► Kada krikštijama?
Dauguma vaikų krikštijami dar pirmaisiais gyvenimo metais. Tokios jau tos tradicijos, kurios užgimė dar II amžiuje. Tai viena iš gyvenimo dovanų, kurias tėvai gali suteikti savo atžaloms. Vaikas atiduodamas į Dievo rankas, kurios stipresnės už bet kokias negandas ir, apgaubdamos mažylį nuo pat mažens, saugo jį.
FOTO: SVETLANA BATURA WWW.SVETLANABATURA.COM |
► Krikšto vardai
Suteikiant vaikeliui krikštą, jam suteikiamas ir dar vienas vardas, kuris turėtų būti šventas ir globotų jį visą gyvenimą.
Populiariausi mergaičių krikšto vardai yra Marija, Ieva, Kotryna, o berniukų – Jonas, Antanas bei Paulius.
FOTO: BRIGITA GRIGIENĖ PHOTOGRAPHY WWW.BRIGITAFOTO.LT |
► Krikšto drabužiai
Krikšto drabužėlis turėtų būti baltas. Taip jau yra nuo seniausių laikų. Jo baltumas simbolizuoja tyrumą. Tai – Dievo drabužis. Apeigų metu jis įgyja magiškų apsauginių galių, todėl patariama išsaugoti drabužėlį.
Senieji papročiai byloja, kad vaikelio krikšto drabužį turėtų pasiūti ir išsiuvinėti krikštamotė, nes tai simbolizuoja užsimezgantį dvasinį ryšį.
Seniau žydra spalva simbolizavo Marijos apsiaustą, o rožinė – Jėzaus Kristaus, tad atitinkamai tokiomis spalvomis buvo dekoruojami mergaičių ir berniukų krikšto drabužėliai. Dabar viskas apsivertė: mergaičių aprangoje dažniausiai dominuoja rožinės, o berniukų – melsvos spalvos detalės.
FOTO: SVETLANA BATURA WWW.SVETLANABATURA.COM |
► Krikšto tėvai
Tradicija išrinkti vaikeliui krikšto tėvus taip pat atėjo jau iš ankstyvosios bažnyčios laikų. Tik, laikui bėgant, jais galėdavo tapti vis tolimesnį ryšį su vaikeliu turintys asmenys.
Dabar jais gali būti tiesiog šeimos draugai. Krikšto tėvai – tai lyg vaiko dvasiniai globėjai. Jie ne tik dalyvauja šventėje, bet ir, augant vaikeliui, rūpinasi juo, bendrauja.
Pagal senąsias tradicijas geriausia, kad krikšto tėtis ir mama būtų ne sutuoktiniai, nes tuomet vaikelis turi dvi jį globojančias šeimas.
Taip pat sakoma, kad krikšto tėvai lemia tolimesnį vaikelio gyvenimą ir jam perduodami krikštatėvių charakterio bruožai. Dėl to tėvai skatinami rinktis juos labai atsakingai.
FOTO: SVETLANA BATURA WWW.SVETLANABATURA.COM |
► Krikšto tėvų pareigos apeigų metu
• Tradiciškai, dar prieš išvykstant į bažnyčią, tėvai vaiką perduoda į krikštatėvių rankas. Jie turi jį nuprausti ir aprengti.
• Krikštamotė vaikelio mamai dovanoja muilo, kruopų ir cukraus tam, kad vaikelis augtų doras, o jo gyvenimas būtų sotus ir saldus. Dabar dovanos jau kitokios – kur kas materialesnės.
• Kitą dieną po apeigų krikštamotė turi paruošti pietus vaikelio priimto krikšto proga.
FOTO: WWW.MELYNASTIGRAS.BLOGSPOT.COM |
► Simbolika
KRYŽIUS. Juo apeigų metu paženklinamas kūdikis. Tai Švenčiausiosios Trejybės ir Kristaus išpažinimo simbolis.
VANDUO. Net pats žodis „krikštas“ yra kilęs iš graikiško žodžio, kuris reiškia „panardinti, panerti“. Vanduo šiose apeigose apvalo ir nuplauna kūną ir yra būtinas žmogaus gyvybei. Krikšto vanduo pašventinamas malda. Per šį vandenį krikštijamajam suteikiamas naujas gyvenimas su Dievu.
KATECHUMENŲ ALIEJUS. Tai nuvalymo, sustiprinimo ir išvadavimo iš nuodėmės ženklas. Vaikelio krūtinė juo patepama pačioje apeigų pradžioje.
KRIZMOS ALIEJUS. Juo yra patepama vaiko kakta. Tai – Šventosios Dvasios dovana pakrikštytajam.
ŽVAKĖ. Žvakė apeigose simbolizuoja prisikėlusį Kristų – mūsų gyvenimo šviesą. Tai – vilties simbolis.
FOTO: SXC.HU |
Šaltinis: VaikoKambarys.lt