Kaip taupytų bankininkas ypatingoms progoms?

Artėjanti ypatinga proga – vestuvės, krikštynos, gimtadienis ar kita didesnė šventė – daugeliui kelia ne tik malonų jaudulį, bet ir įvairių iššūkių.
Dovana mamai
Dovana mamai / 123RF.com nuotr.

Vienas jų – kokį biudžetą nusimatyti šventei, kaip jį suplanuoti ir kaip sutaupyti reikiamų lėšų.

„Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius dalijasi keliais naudingais patarimais, kurie padės sprendžiant finansinius šventės klausimus.

Pirmą kartą ruošiantis surengti didesnę šventę E. Jurevičius rekomenduoja pasitarti su tokią ar panašią šventę organizavusiais draugais, giminaičiais – tai padės lengviau nusimatyti reikiamą biudžetą ir išvengti klaidų jį planuojant.

Organizatorių arch. nuotr./Edvinas Jurevičius
Organizatorių arch. nuotr./Edvinas Jurevičius

„Kritiškai įvertinkite savo planus, ar jie nėra pernelyg dideli, nerealistiški?

Jei matote, kad šventei teks taupyti labai ilgai arba net skolintis pinigų, galbūt verta pagalvoti apie kuklesnį variantą, atsisakyti nebūtinų atributų ar kviesti mažiau svečių?“, – pastebi banko atstovas.

Tokiais atvejais tikrai nereikia galvoti, jog mažesnis biudžetas reiškia ir mažiau kokybės, sako E. Jurevičius. Jo teigimu, dažnu atveju šventės kokybė priklauso nuo joje dalyvaujančių svarbiausių žmonių nusiteikimo.

Planuoti ir dar kartą planuoti

Eksperto teigimu, planuojant išlaidas pirmiausia reikėtų pasidaryti sąmatą, įvertinti, ko ir kiek įsigyti ar užsakyti reikės, o tuomet pereiti prie antro žingsnio – pažiūrėti, kokias išlaidas būtų galima sumažinti kūrybiškai.

„Pasidarius sąrašą yra lengviau nepasiduoti impulsyviam pirkimui ir atėjus į parduotuvę ar prekes užsakinėjant internetu neprisikrauti nereikalingų daiktų.

Jeigu šventei ketinate nuomoti specialią erdvę, reikėtų paanalizuoti, kokios kainos yra taikomos skirtingoms patalpoms ir patikusį variantą stengtis rezervuoti kuo anksčiau – kai pasirinkimas didžiausias“, – sako E. Jurevičius.

Dažnai vestuvės ar kitos didelės šventės pradedamos planuoti prieš pusmetį ar metus, todėl sutaupyti galima pasidairius įvairiuose išpardavimuose, pavyzdžiui, rudenį paprastai išparduodamos vasarinės prekės, todėl planuojant šventę artėjančią vasarą galima įsigyti reikiamų prekių su 40 ar 50 procentų nuolaida.

E. Jurevičius priduria, kad planuojant iš anksto visada pravartu pasitikrinti, kokios galimybės rasti tokią pačią prekę užsienyje ir kiek tokiu atveju galbūt būtų galima sutaupyti užsakant iš anksto.

„Galiausiai, įvertinę visas būsimas išlaidas, nusistatę šventės biudžetą ir peržvelgę savo finansinę situaciją susidarykite taupymo planą: apsibrėžkite, per kiek laiko ir kokią sumą turite susitaupyti, kiek taupymui kas mėnesį turite atidėti pinigų ir šio plano kryptingai laikykitės“, – pataria E. Jurevičius.

Ekspertas primena, kad padėti sutaupyti ir kontroliuoti šventės biudžetą gali įvairios mobiliosios programėlės, kuriose galima fiksuoti esamus sutaupymus ir patiriamas išlaidas.

Išlaidas mažinkite kūrybiškai

Sumažinti šventės išlaidas galima pasitelkus kūrybiškumą ir artimųjų pagalbą, pataria E.Jurevičius: galbūt šventės dekoracijas galite pasigaminti patys, o dalį patiekalų gali padėti pagaminti giminaičiai?

Be to, kūrybiški sprendimai yra ne tik finansiškai naudingi, bet dažnai ir mažiau žaloja aplinką, pavyzdžiui, kai popieriniai kvietimai yra keičiami į skaitmeninius ar atsisakoma balionų.

Tvarias idėjas įgyvendinti galima prikeliant daiktus antram gyvenimui: pernaudoti stiklinius butelius vietoje vazų ar pasigaminti foto sienelę iš įvairiaspalvių perskaitytų laikraščių puslapių.

Organizuojantiems šventę ir norintiems sumažinti išlaidas rekomenduojama nepamiršti derėtis – tiek su maisto tiekėjais, tiek su patalpų nuomotojais ir pan.

Sumažinti sąmatą galima ir šventei pasirinkus ne populiariausią laiką, o kitą dieną, pavyzdžiui, sekmadienį – paprastai tokiomis dienomis įkainiai yra mažesni.

Ekspertas taip pat pataria niekuomet šventėms neišleisti visų santaupų, nes papildomų išlaidų gali prireikti nenumatytiems atvejams: galbūt paskutinę akimirką prisiminsite neįsigiję svarbaus šventės atributo, galbūt kažkas sulūš, suges ar reikės užsisakyti papildomų paslaugų.

Vestuvės: kam teiksite prioritetus?

Vestuvės – dviejų žmonių meilės šventė, todėl jie, pasak E. Jurevičiaus, ir turi nutarti, kas jiems tą dieną reikšmingiausia.

„Galbūt nuspręsite, kad jums svarbiausia – didelė šventė su draugais ir giminaičiais, o galbūt šventę rinksitės kuklesnę ir pinigus geriau išleisite povestuvinei kelionei ar skirsite šią sumą pradiniam būsto įsigijimo įnašui. Tik išsigryninę prioritetus galite pradėti konkrečiai planuoti šventės biudžetą“, – tvirtina ekspertas.

Dažnas patarimas planuojantiems vestuvių šventę – atsakingai rinktis vestuvių žiedus ir vestuvių fotografą, nes tiek žiedai, tiek šventės nuotraukos dar ilgai liudys apie svarbų gyvenimo įvykį.

Kitos svarbios vestuvių išlaidos – jaunųjų apranga, šventės vietos nuoma, užkandžiai, gėrimai, vestuvių vedėjas, vietos dekoras ir pan.

„Neretai prie jaunųjų šventės finansiškai linkę prisidėti jų artimieji, o per vestuves patirtos išlaidos iš dalies atsiperka gavus piniginių dovanų iš svečių.

Tačiau nevertėtų skaičiuoti pinigų, kurių dar neturite ir šventę organizuoti „į skolą“ – gyvenime nutinka pačių netikėčiausių situacijų, todėl nederėtų rizikuoti tokia jums svarbia diena“, – įsitikinęs E. Jurevičius.

Gimtadienio akcentas – pramoga

Rengiantiems gimtadienio šventę patariama koncentruotis į du svarbiausius akcentus – tortą bei smagią pramogą. Galbūt užtektų, kad jūs apmokėtumėte šiuos dalykus, o svečiai vietoj dovanų pasirūpintų gėrimais ir užkandžiais?

Bendrai rengiamas vaišių stalas gali tapti išsigelbėjimu ir ne tik padėtų jums patirti mažiau išlaidų ir rūpesčių, bet ir leistų šventės dalyviams atskleisti savo kulinarinius sugebėjimus ir nustebinti vieniems kitus.

„Planuojant gimtadienius ir panašias šeimos ar draugų susibūrimo šventes reikėtų pasiskaičiuoti išlaidas vienam svečiui ir nusistatyti biudžetą, kurį skirsite maistui, pramogoms.

Be to, naudinga prisiminti, kad šventė yra skirta susiburti ir kartu prasmingai bei įdomiai praleisti laiką, o ne persivalgyti, todėl nepersistenkite su maisto kiekiu“,– pataria E. Jurevičius.

Norintiems sutaupyti patariama nebijoti namų papuošimui naudoti pernykščių dekoracijų, o šventės stalui ilgiau negendančių maisto produktų ar iš anksto imtis žvalgytis įvairių akcijų bei išpardavimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis