuris lavinamas per kasdienę praktiką ir mokymąsi. Mokytis pradedame būdami dar maži, stebėdami mus supančią aplinką ir artimiausius žmones, todėl tėvų įtaka, diegiant pamatines finansines žinias ir įgūdžius, yra didžiulė. Nuo to, ką išmokstame vaikystėje, didele dalimi priklauso mūsų ateities gerovė“, – komentuoja gyvybės draudimo ir pensijų bendrovės „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.
Pateikiame 10 paprastų finansų taisyklių vaikams; jų gali išmokyti tėvai, nepaisydami savo finansinio išsilavinimo ir turimų žinių. Kasdien taikomos jos padės įskiepyti vaikams reikiamų įgūdžių ir paruošti juos tobulėjimui ekonomikos, finansų pamokose mokykloje.
1. Padėkite pažinti pinigus
Pradėkite vaiko pažintį su skirtingų rūšių pinigais. Jis turėtų susipažinti su monetomis, popierinėmis kupiūromis, bankų kortelėmis, sužinoti pinigų reikšmę, jų panaudojimo galimybes ir būdus, kaip jie atsiranda šeimoje.
2. Kartu rūpinkitės šeimos biudžetu
Vaikui augant įtraukite jį į kasdienes šeimos veiklas, kad vaikas matytų, kaip planuojamas šeimos biudžetas, kur ir kam leidžiami pinigai. Apsiperkant drauge skatinkite vaiką stebėti, kiek pinigų sumokate, leiskite jam suskaičiuoti grąžą. Vėliau padiskutuokite apie tai, kad maistas, žaislai, drabužiai ir kiti daiktai kainuoja ir kad sumokėjus už pirkinius pinigų lieka mažiau nei turėjote prieš apsilankydami parduotuvėje.
Tą patį pratimą atlikite ir su elektroniniais pinigais. Prieš apsiperkant kartu su atžala įvertinkite elektroninės sąskaitos likutį, tą patį padarykite apsipirkus. Paaiškinkite vaikui, kuo skiriasi grynieji pinigai nuo elektroninių.
3. Išmokykite svarbią pamoką – pinigai yra ribotas resursas
Parduotuvėse gausu pagundų, tad apsipirkimas su vaiku dažnai tampa nemenku iššūkiu. Kad išvengtumėte diskusijų, pykčio priepuolių ar didesnių nei planuota išlaidų, leiskite vaikui pačiam rinktis pirkinius. Bet tik su viena sąlyga! Iš anksto tam paskirkite konkrečią pinigų sumą, kurią išleidus daugiau pirkinių nebūtų. Suma gali būti nustatyta vienam apsipirkimui, dienai, savaitei ar pan. Svarbiausia, su vaiku aiškiai sutarkite visas sąlygas ir jų laikykitės. Šiuo atveju, pagrindinė pamoka, kurią turite išmokyti – išleidus sutartą sumą, pinigų daugiau nebus, nes tai yra ribotas resursas.
4. Žaiskite žaidimą „Namų ūkio priežiūra“
Supažindinkite vaiką su namų ūkio finansais ir jų administravimu. Pavyzdžiui, drauge skaičiuokite sunaudotos elektros energijos, vandens kiekį ir kainą. Kad mažasis labiau įsitrauktų, paverskite tai pramoga. Tegul vaikas žino, kad tokiu būdu jis rūpinasi, kad namie tikslingai degtų šviesa, iš čiaupo bėgtų vanduo ir pan.
TAIP PAT SKAITYKITE: Finansų ekspertė Milana Jonikienė: „Pinigai – lyg benzopjūklas: prieš duodami vaikui, turite išmokyti su jais elgtis“
5. Mokykite planuoti asmeninį biudžetą
Kitas svarbus žingsnis – išmokyti vaiką atsakingai planuoti savo biudžetą. Kadangi geriausiai mokomės per savo patirtį, šiam tikslui pasiekti puikiai tinka kišenpinigių pratimas. Visuomet skirkite tam tikrą sumą nustatytam laikotarpiui, kad vaikas žinotų savo pajamas ir galėtų planuoti išlaidas.
6. Mokykite taupyti
Kad ir kiek kišenpinigių gautų, skatinkite atžalą bent dalį jų atsidėti norimam brangesniam daiktui, pramogai ar kitam pirkiniui. Ir reguliariai tai priminkite. Vaikas jausis apdovanotas už pastangas taupant, kai už sukauptus pinigus įsigis norimą daiktą. Svarbu nepamiršti, kad išleidus santaupas taupymas turi prasidėti iš naujo.
7. Suteikite laisvės
Leiskite vaikui pačiam nuspręsti, ką jis pirks už sutaupytus pinigus. Tuomet pirkinys, kad ir naujas žaislas, taupyti jį motyvuos labiau negu mamos pasiūlytas naujas megztinis. Tuo pačiu, tai skatins prisiimti atsakomybę už savo sprendimus. Nebijokite, kad vaikas suklys ir pinigus išleis neprotingai, neteisingai, o vėliau gailėsis. Tai – pamokos, kurios padės geriau pasiruošti ateičiai.
8. Padėkite priimti geresnį sprendimą
Leiskite vaikui pačiam nuspręsti, ką jis pirks už sutaupytus pinigus.
Nors privalote suteikti laisvės, vaikui galite padėti apsispręsti priimti racionalesnį sprendimą dėl pirkinio. Pakonsultuokite jį, atkreipkite dėmesį į didelę prekės kainą, išsiaiškinkite pasirinkimo motyvus – ar jis tikrai nori prekės, ar perka ją, nes tokią turi visi draugai klasėje ir pan. Tačiau nespauskite vaiko, leiskite jam nuspręsti pačiam.
9. Ugdykite skaitmeninius įgūdžius
Vyresnį vaiką mokykite planuoti savo biudžetą dar aktyviau: didinkite kišenpinigių sumą skatindami jį planuoti savo išlaidas rūbams, laisvalaikiui, higienos prekėms ir pan. Pinigus pervesdami į asmeninę vaiko sąskaitą ne tik ugdysite jo skaitmeninius finansinius įgūdžius, bet ir patiems bus paprasčiau sekti jo išlaidas.
10. Diskutuokite su vaiku
Nebijokite diskutuoti su vaiku nuo mažens, atsakinėti į jam kylančius klausimus. Taip pinigai taps natūralia jo aplinkos dalimi. O juk taip ir turėtų būti.
Svarbu nepamiršti, kad ir kiek laisvės tėvai suteikia vaikui, jie visuomet turi būti greta, stebėti situaciją, padėti ir patarti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Finansų ekspertai: 6 melai, kuriuos sau kartodami tolstate nuo sėkmės