„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

5 dalykai, dėl kurių jūsų vaikai užaugę bus sąmoningesni

Kiekvienas tėvas nori užauginti sąmoningą vaiką – žmogų, kuris elgsis tinkamai, net kai niekas nematys. Tačiau kai kelias į dorą elgesį interneto platybėse yra grįstas kibernetinėmis patyčiomis, išdavystėmis mobiliuoju telefonu, erotiniais susirašinėjimais ir kitokia rizika, pasitikėjimas vaiku, kad šis būtų sąmoningas, yra tarsi tikėjimo išbandymas, rašo yourtango.com.
Šeima
Šeima / 123RF.com nuotr.

Štai geros naujienos: tyrimai rodo, kad vaikai nuo pat mažens labai gerai suvokia, kas yra gerai ir blogai, o tėvai daro didelę įtaką tam, ko vaikai išmoksta apie gerą elgesį.

Auklėjimas, kurį atliekate, – pavyzdžiai, atvirumas bendrauti ir būdai įskiepyti vertinamus charakterio bruožus, – yra puikus pagrindas užauginti sąmoningą vaiką tiek internetinėje erdvėje, tiek gyvenime. Dar daugiau įtakos galite padaryti naudodami mediją ir technologijas, kurios patinka jūsų vaikui, pavyzdžiui, „YouTube“, „Netflix“, „Snapchat“ ir „Instagram“ – pasitelkę jas galite modeliuoti teigiamą elgesį ir tinkamų sprendimų priėmimą.

123rf.com nuotr./Kompiuteris
123rf.com nuotr./Kompiuteris

Saugu sakyti, kad sunkiausia mūsų vaikams priimti tinkamus sprendimus savo pačių gyvenime. Esmė ta, kad dauguma vaikų pirmąjį telefoną ir kitus prietaisus gauna tokiu gyvenimo laikotarpiu, kai įprasti paauglystės streso sukėlėjai, tokie kaip bendraamžių pritarimas ir atsiskyrimas nuo tėvų, atlieka didžiulį vaidmenį jų sprendimų priėmimų procese.

Jų gebėjimas užjausti, būti dorais bei tinkamai priimti sprendimus – ypač anoniminėje skaitmeninėje aplinkoje, kur nejaučiamos pasekmės, – vis dar šiek tiek šlubuoja. Ir tai nėra blogai. Tam, kad vaikai būtų sąmoningi, jiems reikia patirti ir pasimokyti iš natūralių suklupimų, vykstančių pakeliui į tapimą tuo žmogumi, kuriuo jie (ir jūs) galų gale nori būti.

Taip, nesėkmės internete yra tikros ir gali būti rizikingos, tačiau demonstruoti atleidimą, padėti vaikams atsispirti ir pasakoti, kaip kitą kartą padaryti geriau, yra geriausias būdas užtikrinti, kad jūsų balsas padės jūsų vaikams net tada, kai jūsų nebus šalia.

Kai vaikai įžengia į paauglystę, išoriniai veiksniai, įskaitant jų bendraamžius ir mediją, pradeda formuoti jų gėrio ir blogio suvokimą. Filmai, serialai ir socialiniai tinklai – viskas gali labai efektyviai padėti vaikams priimti pozityvesnius ir produktyvesnius sprendimus, o ne tuos, dėl kurių jie vėliau jausis blogai arba pateks į bėdą. Paaugliai mėgsta kovoti su sudėtingomis idėjomis ir diskutuoti apie etišką elgesį. Štai kelios idėjos, padėsiančios jiems išvystyti šias savybes.

Filmai, serialai ir socialiniai tinklai – viskas gali labai efektyviai padėti vaikams priimti pozityvesnius ir produktyvesnius sprendimus.

1. Žiūrėkite filmus ir serialus, turtinančius charakterį.

Per kitą šeimos filmų vakarą pasirinkite filmą arba serialą, kuris skatina „minkštuosius įgūdžius“, tokius kaip empatija, dėkingumas ir dorumas. Po filmo pakalbėkite apie tai, kokius bruožus vertinate ir ką jūsų šeima gali padaryti, norėdama sustiprinti šiuos bruožus kasdieniame gyvenime.

