Apie išskirtinius gimdymus ir pastojimus – iš gydytojų lūpų

Metų pradžioje mėgstame įvardinti pirmuosius naujagimius kiekviename mieste ar apskrityje. O kokie gi atvejai – be išskirtinės datos – labiausiai įsirėžę į gydytojų atmintį?
Kūdikis
Kūdikis / „Fotolia“ nuotr.

Pasirodo, tai – ir gimdymas tiesiai ant ligoninės laiptų, ir pernai gimęs vos 22 savaičių ir nė pusės kilogramo nesveriantis mažylis, ir nepaaiškinamas pastojimas, nors daugybę metų nepadėjo net specialistai.

Jauniausias naujagimis

Daugiausia naujagimių pernai sulaukusios įstaigos – Santariškių klinikų Akušerijos  ir  ginekologijos centro – Akušerijos skyriaus vedėjas Romoaldas Juršėnas sako, kad kiekvienas gimdymas yra ypatingas ir tuo metu atrodo pats svarbiausias.

„Mūsų klinika yra kitokia nei įprastinės – viena  iš dviejų Lietuvoje, teikiančių III lygio akušerijos paslaugas, – sakė R. Juršėnas. – Ir būtent pas mus suvažiuoja moterys iš visos Lietuvos, kurių vaisius turi širdies patologiją.  Pernai turėjome naujagimį, kuris nesvėrė nė 500 g ir išgyveno“.

Būtent šis gimimas ir yra labiausiai įsimintinas atvejis per visą atnaujintos įstaigos pustrečių metų veiklą, – portalui vlmedicina.lt sakė minimo centro Naujagimių skyriaus vedėja dr. Ingrida Pilybaitienė.

„Praėję metai mums ir buvo tuo išskirtiniai. Lietuvoje naujagimiai registruojami tik nuo  500 g svorio, mažiau sveriantys paprastai net neišgyvena. O šis svėrė 475 g ir buvo 22 savaičių, – pasakojo daktarė. – Todėl tai yra tikrai išskirtinis atvejis“.

O mažiausio svorio išgyvenęs naujagimis šioje įstaigoje yra gimęs prieš daugiau nei 10 metų: „Dabar tai mergaitei Rasai Marijai yra 12 ar 13 metų. Ji gimusi svėrė tik 450 g, bet buvo 28 savaičių“.

Pagimdė ant ligoninės laiptų

Vaisingumo klinikos Vilniuje pagalbinio vaisingumo specialistė Gražina Bogdanskienė prisimena išskirtinį gimimą dar iš savo akušerijos praktikos laikų prieš daugiau nei 20 metų. Tada dar dirbo  Šiauliuose.

„Buvo toks laikotarpis, kai visos aplinkinės ligoninės buvo uždarytos kažkokiam patikrinimui, todėl visos gimdyvės iš aplinkinių miestų ir miestelių buvo vežamos pas mus. Vežėme moterį iš Kuršėnų labai skubėdami, kad tik nepagimdytų kelyje. Prisimenu, kad net geležinkelio pervažą kirtome „su švyturėliais“.

Jau privažiavome prie ligoninės, nešame ją su neštuvais. Ir ant laiptų ji pagimdė. Į ligoninę ją įnešėme jau su gimusiu naujagimiu. Šis atvejis buvo tikrai neeilinis, ir atsimenu iki šiol“, – šypsosi pašnekovė.

Kalbėdama apie kiekvieno gimimo unikalumą, gydytoja sako, kad tik iš šalies žvelgiant gali atrodyti, jog naujagimiai gimsta vienodai.

„Vienodas yra  tik pats gimimo procesas, bet kiekvienas gimimas, kaip ir kiekvienas naujagimis, ir suaugęs žmogus – unikalūs“, – kalba G. Bogdanskienė.

Daugėja nevaisingų

Paprašyta pasidalinti, ar kuo nors šis ypatingas procesas skiriasi, lyginant kelis dešimtmečius, pagalbinio vaisingumo specialistė sako: „Išskirti ko nors negalėčiau. Pastaruosius 5-erius metus jau ir gimstamumas stabilizavosi. Gyventojų skaičius šalyje mažėja šiuo metu turbūt daugiausia dėl emigracijos. Ir lyties atžvilgiu paprastai gimsta 52 proc. berniukų ir  48 proc. mergaičių. Kadangi berniukai yra silpnesni, jų mažiau išgyvena. Vis dėlto šis tas, bėgant metams, pasikeitė. Labai padaugėjo nevaisingumo atvejų“.

Išskirtiniai pastojimai

Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos-ginekologijos departamento  Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Vytautas Rauba sako, kad savo darbe nuolat susiduria su stebuklu – juk gimsta naujas žmogus.

„Žiūri į jį ir galvoji, ką jis pamatys kokiais 2080-aisiais, kas tada bus žemėje? Mums tai atrodo tarsi už jūrų marių, o tam kūdikiui to sulaukti visai realu. Ir apskritai, kai gimsta vaikas, mums visuomet tai atrodo ypatingas įvykis, tarsi stebuklas, o tam vaikeliui – nieko. Aišku, jis parėkia, kaip priklauso, bet jau po kokių 5 ar 10 minučių miega sau, tarsi nieko ypatingo nenutiko, tarsi nebūtų atėjęs į jam visai naują pasaulį, tarsi tebebūtų motinos įsčiose. Tam vaikeliui gimimas – joks stebuklas“, – šypsosi pašnekovas.

Išskirtiniais atvejais V. Rauba įvardija ne gimdymus, bet kai kuriuos pastojimus: „Retai, bet nutinka ir taip. Būna, kad pora negali susilaukti vaikų kad ir 10 metų, ir neįmanoma rasti priežasties, kodėl. Pagaliau netekę vilties ima ir įsivaikina vaiką iš vaikų namų. O po metų pastoja. Tarsi tai būtų dovana iš aukštybių už tai, kad pasirūpino svetimu vaiku. Tokių atvejų neskaičiuoju šimtais, bet pasitaiko vienas kitas“.

Statistika

Statistikos departamento duomenimis, pernai per 11 mėnesių Lietuvoje  gimė 29362 naujagimiai, per  visus  2014 m. – 30 369,  2013  m. – 29 885, 2012 m. – 30 459, 2011 m. – 30 268, 2010  m.  – 30 676,  2009 m. – 32 165, 2008  m.  – 31 536, 2007 m. – 30 020,  2006  m. – 29 606,  2005 m. – 29 510.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis