Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Atmintinė tėvams: kaip užauginti aukšto emocinio intelekto vaiką

Emocinis intelektas – tai gebėjimas susivaldyti, įkvėpti žmones, parodyti empatiją, suvokti savo jausmus bei rasti gilumines emocijų priežastis, pažadinti teigiamas emocines būsenas kituose ir t. t. Kitaip tariant, tai puikūs įgūdžiai, praversiantys tiek profesiniuose, tiek asmeniniuose santykiuose. Taigi, ką daryti, kad užaugintumėte vaiką, pasižymintį aukštu emociniu intelektu?
Mama ir vaikas.
Mama ir vaikas. / Fotolia nuotr.

Pažvelkite į situaciją iš vaiko perspektyvos

Jeigu jūsų vaikas nusiminęs ir jūs negalite pakeisti jo nuotaikos, bent jau parodykite, kad jį/ją suprantate ir priimate. Vien tik supratingumo parodymas padės vaikui atsipalaiduoti ir paprasčiau žvelgti į esamas problemas. Palaikymas nereiškia, kad jūs sutinkate su vaiko reakcija į esamą situaciją, tai tik būdas įsijausti į pastarojo išgyvenimus.

Kaip toks jūsų elgesys padės lavinti vaiko emocinį intelektą?

  • Jausdamas palaikymą, vaikas kur kas greičiau išmoks savarankiškai nusiraminti.
  • Mažylis natūraliai lavins empatijos pajautą, patirdamas ją iš kitų.

Leiskite vaikui išreikšti emocijas

Vvaikai gali užmiršti, ką jiems pasakėte, bet jie visada prisimins, kaip jūs jiems leidote pasijusti.

Mažieji negeba aiškiai atskirti kylančių emocijų nuo savojo „Aš“. Priimkite jų rodomas emocijas, o ne ignoruokite ar neikite pastarąsias – tai sukeltų vaikams įspūdį, kad kai kurie išgyvenami jausmai yra gėdingi ir nepriimtini. Nesutikimas ir nepriėmimas vaikų patiriamų emocijų nesustabdys negatyvių jų jausmų, o privers mažąjį juos slopinti. Represuojami išgyvenimai niekur nedings, priešingai, gali pasireikšti košmarų ar kompleksų pavidalu, tad leiskite vaikui „išsilieti“.

Kaip tokia jūsų laikysena ugdys vaikų emocinį intelektą?

  • Vaikų išgyvenamų jausmų pripažinimas parodys mažiesiems, kad jų emocinis gyvenimas nėra pavojingas, o nemalonūs potyriai yra universalūs ir retsykiais pasitaiko visiems. Jūsų rodomas pavyzdys išmokys priimti tiek save, tiek kitus. Juk vaikai yra linkę atkartoti tėvų elgesį, o neretai – ir gyvenimo būdą.

Taip pat skaitykite: Žlungantis tėvų autoritetas: kodėl jau laikas suaugti patiems tėvams

Mokykite problemų sprendimo meno

Emocijos – tai dvasinė būsena, tam tikra išraiška, kuri gali būti tiek pozityvi, tiek negatyvi. Teigiamomis emocijomis moka džiaugtis dauguma, o su blogais išgyvenimais neretai sunku susitvarkyti ir juo labiau juos keisti, tačiau to galima išmokti ir tai geriausiai padaryti mėgdžiojant.

Daugeliu atvejų, kai vaikai suvokia, kad jų emocijos yra suprantamos ir priimamos, jiems patiems paprasčiau tampa su pastarosiomis susigyventi, o nusiraminus ieškoti alternatyvų – kaip jas patirti rečiau. Kartais vaikai tai sugeba padaryti savarankiškai, kartais jiems gali prireikti ir jūsų pagalbos. Tačiau nepadarykite vaikams „meškos paslaugos“, nebandykite priimti sprendimų už juos, o tik ramiai patarkite ir paskatinkite veikti patiems.

Kaip toks bendravimo modelis inspiruos sklandžią vaiko emocinio intelekto raidą?

Išklausymas, patarimų davimas ir skatinimas veikti savarankiškai sprendžiant opius jausminius klausimus įgalins vaiką suvokti savo baimių, nerimo gilumines priežastis ir jas nugalėti.

Taip pat skaitykite: Kaip natūraliomis priemonėmis paskatinti vaisingumą?


Lietuvos Vaikų ir jaunimo centras kviečia visus, tiek esamus, tiek būsimus tėvelius  prisiminti, kad „vaikai gali užmiršti, ką jiems pasakėte, bet jie visada prisimins, kaip jūs jiems leidote pasijusti“.

Auginti vaikus puoselėjant jų stiprų emocinį  intelektą nėra sudėtinga, tereikia šiek tiek kantrybės, drąsos ir svarbiausia noro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai