Nesvarbu, kur – Lietuvoje ar Australijoje – iki šiol daugelyje pasaulio šeimų mažų vaikų lavinimu ir žaidimais rūpinasi mamos. Tai nėra blogai – daug studijų rodo, jog kokybiškas laikas, kurį mama leidžia su vaiku, padeda jam bręsti emociškai, socialiai. Vis dėlto, kai kalbame apie akademinius pasiekimus ateityje (pvz., mokykloje), verta prisiminti ir tėčius.
Tai ir patvirtina neseniai paskelbto tyrimo, kurį atliko Lidso universiteto (Jungtinė Karalystė) tyrėjų grupė.
Mokslininkų teigimu, nauda buvo stebima neatsižvelgiant į vaiko lytį, etninę kilmę ar šeimos pajamas. Taigi, tyrimas pabrėžia esminį tėčių vaidmenį savo 5-7 m. vaiko akademinėje kelionėje.
Šis tyrimas patvirtino anksčiau darytą prielaidą, jog kokybiškas vaiko ir tėvo laikas yra itin svarbus kalbant apie tolimesnius jo pasiekimus mokykloje.
Lidso universiteto mokslininkai išanalizavo 5-7 m. vaikų pradinių klasių testų rezultatus. Iš viso tirta 5000 vaikų, gimusių 2000-2002 m.
Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių tėčiai vaikams būnant trejų-ketverių metų su jais reguliariai žaidė, skaitė ir dainavo, pradėję lankyti mokyklą kur kas geriau mokėsi nei jų bendraamžiai, neturėję galimybės daug laiko leisti su tėčiais.
Tyrimui vadovavusi Lidso universiteto mokslinė bendradarbė dr. Helen Norman sako, kad iki šiol dauguma mamų vis dar linkusios prisiimti pagrindinį vaikų ugdytojos vaidmenį – jos dažniausiai rūpinasi vaikais, žaidžia su jais ir edukuoja.
„Tačiau, jei tėčiai taip pat aktyviai dalyvauja vaikų priežiūros veikloje, tai žymiai padidėja tikimybė, kad vaikai pradinėje mokykloje gaus geresnius pažymius. Štai kodėl labai svarbu skatinti ir remti vyrus, kad jie dalytųsi vaiko priežiūros paslaugomis su partnere nuo pat ankstyvo vaiko gyvenimo etapo“, – sako tyrimo autorė.
Minėtas tyrimas taip pat atskleidė, jog mamos turėjo daugiau įtakos mažų vaikų emociniam ir socialiniam elgesiui nei ugdymosi pasiekimams.
Tyrėjai rekomenduoja tėčiams kiekvieną savaitę skirti kuo daugiau laiko interaktyviai veiklai su savo vaikais.
„Net dešimt minučių per dieną gali turėti naudos jūsų vaikui“, – nurodo tyrime dalyvavę mokslininkai.