Lytinis vaiko švietimas prasideda nuo pat mažens
Psichologė A.Laskytė teigia pasigendanti didesnio vaikų švietimo lytinių santykių temomis tiek iš tėvų, tiek iš mokyklos. Pati bendraudama su įvairaus amžiaus vaikais, ji mato, jog namie apie tai daug nekalbama.
„Mokyklose šiokie tokie pokyčiai jau yra – nemažai įstaigų tuo rūpinasi. Tik kitas klausimas, kaip jos tą daro, – sako A.Laskytė. – Didžiausia problema suprasti, kada reikia pradėti kalbėti ir kaip tą daryti.“
Anot psichologės, nors galvojama, kad mažų vaikų šiais klausimais tėvai needukuoja, jau nuo pat pirmųjų metų yra daug kalbama apie kūną, o tai vadinama lytiniu švietimu.
„Žinau, kad darželiuose moko vaikus, kur yra ranka, kur – koja, kur – nosis. Labai svarbu įvardyti kiekvieną kūno dalį, ir žinoti, ką turi, kas yra tavo. Taip prasideda lytinis švietimas, kuris nuolatos tęsiasi.
Kai vaikas pradeda lankyti vadinamą nulinę arba pirmą klasę, imame kalbėti apie ribas – ką leidi kitiems žmonėms su savimi daryti, kas yra tavo zona, kokie yra tavo norai, kaip pasakyti „ne“, kai matai, kad tai jau tampa intymu. Kartu turėtų būti mokoma, kam gali leisti save matyti nuogą: pavyzdžiui, gydymo įstaigose arba tam tikrose situacijose – pareigūnui.
Tai nereiškia, kad mes iš karto kalbame apie seksą – lytinis švietimas prasideda nuo savęs ir santykio su kitais“, – pabrėžia A.Laskytė.
Labai svarbu įvardyti kiekvieną kūno dalį, ir žinoti, ką turi, kas yra tavo.
Psichologės manymu, šiomis temomis su vaikais kalbėti būtina, tačiau tuo pačiu reikia žinoti, kaip ir kada tą daryti. Specialistė teigia, kad vaikas pats turi inicijuoti pokalbį, parodyti smalsumą.