Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

6 baisiausi mitai apie tai, kaip technologijos veikia jūsų vaikus

Žinia, tėvai yra atsakingi už savo vaikus. Jie turi rūpintis ne tik vaikų sveikata, bet ir pasistengti užauginti padorų žmogų. Tačiau kuo toliau, tuo, atrodo, tai padaryti sunkiau. Žiniasklaida mirga įspėjimais: televizorius vaikus bukina, video žaidimai skatina žiaurumą, dėl SMS kultūros vaikai nebemoka kalbėtis.
Lėktuve su vaiku
Lėktuve su vaiku / 123rf.com nuotr.

Portalas yourtango.com mokslo įrodytais argumentais paneigia pagrindinius mitus, susijusius su žiniasklaidos ir technologijų poveikiu vaikams.

Nuo televizijos „supus“ vaiko smegenys

Nėra patikimų tyrimų, patvirtinančių, kad televizoriaus ekranas daro žalą smegenims. Tačiau aišku, kad fone veikiantis televizorius mažiems vaikams nėra naudingas, nes tai sutrumpina laiką, kurį vaikai praleidžia žaisdami, bei mažina tų žaidimų kokybę.

Televizorius taip pat siejamas su retesniais tėvų ir vaikų pokalbiais, o tai gali neigiamai paveikti vaiko kalbos įgūdžių raidą. Taip pat negalima televizoriaus turėti miegamajame. Tyrimai rodo, kad veikiantis televizorius neigiamai veikia vaiko miego trukmę ir kokybę, o tai, be kitų dalykų, gali paveikti mokymosi pasiekimus.

Patarimas: Išjunkite televizorių, nebent jį žiūrite. Nelaikykite televizoriaus miego zonose. Jei jums reikia foninio triukšmo, įjunkite muziką, galbūt net be teksto. Ir, jei tik įmanoma, kiekvieną dieną skirkite laiko pažaisti su savo mažyliais.

Dėl TV ir video žaidimų vaikai tunka

Kai kurie tyrimai parodė, kad yra šioks toks ryšys tarp televizijos žiūrėjimo ir padidėjusio kūno masės indekso. Tačiau šie skaičiai parodo, kad tai yra reklamos įtakos vaikams rezultatas, o ne vaikų nejudrumo problema.

Patarimas: Venkite reklamų naudodami išmaniąją televiziją arba rinkdamiesi kanalus be reklamų. Be to, mokykite vaikus atpažinti reklamos triukus ir rinkodaros technikas, kad jie patys galėtų kritiškai įvertinti reklamas.

Pasirūpinkite, kad vaikai kasdien mankštintųsi – mokykloje arba namuose. Jei vaikai negali laiko leisti lauke, raskite būdų fiziniam aktyvumui namuose (sukurkite kliūčių ruožą, surenkite „karinę stovyklą“) ar bent jau rinkitės aktyvius žaidimus, suraskite smagias sporto TV laidas, kad vaikai galėtų jomis mėgautis.

Mobiliųjų telefonų bangos sukelia vėžį

Buvo atlikta daugybė tyrimų ir rezultatai nėra iki galo aiškūs. Mokslininkų bendruomenė vis dar tiria, tačiau kol kas nėra jokių požymių, rodančių, kad mobilieji telefonai sukelia vėžį.

Patarimas: Vaikai nelabai dažnai kalba mobiliuoju telefonu – jie dažniau rašo žinutes arba naudoja programėles – tad jei ir būtų ryšys tarp telefonų skleidžiamų bangų ir smegenų pažeidimų, dauguma vaikų išvengtų šios rizikos. Jei norite būti ypač atsargūs, pasirūpinkite, kad vaikai nemiegotų telefoną pasikišę po pagalve (bet kokiu atveju tai nėra gera mintis).

Vaikai priklausomi nuo interneto ar telefono

Nors buvo atlikta daugybė tyrimų, norint tai išsiaiškinti, rezultatai vis dar nėra tikslūs, ypač kalbant apie vaikus. Žinoma, tyrimai parodė, kad vaikai jaučiasi priklausomi, tačiau ar daug jų patiria priklausomybės simptomus, šis klausimas vis dar diskutuojamas.

Patarimas: Pasistenkite, kad vaiko dienotvarkėje vyrautų pusiausvyra. Tai reiškia, kad laikas turi būti skiriamas ne tik telefonui ir kompiuteriui, bet ir šeimai, draugams, skaitymui, sportui, namų ruošos darbams, žaidimui lauke bei kūrybai. Jei vaikams kurioje nors srityje nesiseka – mokykloje, su draugais ir pan., – peržvelkite jų kasdienius bei savaitinius užsiėmimus ir juos pakoreguokite.

Žiaurūs kompiuteriniai žaidimai skatina vaikų žiaurumą

Pasak kai kurių, tačiau ne visų, tyrimų, didelis laiko kiekis, praleistas prie žiaurių žaidimų ar filmų, gali būti žiauraus elgesio rizikos veiksnys. Vaikai, kurie patiria kelis rizikos veiksnius (jų šeimoje girtaujama, konfliktuojama jie patiria agresiją), labiau linkę elgtis agresyviai.

Patarimas: Venkite žaidimų, kurie yra netinkami tam tikro amžiaus vaikams, ypač tų, kuriuose vyrauja žiauraus elgesio bei sekso kombinacija. Rinkitės tokius žaidimus, kurie atspindi jūsų šeimos vertybes.

Tai gali reikšti nežiaurių kompiuterinių žaidimų pasirinkimą bei laiko, kurį vaikai gali skirti tam tikriems žaidimams, ribojimą. Kartu su vaiku patyrinėkite ir aptarkite žaidimus, kuriuos jie žaidžia. Be to, kiek įmanoma, stenkitės riboti kitus agresijos veiksnius vaiko gyvenime.

Vaikai nebemoka bendrauti akis į akį

Šiuo aspektu vaikai dar nebuvo tiriami, tačiau iš to, kas žinoma, galima spręsti, kad nemažai pagyvenusių suaugusiųjų mano, jog šiuolaikinės technologijos kenkia tiesioginio bendravimo įgūdžiams, pokalbiams. Tiesa, jaunesnio amžiaus suaugusiuosius tai nelabai baugina.

Keletas tyrimų parodė, kad mobilaus telefono ir kompiuterio neturėjimas (pavyzdžiui, vasaros stovyklose ar užsiimant kita veikla) gali padėti sustiprinti emocinį sąmoningumą. Kaip tai susiję su gebėjimu palaikyti pokalbį, kol kas neaišku.

Patarimas: Pasirūpinkite, kad vaikai įgautų patirties kalbėdamiesi akis į akį su šeimos nariais, draugais bei kitais juos supančiais žmonėmis. Išmokykite savo vaikus etiketo taisyklės, kad negalima žiūrėti į telefoną, kai kažkas su jais kalba. Savo pavyzdžiu rodykite, kokio elgesio tikitės iš jų.

Tačiau taip pat susitaikykite su tuo, kad skaitmeninis bendravimas jau niekur nebedings. Priimkite jį ir naudokitės juo bendraudami su savo vaikais. Nekritikuokite savo vaikų dėl to, kad tinkamai juo naudojasi, net jei tai nėra jūsų mėgstamiausias bendravimo būdas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų