Kaip susikalbėti su paaugliu

Anot socialinių mokslų daktarės Austėjos Landsbergienės, vienas būdas, kaip išvengti santykių krizės su paaugliais, yra susikurti taisykles ir jų laikytis. Žinoma, ne visada susitarimo pavyksta laikytis iš karto, tačiau, kaip sakoma, lašas po lašo ir akmenį pratašo...
Paauglė ir mama
Paauglė ir mama / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Vaikai Šeima

Svarbu, kad taisyklės būtų aptartos su vaikais, kad jie žinotų, už ką ir kokios pasekmės jų laukia. Tarkim, susitariate, kad vaikas turi grįžti iki tam tikros valandos, perspėti, jei vėluos, išeiti su draugais tik atlikęs pamokas arba sutvarkęs kambarį, kad prie kompiuterio gali sėdėti ne ilgiau kaip dvi valandas per dieną (su pertraukomis). Vaikams reikia konkretumo, o ne abstrakčių pasvarstymų. Pasakymas, kad turi gerai mokytis, neduos jokios naudos. Aiškiai pasakykite, ko tikitės iš vaiko: „Gerai būtų, jei daugiau mokytumeis ir pagerėtų lietuvių kalbos pažymiai.“ Žinoma, reikalavimai turi būti pagrįsti, pamatuoti.

Visi vaikai, ypač paaugliai, labai mėgsta tikrinti savo ribas, t. y., kiek jiems iš tiesų leidžiama. Kas bus, jei padarysiu tą ar aną, ar tikrai būsiu nubaustas, ar pavyks išlipti iš balos sausam ir pan. Tėvams visada reikia būti budriems. Jei, tarkim, tėtis kažką yra uždraudęs, o mama leidžia, tai jau yra taisyklių laužymas. Paaugliams labai svarbu, kad viskas būtų „teisinga“. Pagarba atsiras savaime, jei su vaiku elgsitės sąžiningai, stengsitės suprasti jį, o ne įžvelgti jame tūnančio kipšiuko. Nepasitikėjimas, nuolatiniai priekaištai, kad jis yra nepareigingas, nevėkšla, tinginys, nedėkingas, neduoda nieko gera. Nepamirškite, kad kiekvienas žodis yra informacija. Linksniuodami, koks jis blogas, netikęs, apsileidęs, jūs nesąmoningai „programuojate“ jį tokiam elgesiui. Anot psichologų, vaikas galop patiki, kad jis toks ir yra, todėl ir ima atitinkamai elgtis. Jam atrodo, kad ir ką jis darytų, vis tiek neįtiks tėvams, nes girdi vien priekaištus. Tad bauskite šeimos sukurtose taisyklėse numatytomis bausmėmis (šiukštu, ne diržu) tik tada, kai yra būtinybė ir vaikas sulaužė taisykles. Dažniau akcentuokite teigiamus dalykus. Nepamirškite už gerą elgesį, tarkim, jei neprašyti išsiurbė kambarius, paskatinti, pavyzdžiui, duoti šiek tiek daugiau nei įprastai kišenpinigių, leisti ilgiau pabūti su draugais ir pan.

Būtinai girkite vaiką, tegul tai bus smulkmena, bet pamatysite, kaip pamažu ims keistis jūsų santykiai. Pabandykite prisiminti, kada paskutinį kartą gyrėte savo vaiką, pabrėžėte jo gabumus, privalumus, o ne trūkumus. Dažniausiai tėvai neturi laiko vaikams auklėti, nes yra užsiėmę, daug dirba, grįžta pavargę ir pan. Jiems daug paprasčiau apšaukti, apibarti nesigilinant, kodėl vaikas nesusitvarkė kambario, grįžo vėliau nei sutarta ar kodėl gavo dvejetą. Neretai suaugusiesiems atrodo, kad su vaiku reikia kalbėtis tik tada, kai jis padaro ką nors bloga. O jei jis elgiasi deramai, tai – savaime suprantamas dalykas. Taip nelieka laiko geriems, šiltiems santykiams, nes vaiko sąmonėje užsifiksuoja vien neigiami dalykai. Jei vaikas žinotų, kad ir ką jis iškrėstų, vis tiek bus mylimas, tačiau bausmės neišvengs, tarpusavio ryšys būtų stipresnis. Stenkitės nutaikyti palankių akimirkų nuoširdžiam pokalbiui. Tai – veiksmingiausias būdas pagerinti bendravimą. Jeigu vaikas atžagarias, kalba pakeltu tonu, nepagarbiai, nesiginčykite, nes pokalbis bus beprasmis. Tiesiog pasakykite „su tavimi kalbėsiu tik tada, kai pakeisi toną“ ir išeikite iš kambario.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai