Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kokie žaislai efektyviausiai lavina vaiko kalbos įgūdžius

Mokslui ir technologijoms sparčiai žengiant į priekį, nesnaudžia ir žaislų gamintojai. Atsiranda vis daugiau skirtingos paskirties, skirtingoms vaikų amžiaus grupėms pritaikytų inovatyvių žaislų ir žaidimų.
Žaidžiantis vaikas
Žaidžiantis vaikas / Shutterstock nuotr.

Tradicinius žaislus iš rinkos stumiant elektroniniams, mokslininkams parūpo išsiaiškinti, kurie iš jų labiau padeda lavinti kūdikio kalbos įgūdžius.

Filosofijos daktarė Anna V. Sosa iš Šiaurės Arizonos universiteto drauge su kolegomis atliko tyrimą, kuriuo siekė išsiaiškinti, kokią įtaką vaiko kalbos įgūdžiams, raidai ir bendrai kalbos kokybei turi žaislų, su kuriais jis žaidžia kūdikystėje, tipas, rašoma portale sciencedaily.com.

Eksperimente dalyvavo 26 poros tėvų, kurių kūdikių amžius buvo 10–16 mėnesių. Tėvams buvo duoti trijų rūšių žaislai: elektroniniai (žaislinis nešiojamasis kompiuteris, žaislinis mobilusis telefonas ir garsus leidžianti žaislinė gyvulių ferma), tradiciniai (medinių detalių dėlionė, skirtingų formų figūrėlės rūšiavimui ir kaladėlės su paveikslėliais) ir penkios knygelės su pavaizduotais naminiais gyvūnais, figūrėlėmis ir spalvomis. Tyrimas vyko dalyvių namuose: juose buvo įrengta garso įrašymo įranga ir po to garso įrašai buvo analizuojami.

Tyrėjams išklausius įrašus paaiškėjo, kad kūdikiams žaidžiant su elektroniniais žaislais, žaidimų metu tėvai kalbėdami ne tik vartojo mažiau su atitinkama tema susijusių specifinių žodžių, bet ir apskritai mažiau kalbėjo, o vaikai mažiau tarė garsus ar bandė mėgdžioti tėvų sakomus žodžius nei tais atvejais, kai kūdikiai žaidė su tradiciniais žaislais arba knygelėmis.

Taip pat mokslininkai pastebėjo, kad lavinant vaiko kalbą pirmenybė tektų knygelėms – tėvai daugiau žodžių sakė žaidžiant jomis nei tuomet, kai buvo žaidžiama su tradiciniais žaislais.

Taip pat skaitykite: Jaukios valandos su šeima: 12 idėjų nuolatiniam klausimui „Ką veikti?“

Tačiau labiausiai tyrėjai atkreipė dėmesį į didžiulį skirtumą tarp elektroninių žaislų ir knygelių. Pasak mokslininkų, tyrimo rezultatai įrodo, kad, nepaisant patrauklaus elektroninių, skaitmeninių žaislų pristatymo, augančio jų populiarumo ir gana aukštos kainos, tokie žaislai nėra geriausias pasirinkimas norint lavinti vaiką. Kur kas vertingiau nuo pat ankstyviausios vaikystės kartu su atžala vartyti knygeles, aptarti iliustracijas, o vėliau ir drauge skaityti.

Nerekomenduojama atsisakyti ir tradicinių žaislų – kaladėlių, dėlionių, figūrėlių, mat žaidžiant tokiomis priemonėmis apskritai lavinami bendravimo, socialiniai įgūdžiai, vaikas auga komunikabilesnis.

Tuo tarpu elektroniniai šviesas, garsus skleidžiantys žaislai žaidimo metu išties prikausto vaiko dėmesį, ir tėvai tokiais atvejais dažnai lieka net nebepastebimi. Žaidimas tokiais žaislais, nors ir užima vaiką, turi teigiamos įtakos jo dėmesio koncentracijai, bet ne tik nelavina kalbos, bet ir nemoko jokių socialinių įgūdžių.

Taip pat skaitykite: 10 dalykų, kuriuos dukroms sakė mamos ir buvo teisios

Esminė išvada, pasak mokslininkų, viena: norint lavinti vaiko bendravimo, kalbos įgūdžius, labai svarbu, kad žaidimuose drauge su vaiku aktyviai dalyvautų ir tėvai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?