„Žmogaus sėkmė gyvenime labai didele dalimi priklauso nuo gebėjimo komunikuoti su kitais, pritapti, įsilieti į sociumą“, – sako psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.
Todėl tėvams verta kuo anksčiau pagalvoti, kaip išlavinti vaiko komunikaciją. Gal jam sunku pritapti prie bendraamžių? Nesusikalba šeimoje, kieme, mokykloje? Netinkamai kalba viešumoje? Blevyzgoja, keikiasi? Kaip galėtumėte jam pagelbėti šioje srityje?
1. Pagalvokite, kokiai subkultūrai jūsų vaikas priklauso, su kokia grupe tapatinasi? Gal ten taip reikia kalbėti? Gal tam tikras žargonas yra privalomas, kad vaikas būtų „savas“ ?
2. Mokykite vaiką tą pačią mintį, tą pačią idėją išreikšti skirtingu stiliumi. Pasufleruokite jam tinkamus tai manierai žodžius.
3. Pradėkite mokyti nuo trumpų sakinių, vėliau – ilgų. Mokykite keisti žodžius, vartoti posakius, metaforas, sinonimus. Nes kai kada mintį reikia suformuluoti trumpai, tiksliai ir aiškiai, o kitą kartą reikia mokėti išplėtoti frazes.
4. Išaiškinkite, kokioje situacijoje kokiu stiliumi tinka kalbėti. Pasakykite, kad jei nori būti „kietas“, privalo išmokti atskirti įvairias žmonių grupes, įvairias aplinkybes ir situacijas. Ir kiekvienu atveju tinkamai pritaikyti žodyną. Taip lavinsite vaiko kalbinį intelektą.
5. Nustatykite ribas, kur, kada ir kaip galima kalbėti. Namuose kontroliuokite, taisykite vaiko kalbą. Sugalvokite ir viešumoje rodykite vaiko neįžeidžiantį gestą, kuris tik jam vienam būtų suprantamas. Ženklas turi reikšti, kad vaikas pavartojo nepriimtiną žodį arba netinkamai kalba.
6. Surašykite sąrašą žodžių ir posakių, kuriuos griežtai draudžiama vartoti bet kokiomis aplinkybėmis.
7. Sugalvokite priimtiną visai šeimai vaiko skatinimo sistemą, kurią naudosite matydami pažangą, kaip lavėja ir turtėja jūsų vaiko kalba.
Išlavinta vaiko kalba, turtingas žodynas, tinkamas kalbėjimo stilius savaime skatina ir pagarbų, kultūringą elgesį tiek šeimoje, tiek visuomenėje. Tai padės jūsų vaikui lengviau adaptuotis gyvenime, geriau mokytis, o ateityje susikurti sėkmingą karjerą.