Pasvarstykite apie „charakterio dieną“, kai kiekvienas praktikuoja vieną ar kitą bruožą, pavyzdžiui, dėkingumą. Tai padeda vaikams pamatyti, kaip kasdieniame bendravime jie nusprendžia, kas yra gerai, o kas – blogai.

2. Pasidalykite su jais nuotaiką keliančiais, įkvepiančiais populiariais vaizdo įrašais, memais ir citatomis.

Šlykštūs dalykai socialiniuose tinkluose užgožia geruosius. Tačiau yra daugybė sielą glostančių paveikslėlių ir idėjų, jei tik jų ieškote ir aptariate juos šeimos rate. Sekite „Upworthy“, „Mental Floss“ ir net vaikų kūrybos „Scholastic Kids Press Corps“ pranešimus ir ieškokite vilties kupinų bei pagal amžių tinkamų pasakojimų, kurie atkurs tikėjimą pasauliu. Kai vaikai pozityvumą mato veiksmuose, labiau tikėtina, kad jie elgsis pozityviai avansu.

3. Paklauskite jų apie jų internetinę patirtį.

Paaugliai mato gėrį, blogį ir šlykštumą, kai susirašinėja, naudoja socialinius tinklus ar lankosi gausybę komentarų turinčiuose tinklalapiuose, tokiuose kaip „YouTube“, „Instagram“ ir „Reddit“.

„Scanpix“ nuotr./Paaugliai
„Scanpix“ nuotr./Paaugliai

Paklauskite savo vaikų apie internetinį elgesį, kurį jie mato, kaip jie dėl to jaučiasi ir ar negatyvūs komentarai skatina juos elgtis vienaip ar kitaip – gerai ar blogai. Pakalbėkite apie jų priimamus sprendimus „realiame“ gyvenime ir internete.

Užduokite tokius klausimus kaip: „Ką darytum, jei tavo draugas patirtų kibernetines patyčias?“, „Jei jaustum, kad kas nors tave įžeidinėja internete, ar atsakytum?“ ir „Kokia buvo pati gražiausia kada nors gauta žinutė?“, kad vaikai pradėtų galvoti apie atsakomybę, kurią turime prieš kitus skaitmeninės erdvės vartotojus.

4. Pabrėžkite gerą sportininkų elgesį.

Dauguma vaikų žavisi sportininkais ir nori mėgdžioti jų elgesį. Jei jūsų šeima mėgsta žiūrėti sporto programas, olimpines žaidynes ar kitas sporto varžybas, garsiai pasidžiaukite, kai žaidėjai, oponentai ir komandos aikštelėje ir už jos ribų elgiasi pagarbiai vieni su kitais. Nors žaidimuose dažnai būna agresyvaus elgesio, visada yra sporto žvaigždės, kurių draugystė prasiskverbia per visą agresiją. Paklauskite savo vaikų, kuriais sportininkais jie žavisi dėl jų sportinio elgesio ir kodėl.

Interneto įžymybės yra labai įtakingos, tad pasiteiraukite vaikų, kuo jie domisi, ir pakalbėkite apie tai, kuo tie žmonės dalijasi.

5. Ieškokite pozityvių medijos pavyzdžių.

Tikriausiai žinote populiarias įžymybes, tokias kaip Taylor Swift ir Chrisas Prattas, tačiau vaikai „internetines žvaigždes“ seka „YouTube“, „Snapchat“, „Instagram“ ir „Musical.ly“ paskyrose. Interneto įžymybės yra labai įtakingos, tad pasiteiraukite vaikų, kuo jie domisi (ir kokiose socialinių tinklų platformose), bei pakalbėkite apie tai, kuo tie žmonės dalijasi. Pradėkite stebėti keletą savo vaikų favoritų, kad galėtumėte paįvairinti pokalbius klausimais ir pastebėjimais iš jų pasaulio.

Nukreipkite savo vaikus į pozityvius „YouTube“ pavyzdžius ir palyginkite įvairių įžymybių paskyrų turinį. Paklauskite: „Ar esi kada nors matęs ką nors nederamo šio instagramerio paskyroje?“, „Kas, tavo manymu, yra tinkama skelbti viešai ir kas turi išlikti nepaskelbta?“ bei „Kieno „Snapchat“ turinys geriausias ir kodėl?“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs