Jaučiu stresą: kaip nutildyti nuolat rėkiantį vaiką?

Dažnai viešoje vietoje matomas vaizdelis – nesavu balsu rėkiantis vaikas ir sutrikusi, susigūžusi jo mama. Kuo labiau ji bando tildyti, raminti savo atžalą, tuo garsiau klykia vaikelis. Kartais krenta ant žemės, reikalaudamas ką nors pirkti.
Piktas vaikas
Piktas vaikas / „Fotolia“ nuotr.

Arba kur nors eiti. Garsus riksmas sulaukia aplinkinių užuojautos skriaudžiamam mažyliui. Smerkiančių žvilgsnių mamai. Ką daryti, jei tokia situacija kartojasi?

„Kad tokių atvejų nebūtų, reikia jau iš pirmo karto „gesinti gaisro židinį“. Nes tokie konfliktai pirmiausia prasideda namuose“, – sako psichologas, Kauno suaugusiųjų mokymo centro direktorius Tomas Lagūnavičius. „Yra keli paprasti auklėjimo metodai“, – sako psichologas.

1. Tvirtu ir ramiu balsu pasakykite vaikui, kad nesuprantate jo, kai garsiai šaukia. Paprašykite pasakyti tyliau, aiškiau ir tiksliau, ko jis nori.

2. Kategoriškai atsisakykite bendrauti, kol nenurims. Jei ne – išeikite į kitą kambarį. Ignoruokite.

3. Tuo metu pasvarstykite, kas išprovokavo šitokią sceną. Kas galėjo paskatinti vaiką šitaip elgtis?

4. Išmokykite atžalą išreikšti savo poreikius, išsisakyti kitaip. Paprašykite kalbėti gražiai. Išklausykite. Tada paprašykite, kad išgirstų, ką sakote jūs.

5. Svarbiausia, paaiškinkite, kad ir tinkamai išsakyti norai, poreikiai gali būti ne iš karto patenkinti. (Kitu atveju vaikas ims dvigubai manipuliuoti jumis – vos tik gražiai paprašęs tikėsis, kad iškart gaus tai, ko nori).

6. Paaiškinkite, kad yra ir kiti žmonės šalia su savo poreikiais. Kad būtina atsižvelgti ir į kitus. (Galbūt broliui pirmiau reikia šiltos striukės, o tada tik vėliau galėsite nupirkti sesutei brangią lėlę?)

7. Jei situacija nesikeičia, niekaip nepavyksta su mažyliu gražiuoju susitarti, imkitės sankcijų. Bausmės turi būti aiškiai įvardintos.

8. Akcentuokite vaikui, kad jis yra baudžiamas už netinkamą elgesį. Kad jums jo norai suprantami, poreikiai priimtini. Tik nepriimtini prašymo būdai. Prašyti – tai nereiškia reikalauti.

9. Kai įsivyrauja ramybė, pagalvokite apie veiksnius, kurie gali skatinti netinkamą mažylio elgesį. Kas jį suerzina? Kada vaikas jaučia įtampą, o gal baimę? Gal tuo metu būna pervargęs, todėl irzlus? O gal jam tiesiog trūksta (arba per daug) dėmesio?

Pagrindinis kiekvienos šeimos tikslas – harmonija ir ramybė. Viena priežasčių, kodėl rėkia vaikas, yra ta, kad jis silpniausias tos šeimos narys. Reikalaudamas, šaukdamas mažylis įgyja galios. O šito leisti negalima. Augant vaikui problema gilėja. Todėl šį bjaurų įprotį reikia slopinti nuo mažens.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai