„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl mergaitėms krūtys auga vis ankstesniame amžiuje?

Kad mergaitės bręsta kur kas greičiau nei prieš kelis dešimtmečius, pastebėta jau seniai. Štai JAV mokslininkai teigia, jog mergaičių krūtys auga vis ankstesniame amžiuje. Be to, didelę įtaką tam turi ir nutukimas.
Mergaitė
Mergaitė / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Vaikai

2004–2011 m. amerikietėms krūtys pradėdavo formuotis 9-erių, o toms, kurios kentėjo nuo antsvorio ar nutukimo, – maždaug 8-erių. 1997-aisiais buvo atliktas kone tapatus tyrimas, ir tuomet skaičiai nebuvo tokie stebinantys.

Mokslininkai mano, kad šie statistiniai duomenys keičiasi dėl paprastos priežasties – vis daugiau mergaičių kenčia nuo antsvorio. Ir nors didėjantis kūno masės indeksas tampa tikru galvos skausmu, vis ankstėjantis brendimas, specialistų nuomone, nėra vienintelė bėda. Kaip teigia gydytojas Frankas Biro iš Sinsinačio vaikų ligoninės medicinos centro, kiti veiksniai, darantys įtaką brendimui, gali būti netinkama dieta ir chemikalai, patenkantys į aplinką bei trikdantys hormonų veiklą. Paminėtas ir mankštos trūkumas, besaikis mėsos, pieno produktų vartojimas. Tačiau visų šių veiksnių kaltė kol kas nebuvo įrodyta.

Kodėl reikėtų nerimauti dėl sparčios brandos? F. Biro nuomone, dažniausiai su jaunais, bet daug vyresniais atrodančiais vaikais žmonės ir elgiasi atitinkamai. Tyrimas atskleidė, kad, tarkime, pernelyg anksti subrendusios mergaitės patiria didesnę vyresnių draugų įtaką, anksčiau pradeda intymųjį gyvenimą, be to, dažniau kenčia nuo depresijos ir menkos savivertės. „Jei mergaitė greičiau subręsta fiziškai, tai nereiškia, kad ji tampa brandi socialiai ar emociškai“, – sako F. Biro.

Esą pastebimos ir sveikatos bėdos: mergaitės greičiau sulaukia pirmųjų menstruacijų, o vėliau tai gali būti susiję su padidėjusia krūties vėžio rizika. Taip pat teigiama, kad ankstyvas brendimas gali turėti įtakos ir širdies bei kraujagyslių ligoms, cukriniam diabetui.

Tiesa, daktarė Patricia Vuguin sako, kad neaišku, ar tikrai ankstyvas brendimas ir nutukimas gali būti vienintelė negalavimų priežastis. Tačiau ji pabrėžia, jog sveika gyvensena ir judėjimas turėtų būti taikomi vaikams jau pirmaisiais metais.

Tyrime dalyvavo 1 200 mergaičių iš trijų JAV miestų. Buvo atskleista, kad juodaodėms krūtys formuojasi vidutiniškai apie 8-uosius jų gyvenimo metus, o baltaodėms, azijietėms, lotynų amerikietėms – sulaukus 9-erių. Kai buvo palyginti šių ir 1997 metų tyrimų duomenys, F. Biro komanda pastebėjo, kad baltaodės bręsta kur kas greičiau, tarkime, jeigu dabar net 22 proc. mergaičių krūtys formuojasi apie 9-uosius jų gyvenimo metus, tai 1997-aisiais tokių tebuvo 11 procentų.

Tyrimas pasėja ir prieštaringą nuomonę tarp gydytojų – kaip turėtų būti vertinamas ankstyvas brendimas? Kada jis normalus? Kaip teigia P. Vuguin, yra skirtumas tarp ankstyvo brendimo ir per anksti išsivysčiusio vaiko. Pastaruoju atveju galimos ir komplikacijos, kai vaikas nebeauga, nes jo kaulai jau išsivystę ir subrendę.

Tradiciškai manoma, kad per ankstyvi išsivystymo ženklai, pavyzdžiui, krūtinės formavimasis mergaitėms iki 8-erių, turėtų būti gydomi specialiais medikamentais. „Tačiau jeigu turime nutukusią afroamerikietę, kuriai jau 7-erių auga krūtys, tai gali būti visiškai normalu. Iš esmės sunku pasakyti, ar tokį ankstyvą brendimą reikėtų gydyti, ar palikti taip, kaip yra“, – teigia P. Vuguin.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs