Kapavietės įrengimas – ne vienadienis projektas: kainos, tendencijos ir profesionalų patarimai

Kapinės – kintančio laikmečio, estetikos standartų, visuomenės požiūrio atspindys. Kapų priežiūros specialistai pastebi, kad kapinėse įsivyrauja minimalizmas – mažėja kapavietės, skirtos laidoti tik urnoms, didelius paminklus keičia tvarkingas, simetriškas dizainas, mažėja juodžemio plotai, nes žmonės atsisako „gėlių darželio“.
Kapavietė
Kapavietė / Shutterstock nuotr.

Kapavietė – ne vienadienė suknelė, jos elementų ar dizaino greitai ir paprastai nepakeisi, projektas turi atitikti šeimos viziją, lūkesčius ir finansines galimybes. Kaip įrengti ir prižiūrėti artimųjų kapus pataria jų priežiūros profesionalai.

Kliento norai ir vizija, meistro patirtis ir išpildymas – geriausia komanda

Edvinas Genutis, įmonės „Gražūs kapai“ savininkas pasakoja, kad kapų priežiūra užsiima 12 metų, o pradžia turbūt buvo vaikystėje, kai su šeima lankydavo artimųjų kapus ir laistydavo gėles.

„Tempdavau laistytuvą per kaimelio kapines ir galvodavau, kaip turėtų būti sunku senyvo amžiaus žmonėms prižiūrėti kapus“, – prisimena E.Genutis. Apsigyvenęs sostinėje kartą Edvinas pagalvojo: „Kodėl nepabandžius padėti žmonėms Vilniuje prižiūrint kapus?“

Asmeninio albumo nuotr./Edvinas Genutis
Asmeninio albumo nuotr./Edvinas Genutis

E.Genutis pasakoja, kad tenka įgyvendinti įvairius projektus – nuo kuklių, ekonominių iki meninių, individualios gamybos kapaviečių įrengimo, kai į procesą įsitraukia visa įmonės komanda.

„Kolektyvas stiprus: vieni gamina paminklus, kiti kala raides, tenka ir kalvį aplankyti, kad pagamintų metalines dekoracijas, pritaikytas kapams. Visi darbai gali užtrukti 2-3 mėnesius, bet svarbiausia, kad rezultatas džiugina klientą. Kliento norai ir vizija, meistro patirtis ir išpildymas – geriausia komanda“, – sako įmonės vadovas.

Asmeninio albumo nuotr./Edvino Genučio įmonės kapų priežiūra
Asmeninio albumo nuotr./Edvino Genučio įmonės kapų priežiūra

Šioje srityje svarbiausia ne uždarbis

Edvinas mano, kad kapų priežiūros specialistas turi būti nuoširdus ir geras žmogus: „Šioje srityje svarbiausia ne uždarbis, dažnai žmogui svarbu pasikalbėti, gauti patarimą. Su kai kuriais ilgamečiais klientais per daugelį metų užsimezgė graži draugystė, pasveikiname vieni kitus gimtadienio proga, pasidalijame džiugiomis šeimos akimirkomis. Žmonės vertina nuoširdumą, man tai labai gražu ir brangu.“

Kapų priežiūros kainos įvairios – 20-50 eurų, priklausomai nuo atliktų darbų: gėlių sodinimas ir laistymas, piktžolių ravėjimas, lapų griebimas, kapo vidaus ir aplink kapą sutvarkymas, kapo elementų plovimas, žvakučių uždegimas. Ilgamečiams savo klientams, kurių sunkesnė finansinė padėtis, Edvinas taiko mažesnes nei rinkos kainas.

Asmeninio albumo nuotr./Edvino Genučio įmonės kapų priežiūra
Asmeninio albumo nuotr./Edvino Genučio įmonės kapų priežiūra

Kapaviečių mažėjimo tendencijos

Įmonės vadovas pastebi kapų įrengimo tendencijų pokyčius – apie 90 proc. užsakymų – dengimas plokštėmis. Tai nėra pigus sprendimas, bet žmonės ieško būdų kaip palengvinti kapo priežiūrą. Kita tendencija – urnos, kurios siekia apie 70 proc. visų laidojimų.

„Kairėnų kapinėse įrengti netgi maži kvartalai tik urnoms, kapavietės užima 1,1 m x 1,2 m. Kiek laiko užtruks sutvarkyti tokią mažą kapavietę ir didelę, užimančią 3 m x 3 m? Nesulyginami dalykai“, – svarsto E.Genutis.

Kapavietės ne tik mažėja, kad reikėtų mažiau priežiūros. Minimalizmo tendencijos jaučiamos ir paminklų apdailoje – svarbu ne dydis, o tvarkingi, gražūs ir simetriški paminklai.

E.Genutis pataria rinktis kapų priežiūros specialistą, nes sutaupo savo brangų laiką ir sveikatą: „Maloniau atvykti prie jau sutvarkyto kapo, uždegti žvakutę, pasimelsti, o ne pulti griebti lapus, sodinti gėles. Visada siunčiame nuotraukų ataskaitas, klientai, kurie sunkiai vaikšto gali pasigrožėti sutvarkytais kapais, „pabūti“ su savo mirusiais artimaisiais nuotoliu.“

Asmeninio albumo nuotr./Edvino Genučio įmonės kapų priežiūra
Asmeninio albumo nuotr./Edvino Genučio įmonės kapų priežiūra

Paminklas, panašus į Puntuko akmenį

Giedrius Stanevičius, įmonės „Kapų tvarkymas“ vadovas, kapų priežiūros ir tvarkymo veikla užsiima jau 15 metų.

„Mano mama prekiavo gėlėmis šalia kapinių, dažnai ją aplankydavau. Kartą viena pirkėja paklausė, kas galėtų sutvarkyti jos artimųjų kapavietę? Tuo metu studijavau, bet turėjau laisvo laiko ir pasisiūliau padėti. Darbas patiko, kilo idėja pasigaminti reklaminių skrajučių ir savo paslaugas pasiūlyti kitiems“, – veiklos pradžią prisimena Giedrius.

Asmeninio albumo nuotr./Giedrius Stanevičius
Asmeninio albumo nuotr./Giedrius Stanevičius

Pasak G.Stanevičiaus, dažniausiai klientai nori kapavietę uždengti dekoratyvine granito skalda ar smėliu, paliekant nedidelį juodžemio plotą augalams pasodinti: „Vienas iš įdomesnių pageidavimų buvo pagaminti paminklą, savo forma panašų į Puntuko akmenį, kadangi velionis buvo kilęs iš Anykščių krašto, buvo tvirtas ir stiprus – tokiu būdu artimieji norėjo suasmeninti kapavietę.“

Pigiausi ir brangiausi kapavietės sutvarkymo būdai

G.Stanevičius nurodo, kad pigiausias kapavietės tvarkymo būdas uždengiant dekoratyvine granito skalda ar smėliu vidutiniškai kainuoja nuo 350 eurų iki 550 eurų. Į šią kainą įeina paruošiamieji darbai ir medžiagos.

Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Kapų tvarkymas“ priežiūra
Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Kapų tvarkymas“ priežiūra

„Brangiausias kapavietės įrengimo ar rekonstrukcijos sprendimas yra dengimas granito akmens plokštėmis. Standartinės trijų vietų kapavietės uždengimas granito plokštėmis vidutiniškai kainuotų apie 4500 eurų. Kapavietės klojimas trinkelėmis kainuotų apie 900 eurų, o klojimas akmens masės plytelėmis apie 1500 eurų“, – sako įmonės vadovas.

Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Kapų tvarkymas“ priežiūra
Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Kapų tvarkymas“ priežiūra

Renkantis kapų priežiūros specialistą, G.Stanevičius pataria atkreipti dėmesį į atsiliepimus ir rekomendacijas, įvertinti specialisto patikimumą, atliktų darbų kokybę, peržvelgti darbų galeriją, pasidomėti garantijomis. Svarbu ir malonus, sklandus bendravimas su specialistu, kuris suprastų klientų norus ir poreikius.

G.Stanevičius pastebi, kad žmonės nebenori kapaviečių paversti „gėlių darželiu“: „Dekoruojant kapavietes granito skalda ar dengiant granito akmens plokštėmis, juodžemio plotų išvis atsisakoma arba jie minimalūs. Tokiam sprendimui turi įtakos klientų užimtumas, atstumas nuo namų iki kapinių ar sveikatos problemos.“

Dėl šių pačių priežasčių taip pat daugėja nuolatinės kapavietės priežiūros paslaugos užsakymų. „Vidutiniškai vienas tvarkymas per mėnesį kainuoja apie 35 eurus, po tvarkymo padaromos nuotraukos, išsiunčiamos klientams“, – sako G.Stanevičius.

Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Kapų tvarkymas“ priežiūra
Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Kapų tvarkymas“ priežiūra

Klientams reikia ypatingo dėmesio ir empatijos

Vilma Osipovič, įmonės „Tvarkinga kapavietė“ savininkė sako, kad šia veikla užsiima daugiau nei 10 metų: „Tai šeimos verslas, kurį pradėjome kartu su vyru. Matėme, kad šiai nišai labai trūko kokybės, individualumo ir profesionalumo. Norėjosi paslaugas kilstelėti į aukštesnį lygį, neskubant išklausyti klientą, įsigilinti į jo poreikius, kokybiškai įgyvendinti viziją. Juk ši sritis yra jautri ir subtili, reikia ypatingo dėmesio ir empatijos.“

Klientai dažnai prašo uždengti kapą plokšte arba dekoruoti skalda. „Tai kapų tvarkymo klasika ir ji dar ilgai vyraus kapinėse. Rečiau sulaukiame pageidavimo apželdinti kapavietę, o jei tokio sprendimo neatsisakoma, gėles keičia visžaliai augaliukai, kuriems reikia minimalios priežiūros“, – pasakoja V.Osipovič.

Asmeninio albumo nuotr./Vilma Osipovič
Asmeninio albumo nuotr./Vilma Osipovič

Tenka spręsti dilemą dėl nestandartinių pageidavimų

Kartais žmonės pageidauja ir kiek kitokių sprendimų – kapavietės įrengimui naudoti stiklą ar net metalą. „Mes dirbame su laiko patikrintomis medžiagomis, kurioms galime suteikti garantiją.“

Jei kliento noras nelogiškas, techniškai neteisingas arba tiesiog nederantis kapinėse, bet perkalbėti nepavyksta, anot V.Osipovič, reikia priimti sprendimą. Jei problema tik estetinė, tenka pripažinti, kad kiekvieno skonis skirtingas – pavyko suderinti net medinį koplytstulpį su granito plokštėmis.

„Jeigu kliento noras kertasi su techninėmis galimybėmis, tokio projekto atsisakome. Vieni keistesnių pageidavimų buvo kapavietės elementus dekoruoti vandeniui atspariais tapetais, kapą uždengti terasai skirtomis lentelėmis, stogo čerpėmis. Visais atvejais pavyko rasti kitus kapo sutvarkymo sprendimus ir klientas liko patenkintas“, – pasakoja įmonės savininkė.

Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Tvarkinga kapavietė“ išpildymas
Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Tvarkinga kapavietė“ išpildymas

Nuo ko gali priklausyti kaina

Planuojant kapavietės tvarkymo darbus, V.Osipovič pataria atkreipti dėmesį į specialisto reputaciją: „Geri meistrai labai saugo savo vardą.“ Taip pat svarbu neskubėti priimant sprendimus, nes kapavietė – ne suknelė, jos elementų ar dizaino paprastai nepakeisi, projektas turi atitikti šeimos viziją, lūkesčius ir finansines galimybes.

Klasikinės kapavietės, dekoruotos skaldele įrengimas kainuoja apie 2000–3500 eur, uždengimas granito plokšte nuo 3500 iki 7000 eur.

Kapavietės, esančios šlaite, įrengimas kainuos brangiau, nei lygioje vietoje. Taip pat svarbią kainos dalį kartais sudaro paminklas – nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių.

Senų kapaviečių rekonstrukcija yra atskira tema, nes tenka spręsti technines problemas. Ne visuomet pavyksta panaudoti senus kapo elementus, rekonstrukcijos metu tenka visą kapavietę griauti ir montuoti iš naujo“, – teigia V.Osipovič.

Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Tvarkinga kapavietė“ išpildymas
Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Tvarkinga kapavietė“ išpildymas

Kokybiškam darbui ir ilgalaikiam rezultatui reikia žinių ir išmanymo

Įmonės savininkė mano, kad ateityje daugės nedidelių, urnų laidojimui skirtų kapaviečių, kurių įrengimui reikia gerokai mažiau išlaidų. Sprendimą uždengti kapavietes plokšte žmonės dažnai renkasi net ne dėl estetinių priežasčių, o dėl praktiškumo, kad priežiūra būtų minimali.

„Smulkius kapavietės tvarkymo darbus – papildyti gruntą, užpilti skaldele, apželdinti galima ir patiems. Net ir išmontuoti senus pamatus nereikia didelio išmanymo – juk griauti, tai ne statyti“, – teigia Vilma.

Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Tvarkinga kapavietė“ išpildymas
Asmeninio albumo nuotr./Įmonės „Tvarkinga kapavietė“ išpildymas

Visai kas kita – betonavimo, montavimo darbai, kuriems reikia žinių, technikos ir daugybės įrankių.

„Diletantiškai išbetonuoti pamatai be armatūros nebus ilgaamžiai. Sumontavus plyteles ar plokštes be nuolydžio, ant jų stovės vanduo. Išklojus trinkeles ant grunto, o ne ant betoninio pagrindo, ilgainiui jos išsikraipys.

Kapo įrengimui pasirinkus medžiagas, kurios yra gražios, bet netinka lauko sąlygoms, ateityje turėsite įvairių estetinių problemų arba jos neatliks savo funkcijos. Kokybiškam darbui ir ilgalaikiam rezultatui reikia žinių ir išmanymo“, – teigia įmonės vadovė V.Osipovič.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų