Ankstukų bendruomenei skirtame renginyje būrėsi tėvai, gydytojai ir žinomi Lietuvos žmonės

Lapkričio 10 d. įvykusiame renginyje, skirtame anksti gimusiems vaikams, kurį organizavo socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“, laukė informatyvi programa: nevyriausybinių organizacijų mugė, įvairūs pokalbiai ir pranešimai su žymiais Lietuvos specialistais ir gydytojais, rašoma „Skirtingos Spalvos“ pranešime spaudai.
Mugės akimirka
Mugės akimirka / B. Laurinaitytės nuotr.
Temos: 1 Ankstukai

Taip pat vakarą vainikavo herojaus laida su Elena ir Tadu Bruzguliais, kurie pasidalino istorija apie savo ankstukes dvynukes, susidūrimą su iššūkiais ir nepalaužiamą tikėjimą norui gyventi.

Renginio pradžioje pranešime: „Esate ne vieni. Reikalinga pagalba per anksti gimusio mažylio šeimai“ asociacijos „Neišnešiotukas“ (NUO NULIO IKI MĖNULIO) vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė pasidalino savo pačios istorija ir paaiškino, su kokiais iššūkiais susiduria per anksti gimęs vaikas.

B. Laurinaitytės nuotr./Asta Speičytė-Radzevičienė
B. Laurinaitytės nuotr./Asta Speičytė-Radzevičienė

„Šie vaikai, apie kuriuos mes kalbame, mes jų nematome, kai grįžtame namo, todėl juos labai sunku yra suvokti, kada jie gimsta tokie maži, nes nuotraukose jie atrodo visiškai kitaip. Neišnešiotas naujagimis yra vaikas, kuris gimsta nuo 22 iki 36 savaitės, kai nėštumas trunka 39-40 savaičių. Neišnešiotas naujagimis gali sverti nuo 300 gramų iki 2 kilogramų”, – teigė Asta.

Kalbant apie pirmąjį susitikimą su naujagimiu ir netikėtus emocinius jausmus, kurie atsiranda tėvų gyvenime, pokalbyje: „Jam reikia mūsų stiprybės, bet emocijos neleidžia būti stipriems“ psichologė Evelina Sabaitytė dalinasi tuo, jog ankstuko sutikimas gali būti labai skirtinga. „Kai kurios mamos, kurios atsiduria priėmimo skyriuje, neturi laiko susivokti apie neišnešiotą kūdikį, nes gyvenimas išplėšia galimybę susitikti su mažyliu pirmosiomis dienomis.

B. Laurinaitytės nuotr./Evelina Sabaitytė
B. Laurinaitytės nuotr./Evelina Sabaitytė

Pirmas susitikimas su naujagimiu yra ir gimimas, ir netektis tuo pačiu metu. Netektis svajoto susitikimo, netektis idiliško plano. Todėl dažniausiai atsiranda liūdesys, didelė baimė, išgąstis, šoko reakcija ir viską uždengiantis išsiskyrimo jausmas. Pirmas susitikimas su naujagimiu būna pilnas nežinios“, – atvirauja Evelina.

Lietuvoje kasmet mažėja gimstamumas, tačiau neišnešiotų kūdikių gimsta vis tiek pat – maždaug 1500 naujagimių. Daugelis mano, kad taip yra dėl socialinių priežasčių. Tačiau pokalbyje: „Mūsų tikslas – gyventi. Mažylio pirmieji žingsniai kasdienoje“ Kauno klinikų Neonatologijos klinikos gydytoja Vilma Ivanauskienė mitus paneigia: „Tos mamytės, kurios vaikus išnešioja, sau turi dėkoti ir džiaugtis ir suprasti, kokia tai yra duotybė, ir vertinti tai. Tos mamytės, kurios neišnešioja, turi suprasti, kad tai tiesiog gali atsitikti, ir nebūtinai, kad jos kažką blogai nėštumo metu darė. Ta mintis, kad neišnešiotukai gimsta tik tam tikrose socialinėse grupėse yra mitas, nes visaip gali atsitikti.“

B. Laurinaitytės nuotr./Mugės akmirka
B. Laurinaitytės nuotr./Mugės akmirka

Renginyje buvo kalbama ir apie esminius dalykus vaiko raidoje ir kaip pasiekti gerų rezultatų. Pokalbyje: „Ankstukų raida. Kaip stebėti vaiko sveikatą?“ Santaros klinikų gyd. Dominyka Juodytė pabrėžė, jog, norint išvengti didesnių vaiko ligos komplikacijų, svarbu tėvams nestresuoti ir juolab nesilyginti su ktiais, nes pirmi mažylio mėnesiai svarbūs būtent jo nuraminimui.

„Kiekvienas vaikas yra su savo charakteriu. Vienas lėtesnis, kitas aktyvesnis. Tėvams reikėtų nesiekti išnešioto vaiko raidos kažkokių pasiekimų, tikslų, o žiūrėti individualiai savo vaiko. Reikia duoti tam vaikui galimybę pasivyti ir neperspausti jo, nes kartais tėvai, jausdami stresą, nori greitai pasivyti kitus, bet tai nėra gerai“, – patirtimi dalijosi gydytoja.

B. Laurinaitytės nuotr./Dominyka Juodytė
B. Laurinaitytės nuotr./Dominyka Juodytė

Kalbėdami apie tai, kaip padėti mamai ir neišnešiotukui, didžiausia pagalba gali būti buvimas šalia vienas kito. Pranešime: „Per anksti pasibeldusi gyvybė. Gimdymas, žindymas ir kengūravimo metodika“ Kauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugos vadovė ir slaugos koordinatorė Natalija Skorobogatova minėjo, jog mama ar tėtis gali kartais netyčia nuraminti vaiką:

„Tą skausmą sumažinti ar nuimti galima net nenaudojant farmakologinių medžiagų. Pavyzdžiui, ypač gali padėti žindymas, nes tai yra bendravimas su mama, kuri žindydama liečiasi prie naujagimio, su juo kalba, užmezga akių kontaktą ir pan. Vienas iš labai svarbių momentų mamai, jog turime užtikrinti, kad ji išlaikytų laktaciją. Kartais ir mamai svarbu matyti mažylį, kad ji duotų pieno. Moteris ir vaikas labai susiję, net naujagimio kvapas gali padėti.“

B.Laurinaitytės nuotr./Mugės akimirka
B.Laurinaitytės nuotr./Mugės akimirka

Vainikuodama renginį, socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kvietė visus pasiklausyti pokalbio su dviejų ankstukių tėvais ir vienuoliktosios laidos herojais Elena ir Tadu Bruzguliais, kurie dalinosi savo istorija apie šeimos kūrimą ir išgąstį sužinojus, kad gims ankstukės. Šeima renginio metu įkvėpė ne vieną savo atvirumu ir priminė visiems, kad tokie išbandymai ateina ne veltui, nes jie atneša didžiausius stebuklus į gyvenimą. Su viltimi ir tikėjimu Elena pokalbyje minėjo, jog tokios istorijos mus įkvepia būti geresniems ir empatiškesniems kitų istorijoms. Pilną pokalbį su Elena ir Tadu Bruzguliais galėsite išvysti jau lapkričio 17 dieną čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų