Tokie vaikai dažniau šypsosi ir mėgaujasi vaikyste. Pateikiame jums keletą patarimų, kuriais vadovaujantis padėsite vaikams pažinti save sklandžiau ir efektyviau.
Padėkite atrasti vaikų stiprybes
Pabrėžkite vaikų stipriąsias puses, kviesdami kartu analizuoti jų elgesį skirtingose situacijose. Glausta kasdienė analizė nereikalaus daug pastangų, tačiau padės vaikui palaipsniui suvokti savo elgesio motyvus. Savo paties veiksmų suvokimas suteiks mažiesiems pasitikėjimo savimi, kuris gelbės susidūrus su problemomis ir iššūkiais.
Leiskite problemas spręsti patiems
Tikėtina, kad vaikai nesugebės išspręsti visų problemų, su kuriomis susiduria augant, ir tai yra normalu; jie juk turi tėvus, auklėtojus ar globėjus, kurie pasiruošę padėti.
Vis dėlto leiskite mažiesiems spręsti problemas ir priimti sprendimus savarankiškai, venkite nurodinėti savo vaikams, ką daryti, o ko ne, verčiau drąsinkite juos veikti ir, tik pastebėję liūdesį, pyktį, pasimetimą ar nerimą jų elgesyje, patarkite kaip derėtų reaguoti į iškilusius sunkumus.
Būkite kantrūs
Vaikams kur kas dažniau nei suaugusiems būdingas nesugebėjimas apsispręsti. Dažnai jiems sunku įvardinti, ko nori. Skubant toks mažųjų elgesys gali erzinti, bet pasistenkite išlikti ramus(i), kantriai išklausykite vaikų nuogąstavimų, užduokite raktinius klausimus, kurie padėtų vaikams išsiaiškinti, ko jie tikrai nori ar ko jiems tikrai reikia. Gebėjimas nespaudžiamiems priimti sprendimus leis geriau pažinti save.
Rodykite pagarbą vaikų pasirinkimams
Daugybė tėvų vis dar nejaučia būtinybės gerbti vaikų pasirinkimų, nors patys yra linkę reikalauti besąlygiškos pagarbos sau ir savo priimamiems sprendimams. Ne ignoruokite, o skatinkite vaikus veikti, išreikšti save kiek įmanoma skirtingesniais būdais, nes tik bandydami ir išgyvendami skirtingas patirtis vaikai gebės atsirinkti kas jiems įdomu, o kas ne.
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena tėveliams, kad labai svarbu padėti vaikams įvertinti save, skatinti suvokti savo galimybes, identifikuoti stipriąsias ir silpnąsias savo savybes, kelti asmeninius tikslus tam, kad vaikas gebėtų augti ir tobulėti, mokytis pažinti save.