I.Stonkuvienė: taupymas vaiko ateičiai – tėvų pareiga

Taupymas vaikų ateičiai yra pareiga ir turėtų būti savaime suprantamas dalykas, įsitikinusi socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė. Moteris atskleidė, kaip taupo savo vaikų ateičiai ir kaip ruošiasi naujiems mokslo metams. Indrė dalinasi, kad savo finansus ne tik planuoja pati, kaupia vaikų ateičiai bei svajonėms, bet ir moko atžalas užsidirbti bei atsakingai leisti pinigus.
Socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė
Socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė / Katažynos Polubinskos nuotr.

Taupyti padeda planavimas


„Žodis taupymas yra svarbus ir aktualus tiems, kam rūpi. Kalbant apie vaikų taupymą, tai yra pareiga ir savaime suprantama dalykas. Tu turi. Tu turi pasirūpinti savo vaikais ir jų ateitimi, nes nežinai, kas atsitiks rytoj ar po 10 metų“, – tvirtino pašnekovė.

I.Stonkuvienė įsitikinusi, kad labai svarbu, kaip taupymo įpročiai yra perduodami iš kartos į kartą. Nors formos su metais keičiasi, bet visais laikais sąmoningi, protingi žmonės taupė.

„Nuo pat mažens pamenu, kai man tėvelis sakydavo, turėk saugumo pagalvėlę, kas reiškė atsidėti, taupyti ir, kalbant žmogiška kalba, nešokti aukščiau bambos“, – pasakojo ji.

Katažynos Polubinskos nuotr./Socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė
Katažynos Polubinskos nuotr./Socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė

Dviejų vaikų mama pabrėžė labai teigiamai vertinanti ne tik patį taupymą, bet ir fondus, kurie padeda kaupti vaikų ateičiai. Ji naudojasi investicinio gyvybės draudimo paslauga, skirta kaupti vaiko ateičiai, kiekvieną mėnesį ten pervesdama tam tikrą pinigų sumą. Užaugę vaikai gaus jame sukauptą sumą, kaip ir pati Indrė su sese iš tėvų gavo sukauptą „pagalvėlę“.

„Esu moteris, kuri mėgsta viską planuoti papunkčiui. Į tai įeina ir finansai, ir finansinis išprusimas“, – sakė ji.

Pasak I.Stonkuvienės, pinigus į fondą, skirtą kaupti vaiko ateičiai, ji perveda jau virš penkerių metų.

Tačiau norint taupyti vaiko ateičiai, tam galima skirti ir valstybės mokamus kelias dešimtis eurų, taip pat prie šio tikslo gali prisidėti ir kiti giminaičiai – seneliai ar krikšto tėvai.

„Mano tėveliai tą patį darė. Baigus 12 klasių, su sese gavome vienodą pinigų sumą startui. Prieš paleidžiant vaikus į nepriklausomybę, vaikams suteikiamas toks paketas. Tai vienas iš būdų, ką darau kelerius metus“, – teigė ji.

Rugsėjui ruošiasi visus metus

Finansų planavimas, žinoma, neatsiejama nuo mokslo metų, kuriems I. Stonkuvienė pradeda ruoštis rugpjūčio pradžioje, kuomet parduotuvėse pasirodo pirmosios akcijos.

„Stengiuosi nepalikti pasiruošimo rugsėjo 1-ąjai paskutinei minutei. Visų pirma, susidarau sąrašą, ko iš tikrųjų reikia, peržiūriu, ko reikia, kad neatsitiktų taip, kad stalčiuje guli penki penalai“, – nurodė ji.

Tiesa, I.Stonkuvienė tvirtina, kad atskirai rugsėjo 1-ajai, kaip ir kitoms progoms, netaupo. Ji turi porą sąskaitų, kurios skirtos ilgalaikiam taupymui vaikų ateičiai ir finansinei pagalvei.

„Tam tikroms progoms ruošiuosi visus metus, turiu savo taisykles ir tam tikrą pinigų sumą per šias dvi saugumo finansines pagalvėles. Tai svarbu, kad tiek mano, tiek mano vaikų gyvenimo kokybė nesuprastėtų“, – kalbėjo ji.

Finansinio raštingumo pamokos priklauso nuo amžiaus

I.Stonkuvienė pabrėžė su vaikais dažnai kalbanti apie pinigus, jai svarbu, kad jie suprastų jų vertę, kad jie nenukrenta iš dangaus. Todėl, norint užsidirbti, svarbu stengtis. Apie finansus ji stengiasi taip kalbėti, kad ilgainiui vaikams taupymas ir supratimas, kiek iš tiesų verti pinigai, taptų įpročiu.

Moteris tvirtina kalbanti su savo vaikais atitinkamai pagal jų amžių.

„Bandau pateikti viską vizualiai, nes vaikui sunku suvokti, kas yra 100 ar 200 eurų. Pokalbiai keičiasi nuo amžiaus tarpsnio. Pavyzdžiui, jei vaikas nori žaislo, kuris kainuoja 150 eurų, klausdavau, ar tikrai jo nori. Jei nori, tuomet turėjo praeiti tam tikras laikas. Vėliau, kai jau paaugo, sudariau galimybę užsidirbti“, – kalba ji.

Katažynos Polubinskos nuotr./Socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė
Katažynos Polubinskos nuotr./Socialinių iniciatyvų kūrėja, „IS Agency“ agentūros vadovė Indrė Stonkuvienė

Anot I.Stonkuvienės, už vaikų pareigas, įsitraukimą į buitį neturėtų būti papildomai mokama, tačiau ji stengiasi vaikams suteikti papildomų galimybių.

„Pavyzdžiui, jie padeda man darbuose, filmavimuose, sutvarko mašiną. Reikia neperlenkti lazdos, atskirti, už ką jie gali gauti uždarbį, o kas jiems privaloma, nes tai yra savaime suprantamas šeimos nario įsitraukimas į buitį. Už tai niekas negauna pinigų“, – teigia ji.

I.Stonkuvienės teigimu, jos vaikai puikiai supranta, ką reiškia taupyti ir ką reiškia užsidirbti.

„Vasaros metu yra daugiau galimybių ir įvairių darbelių sode, kitų veiklų, jie gali man padėti darbe ir užsidirbti pinigų. Jie supranta, ką reiškia darbas, uždarbis ir atlyginimas“, – aiškino ji.

Galiausiai, I.Stonkuvienė atkreipia dėmesį, kad su vaikais apie finansus reikia kalbėtis jiems suprantama kalba.

„Dažnai šiomis temomis reikia kalbėti paprastai, žaidimo forma. Keliauti kartu į parduotuvę apsipirkti ir kuo daugiau apie tai kalbėti, kad tai taptų įpročiu. Viską pateikus žaidimo forma, kad finansai ir investavimas nekeltų tiek streso“, – apibendrino ji.

Daugiau informacijos čia: Saugus vaiko fondas – Swedbank

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis