…tinkamus drabužėlius
Yra tėvų, kurie mano, jog nėra jokio reikalo švaistyti pinigų vaikiškiems drabužiams – esą vis tiek tuoj išaugs, suplėšys, suteplios. Kiti atvirkščiai, verčiasi per galvą, kad tik atžalai galėtų nupirkti madingiausių garsių firmų apdarų. Visgi kiekvienas specialistas pasakys, kad geriausia išsaugoti sveiką protą ir pasirinkti aukso viduriuką, t. y. išrinkti atžalai tokius drabužius, kad ši jais apsivilkusi jaustųsi patogiai tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
- • Ko gero, svarbiausias klausimas, kuris iškyla daugeliui tėvelių: ar taip jau svarbu žiūrėti, kad vaikiški drabužėliai būtų aukštos kokybės. Juk vis tiek greitai išauga, išterlioja, suplėšo. Tiesa… Bet yra ir kitokių niuansų. Drabužėlio kokybė turėtų rūpėti bent jau dėl kelių priežasčių: turėkite galvoje, kad vaikiškus drabužėlius tenka skalbti gerokai dažniau nei suaugusiųjų. Taigi jei išrinksite pigų, bet nekokybišką, netrukus jis išbluks, išsitampys, apsivels, trumpai tariant, taps pernelyg apgailėtinas, kad rengtumėte juo savo mažąjį angelėlį. Tuomet pirksite naują drabužėlį ir… vėl leisite pinigus.
- • Vaikučių, ypač mažesnių, odelė daug jautresnė nei suaugusiųjų, taigi jiems patys tinkamiausi drabužiai yra pagaminti iš natūralių medžiagų: medvilnės, vilnos, lino, bambuko pluošto ir pan. Jie puikiai sugeria drėgmę, leidžia kvėpuoti odelei ir jos nedirgina. Sintetiniai audiniai, nors ir pigesni, spalvingesni, lengviau prižiūrimi, natūraliems pluoštams – ne konkurentai.
- • Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad drabužėliai būtų patogūs, netrukdytų vaikučiui judėti. Jei mažylis pradėjo lankyti darželį ir mokosi savarankiškai rengtis, rinkitės tokius, kurie neturėtų per daug detalių: daugybės sagučių, raištelių, užtrauktukų. Antraip bus vargas ir jūsų vaikui, ir auklėtojoms. Kūdikėlių drabužėliuose taip pat geriau, kad būtų kuo mažiau detalių – jos vaikučiui gali kelti pavojų. Tarkim, nutraukęs sagutę ar kitą puošybos elementą, jis gali įsidėti į burnytę ir paspringti. Mamytės, būkite budrios.
- • Dar vienas aktualus klausimas: ar taip jau svarbu gilintis į tai, kuo rengi vaiką. Net jei jam vos keleri metukai? Juk jis vis tiek nesupranta... Vaikų psichologai atsakytų vienareikšmiškai „taip“. Žinoma, tai sakydami jie jokiu būdu neturėtų galvoje drabužių kainos. Juk iš tiesų šiuo atveju pinigai visai neobjektyvus kriterijus – kur kas svarbiau skonis ir išmonė. Vertėtų įsisąmoninti, kad netgi mažiems pypliukams apranga skirta ne tik nuo šalčio ar darganos apsiginti ar prieš kitas mamas pasirodyti. Ji padeda formuoti vaiko estetikos, skonio, tvarkos suvokimą. Taigi, rinkdama savo atžalėlei drabužėlius, turėkite tai galvoje.
- • Kaip rengti vaiką, kad jis gerai jaustųsi bet kurioje aplinkoje? Daugelio vaikų psichologų nuomone, vaikas (žinoma, pirmiausia ir pati mama!) turi išmokti vertinti situaciją ir atitinkamai joje elgtis. Kitaip tariant, jei yra ypatinga proga ir vaiką aprengėte puošniais šventiniais drabužėliais, nevalia jam leisti voliotis po purvus. Na, o jei išsiruošėte į kiemą ar parką papramogauti, nepustykite atžalos nėriniuotais apdarais – renkite tokiais drabužiais, kurių nebūtų gaila suteplioti. Įgūdžius vertinti situaciją ir pasirinkti jai tinkamą aprangą derėtų pradėti formuoti ne tada, kai vaikas sulaukia paauglystės. Dėl vaiko gerovės pradėkite tai daryti jau antraisiais jo gyvenimo metais.
...skalbimo priemones
TV skalbiklių reklamose dažnai matome mielai besišypsančius ir prie švariai išskalbtų minkštutėlių patalėlių galvelę glaudžiančius mažylius. Tik ar iš tiesų visos tos priemonės tinkamos skalbti kūdikių patalėlius ir drabužėlius? Odos ligų specialistai ir alergologai tėvams pataria pernelyg nesižavėti reklamomis ir mažyliams skirtas skalbimo priemones rinktis kuo kruopščiau. Kodėl? Nagi todėl, kad vaikų odelė kur kas jautresnė ir greičiau pažeidžiama nei suaugusiųjų. Skalbikliuose esantys chemikalai gali ją sudirginti, sukelti įvairių problemų.
- • Verčiau rinkitės tuos skalbimo miltelius ar skystą skalbimo priemonę, ant kurios yra užrašai: „Tinka kūdikių odai“, „Skirta vaikams“, „Tinka jautriai, alergiškai odai“ ir pan. Ekologiškų prekių skyriuose dabar išties nemaža pasiūla. Jiems ir derėtų teikti pirmenybę. Galbūt sumokėsite mažumėlę brangiau, bet kokybė to verta. Ekologiški skalbikliai gaminami iš švarių medžiagų, jose nėra kvapiklių, dažiklių, sveikatai kenksmingų cheminių priedų, todėl tinka naudoti ne tik didesnių vaikučių, bet ir kūdikėlių drabužėliams skalbti. Yra ir specialių skalbikių, skirtų alergiškiems vaikams ar kūdikiams. Tiesiog netingėkite skaityti, kas rašoma ant pakuočių. Beje, kai kurie pediatrai, ypač senesnės kartos, dar rekomenduoja naudoti „Ringuvos“ ūkinio muilo drožles. Kas geriau? Rinktis jums.
- • Vaikiškų drabužėlių ypač nepatartina skalauti minkštikliais. Juose gausu medžiagų, galinčių alergizuoti odelę. Venkite ir kitų skalbiklių, kurių sudėtyje yra spalvotų dažų, kvapiųjų medžiagų, šarmų.
- • Bent iki trejų metukų vaikučio drabužėlius ir patalynę derėtų skalbti ne kartu su kitais šeimos skalbiniais, o atskirai. Būtų gerai, kad juos dėtumėte ir į atskirą skalbinių dėžę.
- • Pediatrai pataria būtinai išskalbti ir naujus kūdikėlių drabužėlius. Geriausia juos išvirinti, o jei neįmanoma, išskalbti kuo aukštesnėje temperatūroje.
- • Jei pastebėjote, kad ką tik išskalbtais drabužiais aprengto mažylio odelė paraudo arba ją išbėrė, ir įtariate, kad tai gali būti dėl skalbimo priemonių, tuoj pat jį pervilkite, o skalbimo priemonę pakeiskite kita. Jei su alergizuojančiais skalbimo milteliais skalbsite ir toliau, ilgainiui mažyliui gali išsivystyti alerginis kontaktinis dermatitas ar kitokia odos liga.
…kokybiškus žaislus
Prekybos centrų lentynos, turgų prekystaliai bei žaislų parduotuvės ir išparduotuvės mirga marga nuo spalvingų vaikiškų žaislų. Kaipgi nepalepinsi savo mylimo mažylio žaismingu barškučiu, lėle ar spalvinga, smagiai burzgiančia mašinyte. Juolab kad nemažai akį traukiančių žaisliukų siūloma už gana nedidelę kainą.
Tik... ar visada pigu yra gerai? Kokybės inspekcijos pareigūnai šiuo klausimu gana kategoriški. Pasak jų, net ir tarp garsių žaislų gamintojų pasitaiko visokių nemalonių siurprizų, o neaiškių firmų iš Kinijos atvežami vaikiški žaislai labai dažnai neatitinka net elementariausių kokybės reikalavimų.
Taigi prieš rinkdama atžalai krūvą pigių žaislų, pasvarstykite: gal geriau vietoj jų vienas brangesnis, bet saugus ir kokybiškas. Pigūs žaislai gali būti vaikučiui pavojingi ne tik dėl lūžtančių detalių. Nemažai jų skleidžia toksiškas medžiagas. Taigi jų padariniai mažylio sveikatai gali būti neprognozuojami.
- • Nepirkite žaislų, kurie nepaženklinti valstybine kalba arba jei ant pakuotės nenurodytas gamintojas ir jo duomenys.
- • Geriau pirkite tik pasaulyje pripažintų gamintojų žaislus. Žinoma, jie brangesni, bet rimtos firmos nerizikuoja savo reputacija ir rinkai dažniausiai siūlo patikrintus ir iš kokybiškų medžiagų pagamintus žaislus.
- • Žaislą patartina pirkti specializuotose parduotuvėse, tada galėsite gauti daugiau garantijų dėl jo kokybės. Kokybės inspekcijos darbuotojai pataria išsaugoti žaislo ženklinimo etiketę ir pirkimo kvitą, kad, nelaimės atveju, žinotumėte, kas jį pagamino ar importavo, ir turėtumėte galimybę pareikšti teisines pretenzijas ar susigrąžinti už netikusį žaislą sumokėtus pinigus.